fbpx
Budowa domu

Jaką bramę garażową wybrać?

• Zakładki: 66


Większość mieszkańców domów jednorodzinnych posiadających samochód decyduje się na wybudowanie garażu. Najczęściej decyzja o posiadaniu garażu podejmowana jest już na etapie budowy domu i stanowi on jedną z części budynku. Zazwyczaj pomiędzy garażem a pozostałą częścią domu umieszczone są drzwi łączące te dwie strefy. Warto zatem zadbać o odpowiednią bramę garażową, by w przypadku ewentualnej próby włamania utrudnić, a nawet uniemożliwić intruzowi przedostanie się do naszego domu i naruszenie naszej własności. Wraz ze specjalistami z firmy Twoje Okna ze Szczecina przygotowaliśmy krótki przewodnik po rodzajach bram garażowych. 

Brama garażowa uchylna

Jest to najpopularniejszy rodzaj bramy garażowej, o najprostszej konstrukcji. Jednolite drzwi otwierane są przy pomocy siłowników i prowadnic podnoszone do góry i wsuwają się pod sufit. Zaletą bramy garażowej uchylnej jest bardzo przystępna cena. Trzeba jednak pamiętać, że do otwarcia tej bramy wymagana jest pewna wolna przestrzeń na podjeździe przed garażem (około 1,5 m). Tańsze modele mogą też nie być odpowiednio trwałe i szczelne, co przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo domowników i termoizolację budynku. 

Brama garażowa segmentowa górna i boczna

Rozwiązaniem, które coraz częściej zastępuje bramy uchylne, są bramy garażowe segmentowe. Dostępne są one w dwóch wariantach – jako brama otwierana od góry i od boku. W zależności od wariantu bramy prowadnice montowane są na suficie lub na jednej ze ścian garażu. Segmentowa brama garażowa to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie dysponują zbyt dużą przestrzenią na podjeździe. Dzięki specyfice konstrukcji tego rodzaju bramy podczas otwierania całość chowa się we wnętrzu garażu. A który wariant jest lepszy? Górny czy boczny? To zależy, na czym nam zależy. Jeżeli garaż jest też naszym małym warsztatem i przechowujemy w nim narzędzia ogrodowe, wówczas dobrą opcją jest brama otwierana od boku – zapewnia ona wygodne wejście do garażu, bez konieczności otwierania całej bramy, co ogranicza ucieczkę ciepła. Należy jednak pamiętać, że montaż bocznej bramy garażowej ogranicza możliwość zagospodarowania jednej ze ścian. 

Nowoczesna brama rolowana 

Najnowszym rozwiązaniem jest brama rolowana. Zbudowana jest ona z wąskich lameli wykonanych z aluminium lub ze stali. Brama zwijana jest na specjalny wał umieszczony pod sufitem – podobnie jak w przypadku rolet okiennych. Cała konstrukcja odznacza się dużą szczelnością i chroni przed utratą ciepła. W przypadku zastosowania bramy rolowanej należy pamiętać o odpowiedniej wysokości wjazdu do garażu, tak by zmieścił się mechanizm. W przypadku zbyt niskiego wjazdu istnieje możliwość montażu bramy garażowej rolowanej na zewnętrznej ścianie budynku, nad wjazdem.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
83 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *