fbpx
Budowa domu

Jak zrobić drewnianą drabinę rozkładaną? Instrukcja

• Zakładki: 14


Drabina to urządzenie, które przydaje się w każdym mieszkaniu, domu i ogrodzie. Nie musisz kupować gotowej drabiny w sklepie. Drewnianą drabinę rozkładaną możesz wykonać samodzielnie, dzięki czemu możesz sporo zaoszczędzić.

Content: Drabina umożliwia dostęp do górnych półek w domu, pomaga w naprawach na dużych wysokościach. Z jej pomocą możesz dostać się rynien. Pomocna jest także w pracach ogrodowych, takich jak przycinanie gałęzie drzew, czy zbieranie owoców. To tylko kilka przykładowych zastosowań drabiny. Poświęcając trochę czasu i pracy wykonasz drewnianą rozkładaną drabinę własnoręcznie.

Instrukcja, jak zrobić drewnianą drabinę rozkładaną

Deski należy oszlifować, aby ich powierzchnia była gładka i wolna od drzazg, które mogłyby się wbijać do rąk podczas używania drabiny. Na nogi drabiny potrzebować będziesz 4 kawałki drewna o wymiarach 150 x 4 x 5 cm każdy. Teraz należ ustalić położenie poszczególnych szczebli na nogach. Odmierz miarką na nogach, a następnie zaznacz ołówkiem najpierw 15 cm, a potem 4 razy po 28 cm. Górny rozstaw nóg będzie wynosił 45 cm, natomiast dolny 55 cm. Należy więc ustalić długości poszczególnych szczebli. Optymalna grubość i szerokość stopni to 2,5 x 6 cm. Górne stopnie będą miały 46 cm, dolne 53 cm. Dolna część drabiny powinna być szersza od górnej – zapewni to jej większą stabilność.

Teraz przy pomocy wkrętów przymocuj dolne oraz górne stopnie do nóg. Zaznacz dokładnie miejsca, gdzie będą wkręty, a następnie przewierć wiertarką otwory na nie. Na każdym połączeniu szczebli z nogami stosuj po dwa wkręty. Kolejne szczeble będą mieć odpowiednio 49 cm, 51 cm i 52 cm. W zaznaczonych wcześniej miejscach na nogach przykręć pozostałe szczeble – postępując tak samo jak w przypadku szczebli górnych i dolnych.

Jak już przykręciłeś wszystkie szczeble w oby tak samo wyglądających częściach drabiny, pora na połączenie tych części przy pomocy zawiasów. Najlepiej sprawdzą się do tego zawiasy o 4 cm szerokości i 10 cm długości. Zawiasy przykręć wkrętami do górnej części nóg drabiny, podobnie jak robiłeś to przy mocowaniu szczebli. Najpierw wywierć otwory, a potem przykręć zawiasy do obu górnych nóg jednego elementu drabiny. Następnie wywierć otwory w górnej części nóg drugiego fragmentu rozkładanej drabiny. Teraz przykręć zawiasy (już wraz z pierwszym fragmentem) do do drugiego fragmentu. Pamiętaj, aby zawiasy przykręcać w taki sposób, aby koniec nogi był jednocześnie środkiem osi zawiasu.

Rozkładana drabina drewniana – wykończenie

Jak już połączyłeś obie części drabiny, pora na jej wykończenie. Aby drabina wyglądała estetyczniej możesz ściąć górne części nóg. Natomiast dolne części nóg drabiny należy już po zmontowaniu jeszcze raz dociąć tak, by każda z czterech nóg miała taką samą płaszczyznę od spodu – dzięki temu będą się opierać o podłoże zawsze całą powierzchnią – zapewni to drabinie maksymalną stabilność. W połowie wysokości nóg, po obu stronach drabiny zamocuj metalowe łańcuchy. Będą one stanowić ograniczenie rozstawu, a także sprawią, że drabina nie będzie się rozjeżdżała. Ostatni etap wykończenia drabiny to zabezpieczenie i konserwacja drewna. Surowe drewno, z którego wykonałeś drabinę pokryj bezbarwnym impregnatem. Następnie nanieś warstwę lakieru, lakierobejcy, wosku lub oleju.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
50 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *