fbpx
Budowa domu

Jaka moc instalacji fotowoltaicznej jest w stanie pokryć Twoje zapotrzebowanie?

• Zakładki: 41

Osoby rozważające montaż w domu instalacji fotowoltaicznej, powinien dobrać odpowiednią do swoich zapotrzebowań moc instalacji. Aby oszacować jej wielkość, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników, które pozwolą na dokonanie optymalnego wyboru.

Decydując się na korzystanie w swoim domu z własnej instalacji fotowoltaicznej musimy przeanalizować to, ile energii zużywa nasz dom (należy przyjrzeć się swoim rachunkom za prąd). Ważne także, aby poznać czynniki, które należy wziąć pod uwagę, przy określeniu mocy domowej instalacji PV. Należy też wiedzieć co się dzieje, gdy energii produkujemy za mało lub za dużo.

Fotowotaika – czyli co?

Zacznijmy od definicji fotowoltaiki. Na słowo to składają się dwa wyrażenia: phōtós – pochodzące z greki i oznaczające światło oraz volt – oznaczające jednostki napięcia elektrycznego. Fotowoiltaika jest więc w najprostszych słowach „prądem wytwarzanym przez światło słoneczne”, a mówiąc fachowo – to dziedzina nauki oraz techniki, która zajmuje się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną. Poznaliśmy definicję fotowoltaiki, przejdźmy teraz do historii. W 1839 roku Aleksander Becquerel odkrył efekt fotowoltaiczny, czyli proces przemiany energii słonecznej powstaje w prąd stały.

Teraz czas na wiedzę praktyczną. Ogniwa fotowoltaiczne, na które padają promienie słoneczne, przetwarzają promienie słoneczne w prąd stały. Następnie ten prąd stały trafia do falownika (inaczej inwertera), a tam jest przekształcany w prąd zmienny. Taki przetworzony prąd zmienny zasila urządzenia domowe. W tym miejscu warto zaznaczyć, że prąd ten ma wyższe napięcie od prądu pochodzącego z sieci zewnętrznej, dzięki czemu wypiera go i jak tylko mamy do niego dostęp, jest pierwszy w naszych urządzeniach elektrycznych.

Natomiast, gdy nasza domowa instalacja fotowoltaiczna wytwarza zbyt dużo energii elektrycznej, aby móc ją na bieżąco wykorzystać, energia ta trafia do sieci zewnętrznej i zasila domy w sąsiedztwie. Nadwyżka ta trafia z powrotem prosumenta – znów słowo składające się z dwóch części: producent i konsument – osoba posiadająca instalację fotowoltaiczną jest bowiem zarówno producentem jak i konsumentem energii elektrycznej. Zgodnie z prawem nadwyżka trafia bezpośrednio z sieci zewnętrznej elektrycznej w zależności od mocy instalacji w wysokości 80% lub 70% tej, którą wcześniej oddał do sieci. Zwykle latem generujemy nadprodukcję, a w zimie wykorzystamy z jej zwrotów.

Ile energii zużywa dom?

Aby dobrać odpowiednią dla siebie moc instalacji PV możesz skorzystać z kalkulatora Stilo Energy. Pomorze on wyliczyć i oszacować jaka moc instalacji fotowoltaicznej będziesz dla ciebie najkorzystniejsza. Na stronie możesz również zapoznać się z aktualnymi rozwiązaniami i innymi istotnymi aspektami przy montażu instalacji PV.

Aby wybrać najlepszą moc instalacji fotowoltaicznej dla swojego gospodarstwa domowego należy wiedzieć ile dokładnie prądu zużywa ono w ciągu roku. To od tego zależy dobór wielkości instalacji fotowoltaicznej, a także okres zwrotu inwestycji. Zwykle, im większa moc instalacji fotowoltaicznej, tym szybszy zwrot kosztów w nią zainwestowanych. Aby dowiedzieć się ile prądu zużywa gospodarstwo domowe, najlepiej zapoznać się z rachunkami za prąd z całego roku, dokładnie je analizując i sumując.

Jaka moc fotowoltaiki – jakie czynniki wziąć pod uwagę?

Aby podjąć decyzję o montażu instalacji fotowoltaicznej w domu, należy poznać możliwości instalacyjne, jakie panują na naszym dachu lub gruncie. Przy doborze mocy instalacji fotowoltaicznej dla swojego domu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim takie czynniki jak:

  • lokalizacja domu,
  • wielkość dachu,
  • nachylenie dachu,
  • typ dachu,
  • ekspozycja względem słońca
  • możliwość wystąpienia zacienienia.

Często zadawanym pytaniem jest: Ile paneli fotowoltaicznych na 1kW? Instalacja taka potrzebować będzie około 3 paneli, a panele fotowoltaiczne w takiej instalacji zajmą powierzchnię około 4,5 m2. Panele słoneczne w instalacji 4kW zajmą powierzchnię ponad 18 m2, a w przypadku 10kW – będzie to około 45m2. W sytuacji, gdy powierzchnia dachu okaże się niewystarczająca, trzeba wziąć pod uwagę zamontowanie paneli PV na gruncie.

Za mała czy za duża moc instalacji fotowoltaicznej – co lepsze?

Najlepszą sytuacją jest oczywiście taka, gdy instalacja fotowoltaiczna pokrywa całkowicie zapotrzebowanie inwestora na prąd. Nie zawsze jest to jednak możliwe z różnych powodów. W przypadku mniejszych mocy w instalacjach oszczędności na energii elektrycznej będą mniejsze. Natomiast zwrotu z mniejszej instalacji może pozostawać na podobnym poziomie jak ma to miejsce w przypadku instalacji, która w pełni pokrywa zapotrzebowanie. Za dużej mocy instalacji oznacza wyższe nakłady finansowe na przeprowadzenie instalacji, a także dłuższy okres zwrotu – oszczędności nie będą większe, gdyż nadmiar energii zostanie utracony.

Instalacja fotowoltaiczna to znakomity sposób na obniżenie rachunków za energię elektryczną. Jednak moc i wielkość takiej instalacji powinna być dobrana dokładnie do Twoich potrzeb i możliwości finansowych.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
93 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *