fbpx
Ciekawe rozwiązania

Jak wyczyścić elementy z mosiądzu?

• Zakładki: 7


Mosiężne elementy znakomicie podkreślają urodę drewnianych mebli.  Jednak z czasem działanie tlenu, wody i innych substancji obecnych w powietrzu może doprowadzić do zmatowienia i odcynkowania (rodzaj korozji stopów miedzi z cynkiem) mosiądzu. Aby elementy z mosiądzu zachowały swój złoty kolor i połysk, wymagają regularnego czyszczenia i konserwacji. Nie jest to najprzyjemniejsze zajęcie na świecie, ale taki już urok tego stopu. Podpowiadamy, jak w naturalny sposób wyczyścić mosiądz.

Jak wyczyścić mosiądz: gotowy preparat

Choć oczywiście polecamy preparaty naturalne, wypada wspomnieć o tym, że na rynku dostępne są gotowe (i skuteczne) preparaty do czyszczenia mosiądzu, miedzi czy brązu. Zanim zabierzesz się za czyszczenie mosiężnych elementów, musisz je zdemontować. W ten sposób nie uszkodzisz wosku lub politury drewna. Zakładamy, że będziesz czyścić klamki, uchwyty meblowe, a także ramy obrazów. Załóż rękawiczki i przy pomocy bawełnianej szmatki nasączonej preparatem przecieraj powierzchnię przedmiotu. Odłóż go na dwie minuty, a następnie opłucz pod bieżącą wodą.

Jak wyczyścić mosiądz w naturalny sposób?

Najlepsze środki do czyszczenia mosiądzu masz pod ręką. Istnieje wiele domowych sposobów, dzięki którym mosiądz znów będzie lśnił. Przedstawiamy niektóre z nich.

Jak wyczyścić mosiądz wodą z mydłem?

Najłatwiejszą metodą czyszczenia mosiądzu jest użycie mieszanki mydła i ciepłej wody. Zanurz przedmioty w tym domowym preparacie, a po 2-3 minutach zacznij usuwać nalot przy pomocy bawełnianej szmatki i szczoteczki do zębów z miękkim włosiem. Spłucz pozostałości mydlin i wytrzyj przedmiot do sucha.

Jak wyczyścić mosiądz za pomocą cytryny i sody oczyszczonej?

Połącz te dwa produkty ze sobą, a powstałą pastę nałóż na przedmiot za pomocą bawełnianej szmatki. Poleruj przez kilka minut, a następnie usuń pozostałości pasty wilgotną szmatką. Kolejny krok to osuszanie. Po raz kolejny przyda się czysta szmatka.

Czyszczenie mosiądzu pastą do zębów

Jeśli zauważyłeś zielonkawy osad na mosiężnych elementach, sięgnij po pastę do zębów. Przez kilka minut szoruj przedmioty szczoteczką do zębów, a po skończonej pracy zmyj miętową pastę ciepłą wodę i osusz przedmioty.

Jak wyczyścić mosiądz keczupem?

Przyznaj, że keczup to ostatnia rzecz, o której byś pomyślał, gdyby kazano ci wyczyścić mosiężne elementy tym, co masz w kuchni! Tymczasem wysoka zawartość kwasu octowego sprawia, że to naprawdę znakomity produkt czyszczący. Jego gęsta konsystencja sprawdzi się przy polerowaniu sztućców z miedzi i mosiądzu. Polecamy go również do czyszczenia ram luster.  Miękką szmatką rozprowadź keczup na powierzchni czyszczonego przedmiotu. Dwie godziny później opłucz go pod bieżącą wodą, używając odrobiny płynu do mycia naczyń, a następnie osusz bawełnianą szmatką. W przypadku nieznacznych zabrudzeń keczup zadziała już po 30 minutach.

Czyszczenie mosiądzu cytryną i solą

Z tłustymi plamami na mosiądzu poradzi sobie posolona cytryna. Przekrojoną i obficie posoloną cytryną nacieramy przedmiot, zwracając uwagę na to, by powierzchnia została dokładnie pokryta mieszanką. Po kilku minutach przecieramy przedmiot suchą szmatką. Ta metoda nie tylko usuwa tłuszcz z powierzchni, ale i przywraca dawny blask mosiężnych elementów.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
25 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *