Czasami tylko spokój, skąpany w błogiej ciszy, może nas uratować. Aby zbyt głośna muzyka, dźwięki dobierające z łazienki, krzyki, ujadanie psa i wiele innych hałasów nie wyprowadzało nas z równowagi, uniemożliwiając wypoczynek, trzeba zadbać o uzbrojenie swojego domu w akustyczny pancerz. Wiele czynników ma wpływ na właściwości akustyczne. W tym artykule przyjrzymy się im, podpowiadając, jak dobrze wygłuszyć budynek.
Wygłuszanie, wytłumienie, wyciszanie – czym się różnią?
Chociaż powyższe pojęcia wydają się synonimami i prawdopodobnie może używamy ich naprzemienne, w budownictwie odnoszą się do niego innych kwestii i nie można postawić między nimi znaku równości. Pojęcie wyciszenia ma najbardziej ogólny charakter. Obejmuje wszelkie kwestie związane z izolacją akustyczną domu. Wygłuszenie odnosi się natomiast do ochrony przed dźwiękami z zewnątrz: zgiełkiem ulicy, przelatującymi samolotami itp. Z kolei wytłumienie to określenie związane z izolacją samego wnętrza i tłumieniem echa, które może się w nim pojawić. W tym artykule skupimy się na kwestii wyciszenia, na które składają się wygłuszanie i wytłumianie.
Prawidłowe wygłuszanie budynku od zewnątrz
Na izolację akustyczną domu wpływa zarówno rodzaj materiałów budowlanych, zastosowanie materiałów termoizolacyjnych, sposób wykończenia elewacji, konstrukcja dachu i jego pokrycie, jak i stolarka okien oraz drzwi. Całkiem sporo tego. Bardzo dobre właściwości akustyczne posiadają silikaty i keramzytonbeton. Nieco gorzej, ale nadal dobrze radzi sobie beton o mniejszej gęstości. Ostatnie miejsce podium zajmują pustaki ceramiczne i beton komórkowy. Podobne efekty zapewnia ocieplenie styropianem i wełną mineralną. Warto sięgnąć również po piankę poliuretanową. Dodatkową izolację akustyczną może zapewnić wykończenie elewacji drewnianymi płytami elewacyjnymi lub też płytami ze spieku kwarcowego. Aby wyciszyć dom, wybierz drzwi i okna o właściwościach akustycznych. Dach wygłusz pianką lub matami termoizolacyjnymi. Kropkę nad i postaw dobrej jakości dachówką.
Jakim materiałem wygłuszyć podłogi?
We wnętrzach mamy do czynienia z dźwiękami transmisyjnymi, czyli przenoszeniem dźwięku między kondygnacjami, a także dźwiękami odbitymi, czyli echem, które słyszysz, gdy poruszasz się po danej powierzchni. Aby wytłumić powyższe rodzaje dźwięków musisz zadbać o dobry podkład podłogowy. Polecamy płyty lub maty korkowe, które mają wysoką zdolność pochłaniania dźwięków. Podłogi korkowe często używane są w studiach nagraniowych, a to o czymś świadczy. Na dodatek korek jest materiałem naturalnym.
Jak wytłumić hałas we wnętrzach?
Kwestia podłogi załatwiona, ale co z hałasami z górnej kondygnacji? Na ratunek przychodzi podwieszany sufit z dodatkową warstwą izolacyjną. Ściany możesz wytłumić tapetą akustyczną, płytkami, drewnianymi dekoracjami, panelami piankowymi, a nawet specjalnymi obrazami, w których płótno jest nakładane na piance akustycznej. W wolnej przestrzeni zwiększa się ryzyko tworzenia się dźwięków odbitych. Możesz je pochłaniać miękką tapicerką, zasłonami i poduszkami. Właściwości akustyczne wnętrza poprawia obecność wikliny. Pamiętaj o naczelnej zasadzie. Nie oszczędzaj na materiałach! Im lepszy, tym większa zdolność do pochłaniania dźwięków.
M.Ś.