Jeśli twoje żelazko ledwo zipie – zamiast pary wydobywają się osady mineralne lub też nic się nie wydobywa – i już nie ślizga się gładko po tkaninie, najwyższy czas na odświeżenie sprzętu. Jak wyczyścić żelazko zarówno na zewnątrz, jak i w środku, aby usunąć ślady przypaleń, plamy po twardej wodzie, a także odetkać otwory wentylacyjne? Podpowiadamy.
Wyczyszczenie żelazka za pomocą naturalnych, łatwo dostępnych składników nie jest trudne. Zamiast eksperymentować, próbując dobrać środek czyszczący do rodzaju osadu, plamy, zapoznaj się z naszymi wskazówkami. Pamiętaj, aby przed czyszczeniem żelazka, upewnić się, że jest odłączone od zasilania, chłodne w dotyku, a zbiornik na wodę jest już pusty. Na wszelki wypadek zapoznaj się z instrukcją obsługi, by upewnić się, z jakiego materiału wykonane jest twoje żelazko. W końcu zaleceń dotyczących konserwacji nie napisano dlatego, że ktoś się nudził.
Jak wyczyścić żelazko?
Krok 1
Zacznij szorować metalową podstawę żelazka, zwaną stopą, starą szczoteczką do zębów. Chodzi o poluzowanie i usunięcie pozostałości znajdujących się na powierzchni, a także osadów z otworów wentylacyjnych.
Krok 2
Jeśli stopa twojego żelazka pokryta jest powłoką zapobiegającą przywieraniu, musisz obchodzić się z nią niemal jak z jajkiem. Wlej kilka kropli płynu do mycia naczyń do miski z ciepłą wodą. Przy pomocy miękkiej szmatki nanieść mydliny na stopę i delikatne wcieraj. Pozostałości usuń papierowym ręcznikiem. Wytrzyj sprzęt do sucha. Możesz również przeprowadzić całą procedurę z użyciem wody z octem. Mieszanka pomoże usunąć osady, nie naruszając powierzchni żelazka. W przypadku trudniejszych zabrudzeń namocz papierowy ręcznik lub szmatkę w occie, rozłóż na desce do prasowania, a następnie połóż na nim chłodną stopę żelazka. Pozostaw na 15-30 minut. Po tym czasie pozostałości osadu usuń ręcznikiem papierowym.
Gdy mamy do czynienia z trudniejszymi plamami typu pozostałości stopionego plastiku, rdza itp., musimy wspomóc się dodatkowymi środkami, aby zapewnić dokładniejsze szorowanie. Zwilż papierowy ręcznik lub szmatkę wodą albo octem, a następnie zanurz fragment w sodzie oczyszczonej lub gruboziarnistej soli. Zacznij polerować stopę do czysta. Po zakończeniu procedury przetrzyj stopę zwilżoną szmatką i osusz ręcznikiem papierowym.
Krok 3
Aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, wydobywających się z żelazka i skutecznie oczyścić otwory wylotowe wyrzutni pary, napełnij zbiornik wodą destylowaną. Ustaw żelazko pionowo i włącz dużą moc (niektóre żelazka mają program „czyszczenie parą”). Żelazko zacznie emitować parę i oczyszczać otwory wentylacyjne. Możesz również przez kilka minut prasować stary ręcznik. Zanieczyszczenia powinny na nim pozostać.
Krok 4
Gdy żelazko wystygnie, wylej wodę ze zbiornika. W razie potrzeby wacikiem kosmetycznym lub szczoteczką do zębów delikatnie usuń osady z otworów wentylacyjnych pary.
M.Ś.