fbpx
Aranżacja wnętrz

Jak zaaranżować wysokie wnętrze?

• Zakładki: 26


Dla jednych spore utrudnienie aranżacyjne, dla innych spełnienie marzeń. Wysoki sufit, tak charakterystyczny dla kamienic i coraz częściej spotykany w nowocześnie urządzonych mieszkaniach, by odtworzyć otwartą przestrzeń, nie pozostawia nikogo obojętnym. Jak stylowo i funkcjonalnie zaaranżować wysokie mieszkanie?

Ponadstandardowa wysokość, przekraczająca 3 metry, wymaga sporej pomysłowości. Oczywiście można urządzić mieszkanie w stylu klasycznym, nie zwracając uwagi na to, co nad nami, zostawiając tę przestrzeń nietkniętą, ale aż szkoda nie wykorzystać potencjału wysokiego lokum. Mieszkanie w kamienicy to drugi po pofabrycznych wnętrzach typ lokalu, gdzie niewielkim wysiłkiem można wykreować wnętrze w stylu industrialnym. Jako że nie każdy lubi taki klimat, mamy również inne pomysły.

Na początek kolor

Zacznijmy od najłatwiejszych sposobów na podkreślenie lub ukrycie wysokości. Choć to na ogół małe pomieszczenia działają na nas przytłaczająco, może zdarzyć się, że duża czy też wysoka przestrzeń sprawi, że poczujemy się niekomfortowo. Częściowym rozwiązaniem naszego problemu jest odpowiedni kolor. Chcąc podkreślić wysokość ścian, należy pomalować je na jasne kolory – najlepiej biel lub beż. Optyczne zmniejszenie przestrzeni będzie wymagać sięgnięcia po ciemne barwy i zwrócenia się w stronę geometrii. Regularne geometryczne pasy (lub jeden grubszy w połowie wysokości pomieszczenia) przywrócą pomieszczeniu standardowe wymiary (oczywiście na zasadzie złudzenia optycznego). Ciekawym i jednocześnie bardzo prostym sposobem na geometryczne wzory jest użycie wałka dekoracyjnego, czyli wałka, na którego powierzchni znajduje się pattern, który odbija się na ścianie. Nie obawiajcie się złych wspomnień z czasów PRL. Technika mocno poszła do przodu, a że trendy zataczają koło to już inna sprawa. Na rynku istnieje wiele tapet w geometryczne pasy. Warto rozważyć ich użycie.

Duże okna

Duże okna podnoszą estetykę wnętrza, tworząc wrażenie otwartej przestrzeni. Za ich sprawą pomieszczenia wyglądają na większe i bardziej przestronne. Dzięki dużej ilości naturalnego światła, które dostaje się do środka, pomieszczenie nabiera lekkości i staje się bardziej przytulne. Wspieranie się słońcem pozwala nieco zaoszczędzić na rachunkach. Możliwość oglądania świetlnego spektaklu za oknem (wschodzące i zachodzące słońce) również zaliczamy do plusów. Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad. Przeszklone ściany świetnie sprawdzają się przy dogrzewaniu pomieszczeń w zimie, ale w lecie, gdy słońce silnie praży, mogą dać się mocno we znaki. Duże okna koniecznie należy czymś przysłonić i … nie można ich niczym zasłaniać. Planując aranżację wnętrza, trzeba pominąć ścianę z oknami. Cena okna uzależniona jest gabarytów i użytych materiałów konstrukcyjnych. Nie jest to jednak tanie rozwiązanie.

Pustaki szklane

W miejsce okna można postawić ścianę z pustaków szklanych, które niesłusznie nazywane są luksferami. Z technicznego punktu widzenia to dwa różne produkty. Pustaki mają wewnątrz powietrze. Z kolei luksfery są jednolitymi bryłami szkła.  I jedne, i drugie mają dobre właściwości akustyczne i termiczne.

Wysokie drzwi wewnętrzne

Standardowa wysokość drzwi wewnętrznych wynosi 200-204 cm. W wysokiej przestrzeni takie drzwi po prostu giną, dodatkowo zaburzając proporcje mieszkania (zbyt duża odległość od górnej krawędzi drzwi do sufitu). Na szczęście producenci drzwi zadbali o niestandardowe rozwiązania. Na rynku znajdziemy drzwi o wysokości m.in. 220, 240, 260, 270, a nawet 300 cm.

A może biblioteczka lub galeria?

Mieszkanie z wysokim sufitem to raj dla miłośników książek. W końcu każdy szanujący się miłośnik czytelnictwa wie, że nie ma czegoś takiego jak za dużo książek. Problemem może być za mało półek. Możliwość zaaranżowania biblioteczki niemal pod sam sufit (zupełnie jak w filmach), to dla wielu osób spełnienie marzeń. I wcale nie muszą to być zwyczajne półki czy regały. Wysokie pomieszczenie pozwala na wprowadzenie do wnętrza oryginalnych konstrukcji do eksponowania książek.

A może macie ochotę na galerię zdjęć, obrazów, pamiątek z podróży? Nie jest to żaden oryginalny pomysł, wszak w niemal każdym mieszkaniu coś wisi na ścianie. Jednak tylko w wysokim mieszkaniu można pozwolić sobie na odważne połączenie zarówno kolorystyczne, jak i materiałowe. Masywne ramy, o ciekawych wzorach, kontrastujące kolory – wysoki sufit jest na tak!

Antresola

Gdy nasze mieszkanie jest naprawdę wysokie, możemy pokusić się o stworzenie stref funkcjonalnych na dwóch poziomach. Wyjątkowo ciekawym rozwiązaniem jest antresola. Minimalna wysokość przestrzeni nad antresolą wynosi 2-2,2 m, a pod nią co najmniej 2,4 m. Naturalnie istnieją odstępstwa od tej zasady.  Przestrzeń pod antresolą możemy wykorzystać na domowy schowek lub garderobę, wówczas wysokość dolnej części również można zmniejszyć do ok. 1,2 m. Jeśli na górze urządzimy miejsce do spania (również 1,2 m), to uwzględniając konstrukcję, potrzebujemy już tylko 2,6-2,7 m. By osiągnąć zamierzony efekt, musimy zachować umiar i równowagę między wnętrzem głównym a wprowadzoną antresolą.

Możemy stworzyć z antresoli miejsce ciszy i relaksu, domową minikawiarnię z fotelami i stolikiem kawowym, domowe biuro lub wspomnianą już garderobę. To również znakomita przestrzeń na dziecięcą strefę zabaw, którą można przekształcić w całkiem fantazyjną fortecę.  Jeśli zamontujemy drabinkę i małą zjeżdżalnię otrzymamy plac zabaw. Niezależnie od tego, na którą opcję zdecydujemy się, zawsze na pierwszym miejscu trzeba stawiać bezpieczeństwo, a tuż za nim swobodę poruszania się.

Zasada trójki

W przypadku wysokich mieszkań sprawdza się zasada trójki. Musimy podzielić ścianę na trzy równe części, z których każda będzie miała jasno sprecyzowany zamysł aranżacyjny. Wyposażenie i dekoracje nie powinny skupiać się tylko na dolnej części pomieszczenia. Warto zdecydować się na stiuk (tynk dekoracyjny) lub rozetę w górnej części ścian, czyli blisko sufitu. 

Oświetlenie

Ponadstandardowa wysokość może być okazją do eksperymentowania z niecodziennymi oprawami oświetleniowymi. W wysokim wnętrzu po prostu można bawić się światłem, a dodatkowo podzielić w ten sposób pomieszczenie na części funkcjonalne. Lampy na długim kablu lub łańcuchu, okazały żyrandol lub też kinkiety rozmieszczone w połowie wysokości ściany pozwolą zarówno wyeksponować walory wysokiego pomieszczenia, jak i optycznie obniżyć sufit.

Jak obniżyć sufit?

Dzięki kilku sztuczkom można sprawić, że pokój nie będzie taki wysoki. W końcu nie każdy ma potrzebę wykorzystania ponadstandardowej przestrzeni pod sufitem.

  • Podwieszany sufitu z płyt kartonowo-gipsowych pozwoli fizycznie i wizualnie obniżyć pomieszczenie. Alternatywą dla płyt jest sufit napinany. Jest to płaszczyzna elastycznego materiału, która rozpinana jest na specjalnej konstrukcji poprzez nagrzanie i naciągnięcie. Każdy sufit napinany jest „szyty” na zamówienie, idealnie spasowany z sufitem właściwym, ścianami i krzywiznami występującymi w pomieszczeniu.
  • Ciemna podłoga i sufit w podobnym kolorze zapewnią podobny efekt. Ściany powinny pozostać jaśniejsze, ciekawie kontrastując z prostopadłymi powierzchniami. Zamiast malowania sufitu, możemy zdecydować się na pokrycie go ciemnym drewnem, tworząc atrapę stropu drewnianego (jasne drewno optycznie powiększa pomieszczenie).
  • Poziome pasy – ze względu na wybraną kolorystykę i kontrast między pasami z łatwością wprowadzimy, choćby marynistyczny klimat.
  • Poziomy kolorystyczne możemy wprowadzić przy pomocy boazerii lub paneli lamelowych. Wystarczy zastosować je do poziomu drzwi lub okien, a część znajdującą się wyżej pomalować na wybrany przez nas kolor.

Akcesoria

Sposobem na obniżenie wnętrza będą odpowiednie dodatki.  Wiszący nisko żyrandol, niskie i podłużne meble, obrazy i zdjęcia zawieszone na odpowiedniej wysokości, podświetlone od spodu półki, firany i zasłony rozciągnięte aż na podłogę – skutecznie odciągną uwagę od sufitu, optycznie zmniejszając pomieszczenie.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
63 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *