fbpx
Aranżacja wnętrz

Jak wykorzystać drzwi shoji w aranżacji wnętrz?

• Zakładki: 7


Jeśli chcesz wprowadzić do wnętrza nieco egzotyki, zmaksymalizować przestrzeń, zapewnić sobie więcej prywatności i niezwykle klimatyczną atmosferę, w centrum twoich zainteresowań powinny znaleźć się drzwi shoji z japońskim rodowodem i wielowiekową tradycją w tle. Sprawdź, do czego może ci się przydać ten typ „drzwi”.

Drzwi shoji, czyli co?

Drzwi shoji, nazywane również papierowymi ścianami, to tak naprawdę lekkie ekrany zbudowane na ramie wykonanej z cienkich listew z drzewa iglastego o prostym usłojeniu, na którą nakłada się arkusz tradycyjnego, odpornego na wiatr papieru japońskiego, tworząc przezroczystą lub półprzezroczystą ścianę, którą można bezszelestnie otwierać. Znasz je na pewno z japońskich filmów. Obecnie na rynku europejskim występują nieco zmodyfikowane wersje drzwi shoji. Producenci sięgają po laminat lub papieropodobny akryl, a także włókno szklane i szkło matowe. Zastosowanie tych materiałów sprawia, że drzwi shoji odznaczają się większą wytrzymałością niż tradycyjne ekrany japońskie, ale nadal są tak samo dekoracyjne.  Drzwi shoji doskonale załamują i rozpraszają światło, tworząc niepowtarzalny efekt, co sprzyja relaksującemu klimatowi w pomieszczeniu. Mają zdolność blokowania hałasu i przechwytywania świeżego powietrza bez konieczności stosowania klimatyzatorów. Występują w wielu rozmiarach i kolorach, więc sprawdzą się niemal we wszystkich wnętrzach.

Jak wykorzystać drzwi shoji?

Ekrany shoji przybierają wiele form – od stałych ścian, przez drzwi przesuwne lub składane podwójnie, do zabudowy szafy, ścianki działowe, na chowanych ścianach skończywszy. Możesz wykorzystać tego typu drzwi jako ruchome ściany (przegrody od podłogi do sufitu), osłony okien, drzwi szaf lub niecodzienne oprawy oświetleniowe. Ekrany pomogą ci zdefiniować kilka przestrzeni w jednym pomieszczeniu.

Rodzaje drzwi shoji

Drzwi przesuwne shoji

Przybierają formę przegrody pomieszczenia, która płynnie porusza się po drewnianych szynach, pozwalając na otwarcie drzwi jednym palcem.

Ekranowe drzwi shoji

Mają charakter wyjątkowo ozdobny. Są bardziej subtelne niż zasłony i bardziej praktyczne niż tradycyjne drzwi. Drzwi ekranowych najczęściej używa są jako przegrody, która zapewnia domownikom nieco prywatności bez całkowitego blokowania dźwięku i światła. Pomaga również zasłonić to, co niekoniecznie powinno być na widoku.

Dwuskrzydłowe drzwi shoji

Przesuwane drzwi, które składają się na pół w momencie otwierania i zamykania nadają się do pomieszczeń, gdzie nie ma miejsca na zamontowanie tradycyjnych drzwi ze skrzydłem. Charakteryzują się oknami po obu stronach drzwi.

Panele drzwiowe shoji

Najczęściej zwisają z sufitu i zawieszane są parami. Montuje się je na metalowej szynie (torze). Brak szyny dolnej rekompensuje sprzęt zapobiegający kołysaniu. Drzwi są od spodu ryflowane.

Drzwi szafy z ekranem shoji

Atrakcyjniejsza wizualnie alternatywna drzwi przesuwnych pokrytych powłoką lustrzaną. Wystarczy zainstalować szyny na ścianie nad szafą i obok jej drzwi, by móc wykorzystać ekrany shoji, jako drzwi, które przesuwają się po ścianach obok szafy.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
57 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *