fbpx
Aranżacja wnętrz

Jak zaaranżować salon z aneksem kuchennym? Porady

• Zakładki: 37


Salon z aneksem kuchennym cieszy się coraz większą popularnością zwłaszcza w przypadku małych mieszkań. Rozwiązanie to wprowadza do wnętrza znacznie więcej przestrzeni, a także światła. Część kuchenna oraz salonowa mogą być ze sobą w pełni połączone, jak również oddzielone np. wyspą czy barem.

Podpowiadamy, jak dobrze zaplanować i urządzić nowoczesny salon wraz z aneksem kuchennym. Przedstawiamy kilka cennych porad aranżacyjnych, pozwalających na urządzenie salonu z aneksem kuchennym

W jakich sytuacjach najlepiej sprawdzi się salon z aneksem kuchennym?

Salon z aneksem kuchennym jest rozwiązaniem nie tylko modny, lecz przede wszystkim praktycznym. Najlepiej sprawdza się w mieszkaniach o stosunkowo niewielkich metrażach, czyli wszędzie tam, gdzie nie można sobie pozwolić na w pełni oddzielną kuchnię. Może to być zarówno całkowicie otwarta przestrzeń, jak i oddzielona od salonu przy użyciu np. wyspy kuchennej lub dodatkowego blatu, który posłuży jako stół.

Powinniśmy zwrócić w tym wszystkim uwagę na to, że aneks kuchenny oraz salon np. w styli nowoczesnym, to nie są rozwiązania, które stosuje się jedynie w przypadku małych wnętrz. Również w dużych pomieszczeniach to połączenie może się niezwykle ładnie zaprezentować, gdyż wprowadzi tam więcej światła. Dzięki temu z kolei mieszkanie będzie sprawiać wrażenie znacznie bardziej przestronnego.

Wybór projektu salonu z aneksem kuchennym

Aneks kuchenny z salonem można uzyskać, np. wyburzając ścianę działową między ciemną kuchnią a dziennym pokojem. Jeżeli jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, będziemy musieli się z mierzyć z problem brakującej podłogi. Prosty rozwiązaniem będzie położenie wówczas jednolitej posadzki na całej powierzchni otrzymanego w ten sposób pomieszczenia. To pozwoli też na wyraźniejsze wizualne połączenie obydwu tych stref, a poza tym jednolita podłoga optycznie powiększy pomieszczenie.

Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie dwóch różnych materiałów. Mogą to być np. kafelki w kuchni, a parkiet w salonie. Granica różnych podłóg, w przypadku gdy chcemy zastąpić ścianę drzwiami może przebiegać wzdłuż linii ich biegu. Natomiast w przypadku wyspy lub murowanej szafki można np. przesunąć granicę kuchni, obejmując np. kafelkami konstrukcję graniczną . Wówczas wymiary pomieszczenia się nie zmieniają, lecz aneks kuchenny będzie się wydać większy optycznie.

Salon z aneksem kuchennym – część kuchenna

W salonie, który ma być otwarty na kuchnię poza samą wygodą, niezmiernie istotna jest też estetyka. To przecież w czasie korzystania z kuchni to, co i jak robimy będzie widoczne również w salonie. W związku z tym należy zadbać o ład oraz porządek na co dzień, a aranżacja kuchni powinna być dopasowana do wystroju całego wnętrza. W kuchniach otwartych na salon występuje kilka popularnych modeli zabudowy. Należy do z nich ciąg górnych oraz dolnych szafek, który umiejscowiony jest tylko na jednej ze ścian. W tego typu aranżacjach strefa dzienna od aneksu kuchennego oddzielana jest np. stołem z krzesłami, co zaś tworzy małą jadalnię.

Inne często spotykane rozwiązanie to zabudowa w kształcie litery L. Wybierając takie rozwiązanie, zyskujemy większą kuchnię, przy której także można zastosować stół z krzesłami. Świetną opcją jest wybór małego stołu, który daje możliwość rozsuwania. Na co dzień nie będzie przeszkadzał, lecz spełniał swą funkcję. Kiedy natomiast zajdzie taka potrzeba, możemy go rozłożyć i zaprosić rodzinę czy znajomych na obiad lub kolację. W salonach z aneksem kuchennym można też zastosować również zabudowę w kształcie litery U. Zaletą takiego rozwiązania jest długi blat roboczy, dający możliwość zbudowania barku, który to będzie pełnił funkcję stołu.

Salon z aneksem kuchennym – część dzienna

Gdy już urządziliśmy nasz aneks kuchenny, czas na zaaranżowanie części dziennej całego pomieszczenia, czyli salonu albo pokoju dziennego. W tej strefie może się znaleźć wygodna sofa albo narożnik. To zależeć będzie od tego, jaką powierzchnią mamy do zagospodarowania. Naprzeciwko można zawiesić telewizor na ścianie albo wkomponować go w regał modułowy lub ustawić na małej, niskiej ale długiej szafce. Meble modułowe cieszą się dużą popularnością dzięki uniwersalności oraz funkcjonalności. Szczególnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie można sobie pozwolić na ustawienie witryn, komód, półek, czy bilbioteczek. Dlatego z powodzeniem stosuje się je np. w małych salonach.

Jeżeli powierzchnia na to pozwala, można pomiędzy salonem a aneksem kuchennym ustawić stół z krzesłami. Dzięki temu uzyskamy przestrzeń jadalnianą, którą można podkreślić, np. naklejając tapetę na ścianie za stołem.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
28 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *