fbpx
Dla dzieci

Jak zbudować domek na drzewie?

• Zakładki: 43


Być jak Piotruś Pan i mieć swoją Nibylandię, gdzieś wśród drzew, gdzie można z całą swoją bandą schować się przed światem.  Pewnie każdy nas choć przez krótką chwilę marzył o domku na drzewie, gdzie letnią porą można bawić się bez końca. Świat widziany z góry, choćby z zaledwie kilku metrów, jest po prostu ciekawszy. Drzewna konstrukcja jest nie tylko spełnieniem marzeń wszystkich dzieci (jak również rodziców, którzy w dzieciństwie nie doczekali się swojego domku), ale również atrakcyjną ozdobą ogrodu, na którą wielu będzie spoglądać z zazdrością. Do stworzenia najprostszego domku nie potrzeba wielkiego talentu stolarskiego, a jedynie odrobinę wyobraźni, nieco więcej cierpliwości, pomocnika, kilku desek, młotka i gwoździ. Zaczynamy?

Zanim zaczniesz

Nim przystąpisz do budowania dziecięcej twierdzy, która już wkrótce będzie pękać w szwach od gości, musisz opracować całkiem solidny plan. W końcu stwierdzenie, że każde dziecko marzy o domu na drzewie, jest prawdziwe, ale bardzo ogólne. Domki mogą być naprawdę różne. I nie chodzi nawet o ich rozmach, stopień rozbudowania, lecz elementy umożliwiające dotarcie do domku i opuszczenie go. Należy rozważyć drabinę, drabinkę sznurową, schody samonośne, wciągany na linach kosz, a nawet zjeżdżalnię.

Jeśli masz obawy, że Twoje umiejętności stolarskie nie są wystarczające, aby podjąć się zadania, możesz postawić na gotowe elementy, które trzeba odpowiednio połączyć ze sobą, a następnie zamocować na przygotowanej wcześniej konstrukcji. Uważamy jednak, że z pomocą doświadczonego kolegi, mógłbyś spróbować samodzielnie stworzyć zarówno konstytucję, jak i ścianki, podłogę, dach, drzwi oraz okiennice. Do odważnych świat należy, a obecność fachowca na ogrodowym placu budowy będzie gwarantem bezpieczeństwa, zdejmując z Ciebie ciężar odpowiedzialności.

Wybierz odpowiednie drzewo

Drzewo musi być stabilne, ponieważ będzie obciążone wagą samego domku, ale również ciężarem brykających w nim dzieci. Roślina nie może być drzewem starym narażonym na rozkład lub obecność niewidocznych na pierwszy rzut oka lokatorów w środku. Jej pień powinien mieć co najmniej 30 cm średnicy (dotyczy typowego domku o wymiarach 3 m x 3 m), żeby móc udźwignąć ciężar całej konstrukcji. Architekci i doświadczenie stolarze rekomendują instalowanie domków na dębach, klonach, brzozach, dużych jodłach, lipach, bukach i jabłoniach.

Zapytaj o pozwolenie

Decyzja o budowie domku zapadła. Drzewo wybrane. Ekipa pracująca już prawie zorganizowana. Narzędzia i materiały czekają, by się nimi zająć. Co Cię powstrzymuje? Prawo! Przed przystąpieniem do pracy warto sprawdzić, czy przypadkiem nie jest potrzebne zezwolenie na budowę domku na drzewie. Różnie z tym bywa. Na danym terenie mogą obowiązywać jakieś lokalne przepisy lub inne regulacje wprowadzające różne ograniczenia, np. co do wysokości domku lub związane z chronionymi gatunkami. By móc spać spokojnie i nie obawiać się, że z budowy domku nic nie wyjdzie, najlepiej skontaktować się z właściwym dla danego terenu urzędem (miasta, gminy itp.).

Projekt domku na drzewie

Jeśli obawiasz się, że samodzielne zaprojektowanie domku przekracza twoje możliwości, warto przekonać się o sile Internetu i życzliwości majsterkowiczów-pasjonatów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą. Projekt domku będzie ściśle powiązany z drzewem, które wybrałeś. Jeśli będzie duże, silne, to w swoim projekcie uwzględnij wykorzystanie pnia i gałęzi. Jeśli jednak w twoim ogrodzie znajdują się młode i niewysokie drzewa, to postaw na domek oparty o pień i wsporniki.

Etapy budowy

Poszczególne etapy budowy zależą od projektu, ale kolejność jest na ogół taka sama – konstrukcja, podłoga, ściany i dach. Podpowiadamy, że najbardziej stabilną budowlą jest domek na drzewie oparty zarówno na pniu, jak i drewnianych wspornikach. Jako że bezpieczeństwo ponad wszystko, nawet w przypadku silnego drzewa warto zastosować wersję ze wspornikami.

  • Konstrukcja domku – posadowienie wsporników, zabudowanie podstawy domku opartej o wsporniki i pień drzewa. Konstrukcję należy połączyć śrubami.
  • Układanie podłogi – deski docinamy na wymiar przy pomocy piły tarczowej, a następnie przykręcamy do konstrukcji, używając wkrętów do drewna.
  • Ściany domu – przygotowane wcześniej gotowe elementy wyposażone w okna oraz drzwi składa się w całość na platformie podłogowej.
  • Dach – wykonuje się w warsztacie i instaluje na gotowych ściankach konstrukcji. Do pokrycia go warto użyć papy.

Zawieszanie domku na drzewie

Domek można zawiesić na kilka sposobów. Zawsze trzeba mieć na uwadze naturalny ruch rośliny podczas wiatru i upewnić się, że nie przyczyni się on do uszkodzenia domku.

  • Przykręcenie do drzewa – belki nośne platformy są na sztywno przykręcone bezpośrednio do pnia drzewa. Jest to najczęściej stosowany sposób podparcia platformy.
  • Metoda „pływającej platformy” – domek jest zawieszony na mocnych, wysokich gałęziach za pomocą lin lub łańcuchów. Ta metoda nie sprawdza się w przypadku ciężkich domków.
  • Podpory – są wkopywane w ziemię w pobliżu drzewa, a nie mocowane do pnia. Wokół pnia drzewa należy pozostawić sporo wolnej przestrzeni, aby drzewo mogło swobodnie kołysać się na wietrze.

Jak dostać się do domku?

Skoro domek już wisi na drzewie, trzeba zadbać o to, aby można było dostać się do niego, na górę. Do najpopularniejszych rozwiązań należą:

  • drabina – należy ją przymocować zarówno do podestu, jak i podłoża. Najłatwiej kupić gotową, choć oczywiście możemy ją wykonać samodzielnie;
  • drabinka sznurowa – to zarazem najłatwiejsze, jak i najtrudniejsze rozwiązanie. Łatwo przymocować do platformy, trudniej się wspinać. Nie jest to rozwiązanie dla młodszych dzieci;
  • schody samonośne – najbardziej bezpieczne rozwiązanie. Konstrukcja jest stabilna, a możliwość zamontowania balustrady zwiększa poziom bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo

Domek nie powinien być zawieszony zbyt wysoko na drzewie. Optymalna wysokość platformy to 1,5-2,5 m. Warto zamontować wokół niej poręcz lub ogrodzenie zabezpieczające (wys. 70-90 cm). Przestrzeń wokół domku najlepiej wyłożyć miękkimi, naturalnymi materiałami, które złagodzą ewentualny upadek. Mogą to być drewniane wióry lub sypki piasek. Drzwi domku powinny wychodzić na taras, a nie na drabinkę lub schody. Zamontowane w oknach listwy, w sposób dzielący otwór na 4 mniejsze części, uniemożliwią wypadnięcie.

Podsumowanie

Aby domek na drzewie był odporny na warunki atmosferyczne, warto pokryć go warstwą chińskiego oleju tungowego, który doskonale konserwuje drewno i nie jest środkiem trującym. Jest to jeden z najlepszych naturalnych środków wykończeniowych. Piękno drewna w surowej formie na ogół doceniają dorośli. Skoro domek na drzewie ma być tajną bazą, kryjówką i miejscem urodzinowych imprez dzieci, trzeba zadbać o przyjazną dla ich oczu kolorystykę. Najlepiej pozostawić wybór kolorów, jak i malowanie (ozdabianie) samym zainteresowanym, pomagając jedynie w przypadku elementów trudno dostępnych. Lata wstecz my również samodzielnie ozdabialiśmy piwnicowe kluby, będące miejscem spotkań całej paczki, i była to naprawdę świetna zabawa.


M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
66 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *