fbpx
Aranżacja wnętrz

Jaka jest najlepsza podłoga do piwnicy?

• Zakładki: 7


Niezależnie od tego, jaki masz pomysł na swoją piwnicę, wybór materiału podłogowego ze względu na panujące w tym pomieszczeniu warunki musi być bardzo przemyślany. Właściwa podłoga nie tylko podniesie estetykę miejsca, ale i będzie chronić twoją piwnicę. Jaka jest najlepsza podłoga do piwnicy? Na co zwrócić uwagę podczas jej wybierania? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszej podłogi do piwnicy?

Najlepsza podłoga do piwnicy powinna być wodoodporna lub przynajmniej odporna na wilgoć. Nie zaleca się stosować podłogi z litego drewna, gdyż zbyt duże wahania poziomu wilgoci mogą spowodować wybrzuszenie lub pęknięcie takiej podłogi. Jeśli piwnica okresowo zalewana jest przez ulewne deszcze, unikaj używania podłóg, które łatwo ulegają uszkodzeniu przez wodę. W praktyce oznacza to odpuszczenie sobie podłogi z laminatu i wykładziny. Bez względu na to, na jaką podłogę się zdecydujesz, pamiętaj, aby najpierw naprawić wszelkie problemy z oryginalną betonową podłogą. Wybierając podłogę do piwnicy, należy wziąć pod uwagę sposób wykorzystania przestrzeni. Jeśli zamierzasz zamienić piwnicę na domową pralnię lub warsztat, sprawdzą się zarówno płytki ceramiczne, jak i stanowiąca barierę dla wilgoci farba. Gdy myśląc o piwnicy, widzisz tam mnóstwo sprzętu sportowego, więcej niż pewne, że powinieneś zainwestować w sprężystą podłogę z gumy. Planując zamianę piwnicy w „męski salon”, zacznij rozglądać się za podłogą winylową.

7 materiałów, które sprawdzą się w piwnicy

Farba

Jeśli planujesz wykorzystać przestrzeń jako warsztat, wystarczy, że pomalujesz oryginalnie występującą podłogę farbą przeznaczoną do posadzek betonowych. Koniecznie przestrzegaj zaleceń producenta dotyczących przygotowania powierzchni, aplikacji i czasu schnięcia.

Żywica epoksydowa

Tworzy grubszą warstwę niż farba, jest trwalsza i łatwiejsza w utrzymania w czystości. W przypadku większości powłok epoksydowych zaraz po aplikacji można rozsypać na powierzchni drobny piasek lub plastikowe płatki. Piasek dodaje tekstury, a płatki zarówno tekstury, jak i koloru. 

Płytki ceramiczne

Płytka ceramiczna jest wodoodporna i może być instalowana bezpośrednio na betonie, co czyni ją jedną z najlepszych opcji do podłóg piwnicznych. Płytki są zimne, a twarda powierzchnia ma tendencję do wzmacniania dźwięku. Jeśli chcesz mieć podłogę, która nie jest zimna pod stopami, przed zainstalowaniem płytek połóż podłoże w piwnicy.

Gumowe płytki lub gumowe arkusze

Ten rodzaj podłogi sprawdzi się nie tylko w przypadki domowych siłowni. To również znakomity wybór do pokoju zabaw lub pralni. Gumowa podłoga jest wytrzymała, wodoodporna, plamoodporna i łatwy do utrzymania w czystości.  Gumowe maty są bardzo łatwe w montażu i zapewniają amortyzację twardej podłogi w piwnicy.

Deski lub płytki winylowe

Podłogi z płytek lub paneli winylowych są łatwe w montażu dzięki zazębiającym się połączeniom. Ta podłoga może wyglądać jak różne gatunki drewna albo przypominać płytki ceramiczne.  Podłoga z desek winylowych jest wodoodporna i unosi się nad podłogą, eliminując potrzebę stosowania drewnianego podłoża. Chociaż te cechy konstrukcyjne sprawiają, że ten rodzaj podłogi jest odpowiednim wyborem dla gotowych piwnic, jest to również jedna z najdroższych opcji podłóg piwnicznych.

Arkusz winylu

Podłoga winylowa z rolki jest trwała, łatwa w czyszczenia i dostępny w szerokiej gamie stylów i wzorów. Ze względu na konieczność przycięcia jej na wymiar i dokładnego dopasowania do nierówności ścian jej instalacja może być trudna. Podłogę tego typu trzeba zainstalować na podłożu.

Panele podłogowe z drewna klejonego (drewno inżynieryjne)

Podczas gdy podłoga z litego drewna nie nadaje się do użytku w piwnicach, niektóre rodzaje podłóg z drewna konstrukcyjnego sprawdzą się w tak wymagającej przestrzeni, jak piwnica.  Ten rodzaj podłogi składa się z cienkiej warstwy prawdziwego drewna, która jest połączona z innymi warstwami drewna lub płytą kompozytową. Chociaż niektórzy producenci sprzedają drewniane podłogi inżynieryjne, które można zainstalować bezpośrednio na betonowej posadzce, zaleca się instalować ten rodzaj podłogi na podłożu.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
11 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *