fbpx
Wnętrza

Jak wybrać odpowiedni materac?

• Zakładki: 47


W pierwszej chwili zakup nowego materaca nie wydaje się niczym skomplikowanym. Wybór jest spory, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internecie. Wydawałoby się więc, że wystarczy zmierzyć ramę łózka i dopasować model w odpowiednim rozmiarze. To jednak nie taki proste jak myślicie. Decyzji o tym, który materac wybrać, nie powinno podejmować się w pięć minut. Przecież ma on nam służyć przez wiele lat. Od dobrego materaca zależy nasze samopoczucie i zdrowie. Źle dopasowany materac w najlepszym przypadku sprawi, że się nie wyśpimy. Jednak według mniej optymistycznego scenariusza może być przyczyną poważnych problemów z kręgosłupem.

Wejdź na wagę

Producenci materaców zdają sobie sprawę z tego, że jesteśmy różni – niscy, wysocy, chudsi, grubsi. W związku z tym materace różnią się miedzy sobą grubością i dostosowaniem do wagi. Zanim kupisz materac, sprawdź, do jakiego ciężaru jest dostosowany dany model. Dla osób o większej wadze zalecane są materace twardsze, które nie będą się zbytnio zapadać. Jeżeli masz drobną budowę i niewielką wagę rozejrzyj się wśród materacy piankowych. Jest on dostosowany do niewielkiej wagi, odpowiednio układa się do sylwetki. Łatwo też zadbać o jego czystość – z tego powodu zalecany jest wszystkim alergikom.

Na którym śpisz boku?

Podczas snu przyjmujemy różne pozycje. Jednak każdy z nas ma tę swoją ulubioną, w jakiej najczęściej zasypia i budzi się. Na boku, na plecach, na brzuchu, w pozycji embrionalnej albo rozłożony jak rozgwiazda. Weź to pod uwagę, gdy będziesz kupować materac. Dla śpiochów preferujących spanie na plecach zalecany jest materac nieco twardszy, który da stabilne oparcie dla dolnej części kręgosłupa i pleców. Śpiący na boku powinni wyposażyć sypialnię w bardziej miękki, lekko poddający się materac, tak by wspierał równomiernie wszystkie części ciała.

Personalizuj swój materac

Zmieniasz materac ze względu na niewygodę spania na nim? A może to nie w samym materacu tkwi problem, a w długości całego łóżka? Sen na zbyt krótkich łóżkach sprawia, że spędzamy całą noc z podkurczonymi nogami. Przez to nie odpoczywamy w prawidłowej pozycji po tak źle przespanej nocy odczuwamy zmęczenie i bóle. Przeanalizuj czy Twoje łózko jest odpowiedniej wielkości, zanim kupisz za krótki materac!

W ofertach wielu sklepów spotyka się materace z gryki lub kokosu. Znane są one ze swoich fantastycznych właściwości. Ale nie dla wszystkich… Osoby cierpiące na alergię, powinny raczej wybrać materac z pianki i sztucznego tworzywa. Naturalne składniki obecne w materacach mogą powodować alergię.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
30 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *