fbpx
Ciekawe rozwiązania ekologiczne

Jak zrobić prosty ogród deszczowy?

• Zakładki: 11


Choć może budzić skojarzenia z amazońskimi lasami deszczowymi, niewiele ma z nimi wspólnego. Ogród deszczowy to forma krajobrazu, która została zaprojektowana do wychwytywania i filtrowania za pomocą roślin spływającej wody deszczowej. Jak zaprojektować prosty, w pełni ekologiczny ogród deszczowy? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Czym jest ogród deszczowy?

Jako że dzieło ludzkich rąk, czyli domy, tarasy, podjazdy, nawierzchnie dróg, zaburzają stworzony przez naturę system, uniemożliwiając przedostawanie się wody do strumieni i podziemnych warstw wodonośnych, woda deszczowa zwykle spływa do kanałów burzowych i kanalizacyjnych. Niestety niesie ze sobą zanieczyszczenia. Z odsieczą przybywa ogród deszczowy. W praktyce jest to po prostu płytkie zagłębienie w ziemi obsadzone roślinami. Jego zadaniem jest zatrzymywanie wody, dopóki nie wsiąknie w glebę. Ogród deszczowy, znany również jako basen bioinfiltracyjny, rozwiązuje problem spływu wód opadowych i zanieczyszczenia gleby.

Jak zbudować ogród deszczowy krok po kroku?

Wybierz lokalizację dla swojego ogrodu deszczowego

Jeśli w twoim ogrodzie lub na terenie wokół domu znajduje się niski obszar albo rów, w którym gromadzi się woda po deszczu, znalazłeś miejsce na ogród deszczowy. Oczywiście pod warunkiem, że miejsce znajduje się przynajmniej 3 metry od domu. Musisz zadbać o to, by woda nie zniszczyła fundamentów. Możesz również przekierować rynnę spustową z dala od domu i w wybranym przez siebie miejscu zaaranżować ogród deszczowy. Pamiętaj, że nie może to być obszar całkowicie zacieniony. Idealny rozmiar ogrodu deszczowego będzie zależał od wielkości dachu, ilości generowanych odpływów i rodzaju gleby.

Przygotuj glebę

W miejscu, w którym chcesz stworzyć ogród deszczowy, musisz usunąć znajdującą się tam roślinność. Jeśli okaże się, że masz do czynienia z luźną, piaszczystą glebą, będziesz musiał wzmocnić jej umiejętności absorpcji wody za pomocą kompostu i gleby na ogół stosowanej w ogrodzie. Byłoby idealnie, gdyby podłoże twojego ogrodu deszczowego było gliniaste. Gleba gliniasta wysycha wolniej, pozwalając wodzie spływać powoli. Zrób wykop o głębokości ok. 20 cm, delikatnie go obniżając od zewnętrznych krawędzi do środka. Na środku powinien być najgłębszy. Użyj luźnej gleby, aby utworzyć niskie nasypy w miejscu, gdzie ogród deszczowy jest najniższy. Gdy woda wpłynie do ogrodu, nasyp pomoże utrzymać ją wystarczająco długo, aby mogła wsiąknąć w glebę. Woda powinna spłynąć w ciągu 12-48 godzin od średniego deszczu. W przeciwnym razie może uszkodzić rośliny i przyciągnąć komary.

Wybierz rodzime rośliny

Wybierając rośliny do ogrodu deszczowego, trzymaj się głównego kryterium, jakim jest tolerowanie wilgotnych stanowisk. 1/3 roślinności powinny stanowić rodzime trawy i sitowia. Mają one bardzo głęboki system korzeniowy, który pomaga wodzie wsiąkać w glebę. Na tym etapie możesz zadecydować o wyglądzie tej niezwykle użytecznej formy krajobrazu. Sięgnij po rośliny o różnych rodzajach liści, fakturze i kolorowych kwiatach.

Dodaj rośliny marginalne

Do ogrodu deszczowego warto zaprosić rośliny, które zazwyczaj rosną w pobliżu stawu, na jego obrzeżach, więc tolerują skrajne warunki – rozwój w rozmokłej glebie i czas suszy – np. ślaz szkarłatny, irys żółty flagowy lub syberyjski, powojnik.

Zaplanuj i zasadź swój ogród deszczowy

Ostatni krok to odpowiednie rozmieszczenie roślin. Nie kieruj się wyłącznie estetyką. Zwróć uwagę na zalecenia dotyczące sadzenia poszczególnych gatunków. Gdy już wszystkie rośliny będą na swoim miejscu, dobrze je podlej i podsyp warstwą ściółki. Jeśli pogoda jest sucha, przez pierwsze kilka tygodni po posadzeniu kontynuuj podlewanie. W ten sposób pomożesz nowym roślinom się ukorzenić. Regularnie usuwaj pojawiające się chwasty. Po pierwszym lecie ogród nie będzie już wymagać dodatkowej opieki poza przycinaniem starych i usuwaniem martwych roślin na wiosnę. Jeśli chcesz, aby ogród deszczowy był bardziej atrakcyjny dla użytkownika, stwórz przyległą część wypoczynkową, zbuduj atrakcyjną ścieżkę lub dodaj elementy małej architektury. 

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
82 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *