fbpx
Różne

Jak wziąć dobry kredyt mieszkaniowy? Sprawdź te 5 wskazówek

• Zakładki: 13


Marzysz o zakupie mieszkania, które urządzisz według własnego gustu? Zamierzasz kupić dom i uprawiać w ogródku warzywa? Obecnie ceny nieruchomości to nawet ponad kilkaset tysięcy złotych. Niewiele osób może wyłożyć taką gotówkę. Dlatego duża liczba inwestorów decyduje się wziąć kredyt mieszkaniowy. Ty również chcesz dołączyć do grona kredytobiorców? Jak wziąć dobrą pożyczkę na nieruchomość? Oto 5 kluczowych wskazówek.

Dobry kredyt hipoteczny to taki, który jest tani. Jego comiesięczne raty nie powinny też nadmiernie obciążać budżetu domowego. Ponadto zasady spłacania pożyczki powinny być jasne, a złożenie dyspozycji kredytowych – proste i intuicyjne. Aby znaleźć taki produkt, warto zastosować się do poniższych wskazówek.

  1. Ustal, jaki jest wymagany minimalny wkład własny

Jednym z warunków udzielenia kredytu przez bank jest przedstawienie przez klienta wkładu własnego. Komisja Nadzoru Finansowego rekomenduje, aby było to min. 20%. Tyle też wymaga większość instytucji. Zatem, aby kupić dom o wartości 500 000 zł, musisz mieć 100 000 zł na koncie!

Są banki, które wymagają tylko 10% wkładu własnego. Jednak trzeba wówczas wykupić dodatkowe ubezpieczenie tzw. niskiego wkładu własnego. Wiele instytucji pokrywa składkę na tego typu polisę. Niektóre natomiast, tak jak PKO BP, podwyższają marżę.

Dzięki informacji o wysokości minimalnego wkładu własnego wiesz, ile pieniędzy zgromadzić na początek, aby uniknąć dodatkowych opłat.

  1. Sprawdź oprocentowanie

Od oprocentowania zależy, jak wysokie odsetki trzeba zapłacić za kredyt na dom. W finanse.rankomat.pl możesz znaleźć ranking ofert. Każda z nich zawiera dokładne informacje o oprocentowaniu. Dzięki temu możesz bez problemu sprawdzić, ile będzie Cię kosztować kredyt.

Pamiętaj, że ten wskaźnik zależy od dwóch czynników. Jednym z nich jest WIBOR, który jest ustalany odgórnie. Drugi to marża, którą bank ustala samodzielnie. Ona nie zmienia się w trakcie trwania umowy i można ją negocjować. Dlatego warto zadbać, aby była jak najniższa.

  1. Zapoznaj się z zasadami wcześniejszej spłaty

Kredyt spłaca się przez kilkadziesiąt lat. Przez ten czas może wiele się wydarzyć, przez co możesz chcieć spłacić swoje zobowiązanie wcześniej. Warto o tym pomyśleć przed podpisaniem umowy i sprawdzić, jakie są warunki uregulowania długu przed ustaloną datą.

Najlepiej, jeśli bank nie będzie pobierać żadnych opłat za tego typu działanie.

  1. Oblicz comiesięczną ratę

Comiesięczna rata nie może nadmiernie obciążać Twojego domowego budżetu, ponieważ nie będziesz w stanie jej płacić. To przyczyni się do kłopotów finansowych.

Dlatego przed zawarciem umowy kredytowej ustal, ile pieniędzy będzie znikać z Twojego konta każdego miesiąca. Następnie sprawdź, czy jesteś w stanie udźwignąć takie zobowiązanie przy zachowaniu dotychczasowego stylu życia. Jeśli nie, rozważ rezygnację z kredytu i poprawę swojej sytuacji finansowej.

  1. Zapytaj o sposób obsługi kredytu

Przed podpisaniem umowy na dobry kredyt mieszkaniowy sprawdź, jak wygląda jego obsługa w czasie trwania umowy. Warto zadbać, aby np. wniosek o zmianę daty płatności, zawieszenie raty czy o wcześniejszą spłatę, można było złożyć online. Ważne jest także, aby dało się sprawdzić harmonogram spłaty bez konieczności udawania się do placówki banku.

To duże ułatwienia, które znacznie usprawnią zarządzanie Twoim długiem i pozwolą zaoszczędzić czas na załatwianiu ich w siedzibie instytucji.

Nie bierz kredytu hipotecznego bez zastanowienia! Dokładnie wszystko przeanalizuj i podejmij świadomą decyzję.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
39 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *