fbpx
Ciekawe rozwiązania

Jak wybrać najlepszy napęd do bramy garażowej?

• Zakładki: 34


Zalety automatycznej bramy garażowej docenia każdy, kto choć raz musiał stoczyć nierówną walkę z bramą otwieraną ręcznie, w czasie siarczystego mrozu lub solidnej ulewy. Remontując garaż lub finiszując budowę domu nadchodzi moment, w którym należy zastanowić się nad wyborem bramy garażowej. Teoretycznie decyzję o doborze napędu można podjąć później, jednak warto zdecydować się na niego już w momencie zakupu bramy garażowej.  – Dobrze działający napęd musi być dobrany do konkretnej bramy, jej rodzaju, ciężaru i naszych wymagań — mówi specjalista z firmy Beninca Polonia. Na co zwrócić uwagę, co jest ważne dla prawidłowego działania napędu do bramy garażowej? 

Rodzaj bramy garażowej a wybór napędu

Na wstępie warto zaznaczyć, że napęd powinien być dopasowany do rodzaju bramy. W zależności od konstrukcji bramy garażowej napęd powinien charakteryzować się odpowiednimi parametrami. Wybierając napęd do bramy garażowej segmentowej górnej możemy wybrać praktycznie każdy rodzaj napędu. Należy zwrócić uwagę na sposób montażu napędu i sprawdzić czy na pewno będzie możliwe zamontowanie go w przestrzeni naszego garażu. W przypadku bramy segmentowej bocznej wymagany jest napęd o znacznie większej sile pchania i ciągnięcia, tak by mógł bez problemu otwierać i zamykać bramę garażową. Należy pamiętać, że napęd trzeba wyposażyć w specjalne ramię, które umożliwi ciągnięcie bramy. Do bram uchylnych możliwe jest zastosowanie praktycznie każdego rodzaju napędu — oczywiście dopasowanego pod względem mocy do ciężaru bramy. Jeżeli poszukujesz napędu do szerokiej bramy uchylnej (w przypadku garażu na dwa samochody), warto wybrać napęd o większej mocy, np. 1200 N. Czasem w przypadku podwójnej bramy garażowej stosuje się dwa napędy, jest to jednak dość ryzykowne rozwiązanie, ponieważ takie siłowniki muszą być idealnie zsynchronizowane. 

architektura, dom rodzinny

Bezpieczne napędy do bram garażowych

Wybierając napęd do bramy garażowej warto też zwrócić uwagę na systemy bezpieczeństwa jakie zastosowano w nich. Warto zabezpieczyć się na wypadek przerwy w dostawie energii elektrycznej. Dlatego napęd do bramy garażowej powinien mieć opcję ręcznego otwierania, zarówno od wewnętrznej, jak i zewnętrznej strony. Dobrym rozwiązaniem jest także możliwość awaryjnego otwierania — np. kodem. To doskonałe zabezpieczenie, gdy zapomnisz pilota do bramy w domu.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
5 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *