fbpx
Aranżacja wnętrz

Jak wybrać tkaninę obiciową na krzesła do jadalni?

• Zakładki: 5


Jeśli chcesz stworzyć zachęcającą do spożywania posiłków atmosferę, zadbaj o to, aby twoja jadalnia była miejscem nie tylko funkcjonalnym, ale i atrakcyjnym pod kątem estetycznym. Dwa najważniejsze elementy w tej przestrzeni to stół i krzesła. Jeśli zadbasz o to, aby miały odpowiednią oprawę, twoja jadalnia stanie się przestrzenią naprawdę wyjątkową. Czy wiesz, na co zwrócić uwagę, wybierając tkaninę obiciową na krzesła do jadalni? Jeśli nie, podpowiadamy.

Zwróć uwagę na trwałość materiału

Jako że domownicy korzystają z krzeseł nawet kilka razy dziennie, materiał obiciowy musi być naprawdę solidny. To nie obrus, który wymienisz na nowy, gdy się zaplami lub zniszczy.  Wytrzymałość tkaniny obiciowej w warunkach domowych mierzy się testem podwójnego tarcia, który w praktyce polega na pociąganiu materiału do przodu i tyłu, aby symulować ruch towarzyszący siedzeniu na krześle. Im więcej pojawi się podwójnych przetarć, tym silniejsza tkanina. Nie musisz jednak mocować się z tkaniną. Wystarczy, że w sklepie przyjrzysz się jej oznaczeniu. Sprawdź, ile cykli posiada materiał. Podana wartość to ilość cykli, które zatoczyła głowica trąca, robiąca ósemki na materiale, w sposób imitujący proces używania, zanim pojawiły się znaczące zmiany w wyglądzie materiału. Im wyższy wynik, tym lepsza jakość tkaniny. Do użytku prywatnego wystarczy tkanina posiadająca 20 000 cykli.

Szukaj materiału plamoodpornego

Krzesło w jadalni narażone jest na częste zabrudzenia. Tu coś spadnie, tam się wyleje. Do tego dochodzą ludzkie i zwierzęce płyny ustrojowe. Mebel czasami dostaje niezły wycisk, a do pralki go nie włożysz. Szukaj plamoodpornych tkanin obiciowych lub zacznij się rozglądać za sprayem chroniącym tkaniny wykorzystywane do produkcji mebli.

Wybierz kolor pasujący do krzesła i wystroju jadalni

Na pytanie, czy możesz wybrać kolor, który ci się podoba, nie zważając na całą resztę, odpowiadamy: Oczywiście, że tak. Najwyżej sam będziesz korzystać z jadalni, gdy doprowadzisz do aranżacyjnego chaosu i atmosfera pryśnie jak bańka mydlana. Warto jednak trzymać się pewnego schematu, dodatkowo posiłkując się kołem barw. Ciemne kolory i wszelkie wzory pomocą zamaskować brud i zużycie materiału. Dzięki jasnym kolorom wprowadzisz do pomieszczenia lekkość i przewiewność. Warto sięgać zarówno po kolory dopełniające, jak i przeciwstawne. Ważne, by czynić to mądrze i stąd wspomniane koło barw.

Warte rozważenia tkaniny obiciowe

Sugerując się parametrami wytrzymałościowymi i estetyką, a także sposobem konserwacji, warto zainteresować się sztucznym zamszem, aksamitem, wzmocnioną bawełną, winylem i tweedem.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
16 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *