fbpx
Aranżacja wnętrz

Jak zwiększyć komfort domu?

• Zakładki: 9


Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. By móc się podpisać pod tym zdaniem, a w swoim domu czuć się naprawdę komfortowo, warto zadbać o to, aby był w pełni dopasowany do naszych potrzeb. Jak zwiększyć komfort domu? Przygotowaliśmy kilka wskazówek.

Jak zwiększyć komfort domu: okna o znakomitych parametrach

Jakość okien wpływa zarówno na izolację termiczną, jak i akustyczną. Decydując się na wymianę okien, zwróć uwagę na:

  • współczynnik przenikania ciepła (Uw) – od jego wysokości będzie zależeć skuteczna ochrona przed uciekaniem ciepła z domu.  W przypadku okien energooszczędnych współczynnik ten powinien wynosić poniżej 1W/m2K;
  • współczynnik g, określający ilość energii słonecznej przenikającej przez okna. Wyższą wartość współczynnika docenisz zimą. Latem będziesz musiał zadbać o dobre rolety lub klimatyzację;
  • współczynnik przenikania światła (Lt), który informuje o tym, ile procent światła dziennego wpadnie do wnętrza przez okna – im wyższa wartość tego parametru, tym większy komfort zyskasz. Niezbędne minimum to 70%.
  • współczynnik izolacji akustycznej (Rw) – jeśli będzie wynosić ponad 30 dB (decybeli), do mieszkania nie będą docierać intensywne hałasy z zewnątrz.

Jak zwiększyć komfort domu: skuteczna izolacja akustyczna budynku

Aby nie przysłuchiwać się niezliczonym scenom mniejszych lub większych dramatów rodzinnych czy też niedzielnemu tłuczeniu kotletów, zadbaj o wygłuszenie budynku. Możesz skupić się zarówno na ścianach, jak i podłodze.  Jest na to kilka sposobów:

  • montaż odpowiedniej pianki lub maty akustycznej,
  • pokrycie ścian grubszą tapetą o wypukłej, chropowatej fakturze lub panelami,
  • sufit podwieszany – zabezpiecza przed hałasem z góry,
  • montaż podłogi pływającej.

Jak zwiększyć komfort domu: wentylacja mechaniczna i klimatyzacja

Przegrzane lub zbyt wyziębione pomieszczenie nie sprzyja naszemu zdrowiu. Aby poradzić sobie z tym problemem, możesz zdecydować się na wentylację mechaniczną z rekuperacją, czyli z odzyskiem ciepła. Będziesz mógł zarówno odświeżyć i schłodzić powietrze, jak i przyczynić się do lepszego ogrzania pomieszczeń. Odpowiedni komfort termiczny zapewni również dobry klimatyzator.

Jak zwiększyć komfort domu: odpowiednio rozmieszczone oświetlenie

Światło stymuluje produkcję serotoniny, czyli hormonu szczęścia i melatoniny, która reguluje okres snu i czuwania. Zbyt mała ilość światła powoduje wahania poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu, co sprawia, że stajemy się senni. Chcąc stworzyć wnętrze sprzyjające odpoczynkowi, musisz zadbać o odpowiednie oświetlenie. Zamiast jednego żyrandola, zdecyduj się na kilka lamp o różnej mocy. Światło ułożone warstwami pomoże ci zadbać o nastrój.

Jak zwiększyć komfort domu: podział na strefy

Komfortowe wnętrze to wnętrze podzielone na strefy, w których możemy oddawać się różnym aktywnościom. Podstawowy podział obejmuje strefę dzienną, gdzie domownicy spędzają czas wspólnie, przyjmując w tym miejscu również gości oraz nocną, czyli prywatną, do której goście nie mają wstępu.

Jak zwiększyć komfort domu: meble dopasowane do indywidualnych potrzeb

Meble, które uwzględniają potrzeby domowników, ich przyzwyczajenia i styl życia, wpływają na komfort domu.  Zadbaj o odpowiednią ilość miejsca do przechowywania, meble do pracy i wypoczynku, wygodne łóżko i odpowiednio duży stół do jadalni.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
8 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *