fbpx
Aranżacja wnętrz

Jak wykorzystać dekoracyjne lamele we wnętrzu? Poznaj 5 sposobów

• Zakładki: 3


Jeśli marzysz o tym, by nadać swojemu wnętrzu głębi, aranżacyjnego oddechu, czyniąc przestrzeń dynamiczną i nowoczesną, z pomocą przyjdą dekoracyjne lamele. Czym są i jak je stosować we wnętrzach? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Czym są lamele?

Lamele to długie i wąskie elementy, które montuje się na ścianie lub suficie. Panele, najczęściej o fakturze imitującej naturalne drewno, zbudowane są dwóch elementów – ukrytej listwy montażowej mocowanej bezpośrednio na ścianie za pomocą kleju montażowego lub wkrętów oraz profilu w kształcie litery U montowanego na listwie montażowej. Choć najpiękniej prezentują się lamele wykonane z drewna – na ogół dębu i jesionu – najczęściej spotyka się listwy wykonane z płyty MDF pokrytej okleiną w dowolnym kolorze. Lamele występują również w wersji ażurowej, tworząc ozdobne ścianki działowe, które montuje się od podłogi do sufitu.

5 pomysłów na wykorzystanie dekoracyjnych lameli

Dekoracyjne lamele na ścianie telewizora

Jeśli zależy Ci na efektownej dekoracji ściany telewizora, która na ogół stanowi centralny punkt salonu, zamontuj lamele na całej szerokości ściany i powieś na nich telewizor. Możesz również zdecydować się na lamele po obu stronach telewizora lameli po przeciwnych stronach telewizora lub też w formie pasu przez środek ściany. W ten sposób zdynamizujesz przestrzeń.

Dekoracyjne lamele na ścianie nad łóżkiem w sypialni

Podobnie jak ściana telewizora w salonie, tak ściana za łóżkiem w sypialni stanowi centralny punkt wnętrz, przyciągający najwięcej uwagi.  Lamele za łóżkiem to sposób na piękno tło dla tapicerowanego zagłówka.

Dekoracyjne lamele na ścianie i suficie

Jeśli chcesz przy użyciu lameli wyróżnić jeden z obszarów funkcyjnych w salonie lub też otwartej kuchni łączącej się z salonem, zamontuj je zarówno na ścianie, jak i suficie.

Dekoracyjne lamele w przedpokoju

Strefa wejścia to nie tylko bardzo ważna, ale i wymagająca przestrzeń. Na ogół jest to przestrzeń o ograniczonej powierzchni, która nieco podcina aranżacyjne skrzydła. Na dodatek jest to miejsce o dużym natężeniu ruchu. Niesie to ryzyko uszkodzeń i zabrudzeń. Dekoracyjne lamele zamontowane na ścianie pomogą uczynić przedpokój przestrzenią atrakcyjną i nowoczesną, nie ograniczając (nie zmniejszając) cennej powierzchni. W bloku mieszkalnym, gdzie przedpokój nie zawsze jest osobnym pomieszczeniem, lamele mogą stanowić przegrodę między wejściem a salonem. Najlepiej sprawdzi się wersja ażurowa. 

Dekoracyjne lamele między salonem a aneksem kuchennym

Otwarta kuchnia wychodząca na salon to popularne rozwiązanie. Ma ono wiele zalet, ale nie jest pozbawione wad. Jeśli chcesz podkreślić większą odrębność salonu, możesz postawić między przestrzeniami nowoczesną ściankę działową.

M.Ś.  

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
7 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *