fbpx
Budowa domu

Jak zrobić wylewkę samopoziomującą? Porady budowlane

• Zakładki: 9


Wylewki samopoziomujące dają równe i płaskie podłoże. Wykonuje się z nich zarówno cienkie warstwy wyrównujące jak i podkłady podłogowe. Na rynku są dostępne produkty anhydrytowe i cementowe, a wśród nich wylewki cienko- i grubowarstwowe.

Wylewki samopoziomujące bez błedów

Jak większość mokrych robót w budownictwie, wylewki powinno się wykonywać w temperaturze 5-25ºC. Przed rozpoczęciem pracy należy odpowiednio przygotować podłoże. Musi być ono czyste, bez brudu i kurzu, i w miarę równe. Duże nierówności trzeba uzupełnić zaprawą cementową. Gdy wylewka będzie układana bezpośrednio na podłożu, np. betonowym, należy je zagruntować.

Po przygotowaniu podłoża układa się dylatacje. Zazwyczaj stosuje się dylatacje obwodowe – wzdłuż ścian, a na dużych powierzchniach (zwykle powyżej 50 m²) – także pośrednie. Gdy w podkładzie znajduje się ogrzewanie podłogowe, dylatacje pośrednie układa się częściej. Wtedy zazwyczaj powierzchnia jednego pola nie może przekroczyć 20 m², a bok takiego pola nie może mieć długości większej niż 5 m. Oprócz tego – w przypadku stropu międzypiętrowego, jeśli działowe ściany gipsowo-kartonowe będą leżeć na podkładzie (a nie bezpośrednio na stropie nośnym), pod nimi również musi znaleźć się dylatacja. Dylatacje wykonuje się z taśmy dylatacyjnej lub styropianu o grubości 0,5 lub 1 cm.

Wylewka samopoziomująca – co jeszcze trzeba wiedzieć?

W podłogach pływających przed wylaniem wylewki na izolacji akustycznej lub termicznej układa się szczelnie folię polietylenową. Trzeba ją kłaść na zakłady minimum 1 cm i łączyć za pomocą taśmy samoprzylepnej ze sobą, a także ze ścianą.

W zależności od zaleceń producenta, może zajść potrzeba zazbrojenia wylewki. Wtedy układa się siatkę wzmacniającą z włókna szklanego – przy cienkich wylewkach, lub ze stali – przy grubszych.

Dopiero na tak przygotowanym podłożu można kłaść wylewkę. Robi się to maszynowo lub ręcznie. Wylewki maszynowe nakłada się za pomocą agregatu mieszająco-pompującego. Agregat automatycznie dozuje wodę, dzięki czemu masa cały czas ma jednakową konsystencję. Wcześniej trzeba odpowiednio ustawić ilość dawkowanej wody. Wylewki maszynowe można w całym domu zrobić w ciągu jednego dnia.

Wylewki ręczne i maszynowe

Wylewkę można kłaść maszynowo lub ręcznie. Wylewki maszynowe nakłada się za pomocą agregatu mieszająco-pompującego, który automatycznie dozuje wodę, dzięki czemu masa cały czas ma jednakową konsystencję. Wylewki maszynowe można w całym domu zrobić w ciągu jednego dnia.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
17 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *