fbpx
Aranżacja wnętrz

Jak wydobyć naturalne piękno drewnianej podłogi? Poznaj dekoracyjne triki

• Zakładki: 11


Drewniane powierzchnie sprawdzają się w niemal każdej przestrzeni. Ten szlachetny materiał jest piękny z natury i nie potrzebuje wiele, by błyszczeć. Jeśli jednak zostanie otoczony niewłaściwymi elementami aranżacji i zaatakowany niekompatybilnymi barwami, jego uroda będzie przytłumiona i zacznie gasnąć. Upewnij się, że wybierasz odpowiednie meble, kolory ścian i inne akcesoria, które nie kolidują z drewnianą podłogą. Poznaj kilka dekoracyjnych trików, które pomogą ci wydobyć naturalne piękno podłogi z drewna.

Jak dekorować drewniane podłogi? Dobierz odpowiednie kolory

Jedną z najtrudniejszych kwestii dekorowania podłóg drewnianych jest wybór odpowiedniej kolorystyki pozostałych elementów aranżacji. Jaki kolor będzie właściwy i nie przygasi urody drewna? Samo drewno stanowi odpowiedź! Przyjrzyj się jego odcieniowi. Znajdziesz nuty żółci, czerwieni, pomarańczy, szarości i brązu. Gdy określisz odcień dominujący, skorzystaj z koła barw, by dobrać kolory dopełniające twoją podłogę. Na przykład podłoga o brązowym zabarwieniu znakomicie czuje się w duecie z zielenią, wszak to połączenie stworzone przez samą naturę.

Różnorodność materiałów

Mawiają, że co za dużo, to niezdrowo. Pamiętaj o tym powiedzeniu, gdy będziesz dekorować swoją drewnianą podłogę. Zbyt duża ilość drewna na metr kwadratowy może być przytłaczająca dla większości osób. Aby zrównoważyć wygląd wnętrza, zadbaj o obecność różnych materiałów. Niech drewniane podłogi komponują się z malowanymi powierzchniami, betonem, szkłem, skórą, tapicerowanymi materiałami, metalem itp. Możesz wprowadzić je w formie mebli akcentujących lub po prostu dekoracji ściennych.

Rozjaśnij ciemne drewniane podłogi

Ciemne podłogi podbite naturalnym światłem prezentują się zjawiskowo. W pierwszej kolejności zadbaj o to, by tego światła było jak najwięcej. Jeśli warunki panujące we wnętrzu sprawiają, że nie da się skąpać podłogi w promieniach słońca, zabierz się ręczne rozjaśnianie przestrzeni. Wybieraj jasne (lub jaśniejsze) meble, pomaluj ściany na biało, beżowo lub kolor kości słoniowej, a ponadto stosuj wzorzyste dywaniki – wszystko, by zapewnić wzmacniający urodę drewna kontrast.

Zmiękcz drewniane podłogi dywanikami

Surowość drewna jest oczywiście szlachetna, ale w kontakcie z naszymi stopami może powodować dyskomfort. By upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, tj. zwiększyć komfort korzystania z drewnianej podłogi, a także podbić jej urodę kontrastem, użyj mniej lub bardziej kolorowych dywaników. Układaj je na podłodze warstwowo, by zakotwiczyć pewne miejsca lub zdefiniować wybrane strefy. Baw się teksturami. Rozważ dywanik z wełny jagnięcej lub skóry owczej.

Jak dekorować drewniane podłogi? Stwórz drewnianą ścieżkę

Jeśli w twoim domu występuje otwarty plan podłóg, powinieneś użyć jednego materiału podłogowego we wszystkich pomieszczeniach (wyjątkiem może być łazienka). Pogoda powinna płynąć z pokoju do pokoju, a użytkownicy nie powinni napotykać żadnych przeszkód wizualnych w postaci mało udanych łączeń. Spójność podłogi zapewnia atrakcyjną estetykę wnętrza.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
24 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *