fbpx
Aranżacja wnętrz

Jak zaaranżować pełne magii poddasze?

• Zakładki: 14


Urządzone na poddaszu pomieszczenia mają niezwykły klimat. Nie da się uzyskać go we wnętrzach na niższych kondygnacjach. Skosy, belki podporowe i więźba dachowa są lepsze niż Maybelline (może to jej urok…), a domy z poddaszem użytkowym coraz bardziej popularne. W końcu bohaterowie książek i filmów żyli w takiej przestrzeni, co jeszcze bardziej rozpala naszą wyobraźnię, podsycając potrzebę wprowadzenia do domu dużej ilości światła i przytulności. Jak zagospodarować przestrzeń z elementami, które z pozoru mogą stwarzać wiele problemów aranżacyjnych?

O panujących na poddaszu warunkach trzeba myśleć jak o szansie, nie przeszkodzie. Stworzenie funkcjonalnych pomieszczeń jest możliwe, a efekt może zapierać dech w piersiach! Co prawda miejsca pod skosami wymuszają korzystanie ze specjalnych mebli, ale przy odrobinie wyobraźni lub wcześniejszej lekturze witryn poświęconych projektowaniu, jesteśmy w stanie wyczarować tak naprawdę każdy typ pomieszczenia. Może poza przedpokojem, bo jaki byłby sens umieszczania pomieszczenia będącego przedsionkiem naszej gościnności w miejscu, którego jest zwieńczeniem domu? Tego nie wie nikt. Pokój dla dziecka, salon, sypialnia, kuchnia, łazienka, gabinet lub nawet sala konferencyjna – 7 x TAK!

zdjęcie ilustracyjne

Jak obliczyć powierzchnię na poddaszu?

Ze względu na liczne skosy i belki, które narzucają sposób podziału przestrzeni, powierzchnia użytkowa poddasza jest na ogół mniejsza niż w przypadku pozostałych pomieszczeń w domu. Przed przystąpieniem do adaptacji poddasza, trzeba wykonać stosowne obliczenia. Z pomocą przyjdzie pewna norma, a właściwie dwie. Choć na ogół najnowsza uznawana jest za oficjalną, starsza nie zdezaktualizowała się, więc nadal może być używana.

Norma PN ISO 9836 z 1997 r.  (jest polską wersją normy międzynarodowej ISO 9836:1992) – do powierzchni użytkowej zalicza się ta część pod dachem, która ma 1,9 m lub więcej wysokości. Niższa przestrzeń uważana jest za powierzchnię pomocniczą.

Norma PN-70/B-02365 – przyjmuje, że powierzchnię o wysokości większej lub równiej 2.20 m zalicza się do powierzchni użytkowej w 100%, w przypadku wysokości większej lub równiej 1.40 m oraz mniejszej niż 2.20 m wlicza się do powierzchni w 50%, natomiast gdy wysokość pomieszczenia jest mniejsza niż 1.40 m, to taką powierzchnię pomija się całkowicie.

Wydzielanie przestrzeni

Nie zabierajmy sobie cennego miejsca, stawiając ścianki działowe. Oczywiście o ile istnieje możliwość zrezygnowania z nich. Strefy funkcjonalne można wydzielić przy pomocy przepierzeń. Naturalnym przepierzeniem może być znajdujący się na poddaszu szyb kominowy. Możemy zdecydować się na minimalistyczne przepierzenia drewniane, które mają postać długich pionowych listew lub lameli biegnących od podłogi do sufitu (również ułożone poziomo lub skośnie). Przegroda z przezroczystych pustaków to rozwiązanie często stosowane w przestrzeni zaadaptowanej na łazienkę. Doświetlają pomieszczenia, które nie mają dostępu do okien. Przepierzenie w formie szklanej ścianki to idealne rozwiązanie do wnętrz w stylu nowoczesnym. Z kolei przybierające formę pionowych prętów i geometrycznych kratownic przepierzenia metalowe pokochają właściciele wnętrz industrialnych. Malowany proszkowo metal znakomicie podkreśla charakter wnętrza. Błyskawicznym sposobem na podzielnie pomieszczenia jest odpowiednie ustawienie mebli. Co prawda szczególny charakter poddaszowej zabudowy meblowej może stanowić nie lada wyzwanie, ale właściwe określenie potrzeb aranżacyjnych może sprawić, że diabeł nie okaże się aż taki straszny.

Nierówna walka

Wiemy już, że aranżacja niskiego poddasza nie jest łatwa i niektóre rozwiązania będą najzwyczajniej w świecie nietrafione. Droga do wymarzonego efektu raczej nie będzie usłana różami, a nierówna wysokość ścian i niski sufit niczym Brutus staną przeciwko nam. Wprowadzające do wnętrza nieco magii skosy też pokażą swoje prawdziwe oblicze, starając się udowodnić nam, że o designie i projektowaniu wiemy tyle, co nic. Nie jesteśmy jednak skazani na porażkę. W miejscach, gdzie skosy sięgają posadzki, możemy zrobić schowki, na rzeczy używane sezonowo. 1:0 dla nas. Zamiast dostrzegać ograniczenia, lepiej skoncentrować się na atutach, szukając ciekawych, a niekiedy niestandardowych, rozwiązań.

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni

Szafki idealnie dopasowane do kąta nachylenia dachu, łóżko skierowane nogami do skosu (by nie zasypiać z sufitem przy twarzy i nie uderzać w niego głową podczas prostowania się), niska komoda, wykorzystująca modułowe rozwiązania (półki pod skosy, drążki na odzież) garderoba.  Te sprzęty poradzą sobie nawet z niskim skosem. Meble pod skosami mogą sięgać głęboko, szczególnie w dolnych partiach. Zastosowanie długich szuflad pozwoli na łatwy dostęp do przechowywanych w nich przedmiotów.  Należy w tym miejscu podkreślić, że najlepszym rozwiązaniem będą meble na wymiar.

Z przestrzenią na poddaszu polubią się skrzynie, kufry i wiele innych pojemników. Można w nich przechowywać ulubione zabawki naszej pociechy, płyty, książki, gadżety kolekcjonerskie, a także pościel i koce. Do przechowywania pozostałych cennych dla dziecka rzeczy sprawdzą się półki pod skosy i szafki na wymiar. Jako że dzieci fascynują rzeczy tajemnicze, warto wprowadzić do wnętrza kilka nieoczywistych rozwiązań. Drewniane podpory czy widoczne belki warto uczynić bohaterami wnętrza, miejscami do zadań specjalnych. Sprawdzą się jako kreatywne tablice lub „albumy” na zdjęcia. Oryginale regały, zabudowany telewizor, ukryty kącik do gier, antresola z miejscem do spania, do której wchodzi się po schodach, będących jednocześnie szafą na ubrania – to tylko niektóre z pomysłów.  Poddasze można zamienić również w efektowną łazienka, gdzie podczas kąpieli możemy wpatrywać się w gwiazdy. 

projekt Barnesvange

Przestrzeń malowana światłem

Mimo obecności dużych okien dachowych sprawa światła na poddaszu może być problematyczna. Wynika to z nieregularności ścian, które mogą nieco blokować równy dostęp do światła. Doświetlenie takiego wnętrza jest bardzo ważne, szczególnie gdy służy jako miejsce do pracy lub pokój dzienny. Przy odpowiednio wysokim suficie można pozwolić sobie na żyrandol. Przy niższym oświetlenie halogenowe lub punktowe. Warto doświetlić zacienioną przestrzeń pod skosami punktowym oświetleniem LED zamontowanym w ścianie lub podłodze. Dobrym rozwiązaniem będzie oświetlenie boczne w całym pomieszczeniu, jak również lampy stojące.

freepik.com/vectorpocket

Podsumowanie

Aranżując poddasze w starym domu, warto zainteresować się historią tego miejsca. Może ona zainspirować nas do stworzenia czegoś naprawdę wyjątkowego lub po prosto zachęcić do zachowania kilku elementów w oryginalnej postaci. Urządzając poddasze, należy kierować się zasadą, że im mniej, tym lepiej.  Jeśli we wnętrzu zagości harmonia, a narratorem pomieszczenia stanie się światło, uzyskamy efekt wow, którego będą nam zazdrościć wszyscy miłośnicy pięknych aranżacji.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
136 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *