fbpx
Aranżacja wnętrz

Jak zaaranżować kwadratową łazienkę?

• Zakładki: 8


W łazience na planie kwadratu zadbaj o inteligentne rozmieszczenie podstawowych funkcji – toalety, umywalki, prysznica lub wanny – by stworzyć bazę do dalszej aranżacji. Wnętrze bez wnęk i wykuszy niezależnie od rozmiaru możesz urządzić w każdym stylu, ale tylko staranne planowanie pomoże ci stworzyć wrażenie przestronności i przewiewności, a samą łazienkę uczynić wygodną w użytkowaniu. Stosuj rozwiązania narożne lub wolno stojące, by cieszyć się łazienką w pełni dostosowaną do twoich potrzeb.

projekt Cersanit

Kwadratowa łazienka: pozycjonowanie toalety

Jedną z pierwszych rzeczy do rozważenia jest umiejscowienie toalety. Miejsce zwykle wskazuje położenie rury kanalizacyjnej. Nie ma co kombinować ze zmianą układu. Jeśli łazienka jest mała, koniecznie zadbaj o to, by toaleta była wisząca. Dobrze by było, aby miska ustępowa nie znajdowała się w świetle drzwi wejściowych. Odrobina prywatności należy się każdemu. Pamiętaj, że do komfortowego korzystania z toalety potrzebujesz zachować bezpieczny odstęp. Wynosi on 30 cm od każdej krawędzi ceramiki pomiędzy ścianą i innymi elementami wyposażenia, np. wanną, prysznicem, pralką itp. 

Kwadratowa łazienka: wybierz szklaną kabinę prysznicową

Aby twoja łazienka wyglądała na większą, musisz pozbyć się nieprzezroczystych barier zamykających przestrzeń, co w praktyce oznacza zastąpienie tradycyjnych drzwi szklanymi. Wybierz prysznic przeznaczony do kwadratowych łazienek, aby otwieranie drzwi nie zajmowało wiele miejsca. Możesz również zdecydować się na wannę ustawioną pod skosem lub nawet i prysznic, i wannę. Jak to możliwe? Kabina prysznicowa musi być narożna z zaokrąglonym frontem. Takie rozwiązanie maksymalizuje przestrzeń i ułatwia przepływ ruchu. Minimalistycznym rozwiązaniem będzie ścianka typu walk-in z odpływem umieszczonym w posadzce. Pamiętaj, aby wokół każdego elementu zostawić wystarczającą ilość miejsca.

Kwadratowa łazienka: umywalka

Pojedyncza lub podwójna umywalka pływająca umieszczona na blacie mocowanym do ściany za pomocą wsporników to strzał w dziesiątkę w każdej małej łazience. Takie rozwiązanie pozwoli ci utrzymać w czystości podłogę (zyskasz łatwiejszy dostęp do niej), co jest bardzo ważne w przestrzeni stanowiącej wyzwanie.

Kwadratowa łazienka: drzwi wejściowe

Urządzając łazienkę, warto zastanowić się nad położeniem drzwi wejściowych. Być może przesunięcie ich pozwoli na uzyskanie lepszego układu funkcjonalnego. Jeśli możesz uniknąć ciasnego przejścia lub otwierania drzwi bezpośrednio na miskę ustępową, to warto to zrobić.

Kwadratowa łazienka: podłoga

Wiadomo, że materiał podłogowy musi być odporny na wilgoć. Wybierając podłogę, warto pomyśleć, jak sprawdzi się w przypadku twojego wyboru kąpielowego – prysznica lub wanny. W której opcji występuje więcej rozprysku? Nie zawsze kafelki będą najlepszym wyborem.

Projektując kwadratową łazienkę, pamiętaj o wykorzystanie przestrzeni pionowej. Unikaj stawiania wszystkiego na podłodze. Niech łazienkowe szafki pną się w górę.

M.Ś.  

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
178 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *