fbpx
Majsterkowanie i remonty

Jak wyregulować drzwi prysznicowe?

• Zakładki: 8


Nawet najlepszy i najpiękniejszy prysznic pod wpływem codziennej eksploatacji z czasem przestaje działać jak w zegarku. Jeśli zauważyłeś, że drzwi nieco opadły i zaczęły ciężko chodzić, czas je naprawić. Możesz to zrobić samodzielnie! Podpowiadamy jak.

Jak rozpoznać, że drzwi prysznicowe rzeczywiście wymagają regulacji?

Kiedy drzwi kabiny prysznicowej nie przylegają do siebie idealnie na całej długości lub też rozjazd występuje wzdłuż drzwi albo na którejś z krawędzi – górnej lub dolnej – to więcej niż pewne, że nadszedł czas na ich naprawę. Inną sytuacją, która powinna zwrócić twoją uwagę, jest opór napotykany podczas przesuwania lub otwierania/zamykania drzwi. Jeśli drzwi wyglądają, jakby się zapadły, a skrzydło zaczyna haczyć o brodzik, to sygnał, by nie zwlekać z działaniem. Jeśli zignorujesz problem, dojdzie do trwałego uszkodzenia jakiegoś elementu, a w skrajnym przypadku wypadnięcia drzwi. Przeciekanie wody pomiędzy uszczelkami, a także wyskakiwanie rolek z prowadnicy również świadczą o tym, że czas na remontową interwencję.

Jak wyregulować przesuwne drzwi prysznicowe?

Sprawdź, jak wyglądają rolki.  Górne powinny być ciasno osadzone na prowadnicy. Dolne muszą zachowywać pewien luz.  Jeśli będą zbyt mocno przylegać do prowadnicy, przesuwanie będzie stanowić problem. Będzie musiał użyć więcej siły, by otworzyć lub zamknąć skrzydło. Zbyt mocno dociskane rolki ulegną odkształceniu lub zniszczeniu i będzie konieczna ich wymiana. Jeśli rolki potrzebują nieco poślizgu, użyj silikonowego smaru. Gdy rolka znajdzie się poza prowadnicą, delikatnie podnieś skrzydło drzwi prysznicowych i wprowadź kółko na właściwe miejsce. Przyczyną niedomykania się drzwi mogą być zarówno zanieczyszczona prowadnica lub osadzający się kamień, jak i zużyte albo uszkodzone uszczelki. Po usunięciu zanieczyszczeń i wymianie uszczelek drzwi powinny być jak nowe.

Regulacja drzwi prysznicowych na zawiasach

Aby zyskać dostęp do zawiasy, musisz zdjąć drzwi. Następnie przy pomocy śrubokręta wyreguluj dolny lub górny zawias. Jeśli uszczelka wzdłuż całych drzwi jest luźna lub też za bardzo dociśnięta, musisz wyregulować oba zawiasy. 

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
827 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *