fbpx
Rośliny w domu i w ogrodzie

Jak wybrać świąteczną choinkę?

• Zakładki: 15


Świerk, jodła czy sosna? Co roku pojawia się to samo pytanie, a większość z nas nie zna na nie odpowiedzi, podczas kupowania świątecznego drzewka kierując się wyłącznie estetyką.  Tymczasem choinki różnią się między sobą nie tylko wyglądem i ceną, ale również sposobem pielęgnacji. Aby świąteczna choinka była prawdziwą ozdobą twojego domu, musisz wybrać ją mądrze. Zapoznaj się naszym miniporadnikiem.

Świerk kłujący srebrny

Najpopularniejsze gatunki

Świerk pospolity i kłujący

Świerk pospolity (Picea abies) i świerk kłujący (Picea pungens) to najczęściej wybierane drzewka świąteczne. Intensywny żywiczy zapach świerkowych igieł tak bardzo mami nasze zmysły, że nawet nie zwracamy uwagi na to, że drzewko zaczyna gubić igły już w zasadzie po przekroczeniu progu domu. Po kilku tygodniach gubi je całkowicie. Igły świerku kłującego jak sama nazwa wskazuje, kłują, więc trzeba je trzymać z daleka od dzieci i zwierząt.

Świerk pospolity
Jodła kaukaska

Jodła kaukaska (Abies nordmanniana)

Sosna pospolita

To najdroższe drzewko z zestawienia. Gałązki nie pachną, ale za to igły się nie sypią. Coś za coś. Drzewko może wytrzymać w warunkach domowych nawet 2 miesiące.

Sosna pospolita (Pinus silvestris)

Byłaby idealnym wyborem, gdy nie szczegół. Drzewko pięknie pachnie, igły długo utrzymują się na gałązkach, ale są …krótki i rzadkie.

Która choinka najładniej pachnie?

Jeśli najładniej znaczy również, że najintensywniej, to wygrywa świerk pospolity. Otula całe pomieszczenie naprawdę przyjemnym aromatem, który nie powoduje bólu głowy lub mdłości. Niestety ta przyjemność potrwa zaledwie 2-3 tygodnie. Po tym czasie wiele z drzewka nie zostanie.

Która choinka nie traci igieł?

Najtrwalszą choinką jest jodła kaukaska. Może pozostać w nienagannym stanie przez kilka tygodni. Pod warunkiem że będziesz ją regularnie podlewać i trzymać z dala od źródeł ciepła. Dotyczy to także ogrzewania podłogowego. Jeśli w ten sposób ogrzewasz dom, postaw choinkę na podwyższeniu. W tej roli sprawdzi się zwykły taboret.

Która choinka jest najtańsza/najdroższa? 

Najtańsza jest sosna pospolita, a najdroższa jodła kaukaska.

Która choinka postoi najdłużej? 

W mieszkaniu najdłużej postoją sosna pospolita i jodła kaukaska. Oczywiście pod warunkiem, że nie spędziły zbyt wiele czasu w magazynie sklepowym. Jeśli chcesz sprawdzić, czy choinka jest świeża, zwróć uwagę na pień w miejscu obcięcia. Powinien być wilgotny, klejący, z widoczną żywicą. Jeśli zetniesz pień o kilka centymetrów, drzewko będzie lepiej pobierać wodę i zostanie z tobą na nieco dłużej.

Kiedy kupić choinkę z bryłą korzeniową?

Najlepiej ok. 2 tygodnie przed świętami. Drzewko należy zaadaptować do cieplnych warunków panujących w domu, stopniowo przenoszą je z miejsc różniących się temperaturą (od najzimniejszych do najcieplejszych) do salonu. Choinkę ciętą należy kupić najwcześniej na kilka dni przed ubieraniem

Gdzie kupić choinkę? 

Najlepiej w najbliższym nadleśnictwie. Zyskasz pewność, że drzewko było uprawiane z poszanowaniem środowiska.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
16 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *