fbpx
Wokół domu

Jak wykonać drenaż wokół domu?

• Zakładki: 25


Drenaż wokół domu wykonuje wtedy, gdy wysoki poziom wód gruntowych zagraża zalaniem lub zawilgoceniem budynku, Odpowiednio wykonany drenaż nie tylko uchroni piwnicę przed nadmiarem wody, ale może zostać wykorzystany do stworzenia oczekiwanych warunków na terenie działki. Woda, zamiast stać w postaci kałuż może zostać skierowana na rabatki, czy służyć do nawadniania trawnika. Drenaż powinien uwzględniać także wody opadowe. Ich nadmiar na słabo przepuszczalnej glebie sprawi, że woda będzie się zbierać nawet na podłożu wyłożonym kostką brukową.

Materiały potrzebne do wykonania drenażu

System odwadniania składa się z wielu elementów. Są to studzienki, kolanka, trójniki, redukcje, mufy, łączniki, zaślepki, kształtki i rury drenarskie. Rury dostępne są w różnych wariantach: z perforacją, bez perforacji, z otuliną lub bez niej. Jeżeli nie chcemy, by doszło do zamulenia systemu, wtedy idealna będzie rura drenażowa z geowłókniną. W zależności od stopnia zawilgocenia działki oraz odległości wybiera się rury o różnej średnicy.

Zalety nowoczesnych systemów drenażowych

Nowoczesne systemy drenarskie wykonywane są z wysokiej jakości PVC. Do historii odchodzą stosowane wcześniej rury ze stali, czy żeliwa. Ulegały one korozji i do sprawnego działania systemu niezbędne było częste usuwanie przecieków. Rury i akcesoria z tworzyw sztucznych mają bardzo długi okres użytkowania i dużą wytrzymałość. Są łatwe w montażu, odporne na korozję i warunki zewnętrzne, a ich gładka powierzchnia zapobiega powstawaniu osadów.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą PLASTMETIX – producent, hurtownia rur PCV i armatury sanitarnej – https://www.plastmetix.pl/

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
17 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *