fbpx
Rośliny w domu i w ogrodzie

Jak wyhodować awokado z pestki?

• Zakładki: 10


Jeśli zastanawiałeś się, czy możesz wyhodować avocado w warunkach domowych, to odpowiadamy, że jak najbardziej. Wystarczy pestka ze zdrowego owocu, wykałaczki, słoik z wodą i nieco więcej niż odrobina cierpliwości. Z artykułu dowiesz się również, jak pielęgnować sadzonkę.

Gdy po smacznym i niezwykle zdrowym avocado nie zostało już śladu, czas zająć się jego pestką. Na początek oczyść ją z miąższu, a następnie umyj i pozostaw do przeschnięcia. Kolejnym krokiem jest wbicie wykałaczek pod kątem prostym tak, aby utworzyły krzyżak. Umieść pestkę w słoiku wypełnionym wodą. Pestka powinna być lekko zanurzona, a wykałaczki opierać się o krawędzie słoika. Na pierwsze pędy przyjdzie ci czekać ok. 6-8 tygodni. W tym czasie oddaj się obserwowaniu wody. Co kilka dni traci przejrzystość, więc konieczna będzie jej wymiana. Słoik umieść w ciepłym miejscu, ale z dala od bezpośredniego działania światła słonecznego.

Kiedy sadzonka osiągnie ok. 15 wysokości, przetnij łodygę na pół. W ten sposób pobudzisz roślinę do dalszego wzrostu. Wypuści dużą ilość bocznych pędów i listków. Możesz również pominąć etap przycinania i od razu umieścić sadzonkę w obszernej doniczce. Najpierw ułóż warstwę drenującą z keramzytu lub żwiru, następnie nasyp ziemi kompostowej z domieszką nawozu (kilka łyżek), wieńcząc warstwową kompozycję czystą glebą. Teraz możesz umieścić w niej pestkę tak, aby lekko wystawała z ziemi. Na koniec podlej sadzonkę.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji awokado w doniczce

Światło

Avocado lubi światło i ciepło. Najlepiej czuje się przy 24°C. Młodą roślinkę trzymaj w półcieniu, by światło słoneczne nie poparzyło jej delikatnych liści.

Podlewanie

Avocado bywa spragnione, więc musisz zadbać o to, by ziemia zawsze była wilgotna.  Wyjątkiem jest czas zimowy, gdy roślina jest w fazie odpoczynku. Nawadnianie trzeba zredukować do minimum.

Temperatura

Zimą  awokado powinno znajdować  się w pomieszczeniu jasnym i chłodnym o temperaturze nie większej niż 8°C i nie mniejszej niż 0, czyli w praktyce poza domem.

Nawóz i przycinanie

Avocado rosnące w doniczce nawozimy co 2-3 tygodnie, używając nawozu z azotem, potasem i cynkiem. Gdy roślina osiągnie wysokość kilkudziesięciu centymetrów, przycinamy ją. Dzięki temu zyska gęsty, krzewiasty pokrój.

Czy w warunkach domowych avocado wykształci owoce?

W dobrych warunkach awokado może zakwitnąć i wykształcić owoce. Niestety drugie zjawisko odbywa się rzadko. Owocowanie jest możliwe po 6-8 latach od posadzenia rośliny w doniczce. Uprawiając avocado w domu, musisz być świadom, że roślina jest szkodliwa dla zwierząt. Poza miąższem wszystkie jej części są trujące.

M.Ś.  

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
81 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *