fbpx
Wnętrza

Jak wyczyścić dywanik łazienkowy?

• Zakładki: 7


Dywaniki łazienkowe to magnes na włosy i kurz. Stanowią również prawdziwy raj dla pleśni i grzybów  – i to nawet wtedy, gdy twoja łazienka jest dobrze wentylowana. Zbierają wszystko, co osadziło się na twoich butach. O zgrozo! Aby twoja łazienka pozostała miejscem higienicznym, musisz regularnie czyścić swoje dywaniki i maty łazienkowe. Najlepiej, co 3-4 tygodnie. Jak się za to zabrać?

Jak prać w pralce dywaniki łazienkowe?

Na początek trzeba sobie zadać pytanie, czy w ogóle można je prać. Odpowiedź będzie twierdząca, jeśli w swojej łazience masz dywanik (matę) z bawełny, nylonu, tkaniny szenilowej, pianki i tworzyw sztucznych. Zanim zabierzesz się za pranie, wykonaj poniższe czynności

Krok 1

Nie możesz włożyć do pralki maty łazienkowej lub dywanika, na których znajduje się mnóstwo nieczystości. Strząśnij brud i zanieczyszczenia lub po prostu użyj odkurzacza.

Krok 2

Chociaż większość dywanów łazienkowych nadaje się do prania automatycznego, ich pielęgnacja różni się w zależności od materiału. Jedne metody mogą zaszkodzić dywanikowi, inne ochronić przed zbyt szybkim zużyciem. Koniecznie zwróć uwagę na etykietę pielęgnacyjną przyczepioną do dywanika.

Krok 3

Postaraj się nie prać samodzielnego dywanika. Warto załadować do bębna kilka ręczników. To sposób na wytłumienie dźwięków wydawanych przez pralkę w połowie cyklu prania, a także zapobieganie utracie równowagi przez sprzęt. Niemal pustą pralką trochę za bardzo „miota jak szatan”.

Krok 4

Jeśli pierzesz dywanik bawełniany, poliestrowy, nylonowy, wybierz wodę gorącą. W ten sposób zabijesz bakterie i drobnoustroje. Matę łazienkową z pianki z pamięcią kształtu pierz w wodzie do prania ogólnego. W ten sposób nie naruszysz struktury materiału. Piorąc dywaniki z gumowym spodem, wybierz program do delikatnego prania. W ten sposób nie uszkodzić antypoślizgowej powierzchni.

Jak ręcznie prać dywaniki łazienkowe?

Aby zachować właściwości takich materiałów jak bambus i juta, musisz prać je ręcznie. Poniżej instrukcja, jak to zrobić.

Krok 1

Napełnij zlew kuchenny lub dużą wannę ciepłą wodą. Nasyp kilka łyżek proszku do prania. Zabezpiecz podłogę, np. starym ręcznikiem.  

Krok 2

Zamocz dywanik w wodzie i zacznij szorować go przy użyciu gąbki.  Opróżnij zlew lub wannę, a dywanik opłucz pod bieżącą wodą, by usunąć resztki detergentu. Jeśli twój dywanik jest bambusowy, unikaj całkowitego zamoczenia. Rozłóż dywanik na płasko i rozpocznij czyszczenie zmoczoną w wodzie z mydłem gąbką.

Jak wyczyścić plastikową matę do kąpieli?

Plastikowe maty czyścimy mieszanką wody i octu kuchennego. Jeśli dodasz kilka kropel olejku z drzewa herbacianego, pozbędziesz się również niechcianych zapachów.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
63 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *