fbpx
Aranżacja wnętrz

Jak wybrać meble do pokoju dla dziecka? Inspiracje, porady

• Zakładki: 26


Pokój dziecięcy na przestrzeni lat się zmienia, lecz odpowiednio dobrane meble do pokoju dzieckamogą służ przez dłuższy czas. Ważne, aby były one ekonomiczne, a przy tym bezpieczne dla zdrowia. Powinny też „rosnąć” wraz z maluchem. Podpowiadamy, ja kupić te dobre i praktyczne meble do pokoju dziecięcego.

Pokój dla dziecka często się zmienia. Warto więc pomyśleć nad tym, aby zamiast kupować co kilka lat nowe meble, można było wykorzystać te, które już tam są. Oto na co zwracać uwagę, aby meble dla dzieci posłużyły przez długie lata.

Meble do pokoju niemowlaka

Tworzywa oraz farby powinny spełniać najwyższe normy dotyczące produktów dla dzieci. Dobrze, aby wszystkie materiały w takich meblach były antyalergiczne. Ważna jest również stabilna konstrukcja , aby mebel się nie wywrócił, np. wówczas kiedy maluch się go podtrzymuje. Komody oraz szafki w pokojach dziecięcych dla pewności powinny być przykręcone do ściany. Ponadto zaokrąglone narożniki mebli załagodzą skutki ewentualnego zderzenia. Nie można w ten sposób zapobiec upadkom, lecz kontuzje będą mniej bolesne.

Meble do pokoju dziecięcego – łóżko

Kupując łóżeczko ze szczebelkami, warto poszukać modelu, który można będzie powiększyć, kiedy dziecko podrośnie. Dobrze sprawdzą się wyjmowane barierki – dzięki temu łóżeczku łatwo zamienisz w tapczan dla malucha. Kiedy dziecko wyrasta z łóżeczka ze szczebelkami, można kupić łóżko pośrednie, jednak nie zawsze jest to konieczne. Np. Trzylatek spać może na pełnowymiarowym łóżku, a taki mebel będzie mu służyć aż do czasu dorosłości.

Meble do pokoju dziecięcego – komoda

Komody z przewijakiem są bardzo przydatnymi meblami dla dzieci, w szczególności do pielęgnacji niemowlaka. Ażeby komodę zachować na dłużej, warto wybrać model z możliwością demontażu wspomnianego przewijaka – będzie ona funkcjonować w pokoju dziecięcym jeszcze przez wiele lat. Należy jednak pamiętać, że komody dziecięce są przede wszystkim świetnymi meblami do przechowywania – zarazem pojemne i estetyczne. Sprawdzą się zwłaszcza, jeżeli pokój jest mały i nie ma tam miejsca na szafę. Komoda może też przyczynić się do wprowadzenie do aranżacji odrobiny kolorów – np. pastelowych. Ciekawym pomysłem może się też okazać odnowienie starej komody „dorosłej” i oklejenie jej np. dziecięcą tapetą, naklejkami lub przemalowanie farbą.

Meble dla ucznia – biurko i krzesło

Dobrze, aby zawczasu pomyśleć o meblach dla ucznia – o biurku oraz krześle. Biurko dopasowuje się do wzrostu dziecka. Zbyt niskie albo zbyt wysokie może prowadzić do powstawania trwałych wad kręgosłupa. Warto więc postawić na mebel, którego blat będzie można wraz z upływem czasu i wzrostem dziecka, montować na różnych wysokościach – takie rozwiązanie zapewni użyteczność tego mebla na wiele lat. Dobrze, aby krzesło miało regulowaną wysokość siedziska oraz oparcia. Niezmiernie istotne jest też właściwe podparcie dla kręgosłupa, aby uniknąć wad postawy.

Pokój dla niemowlaka

Należy zwróć uwagę na to, co w przypadku niemowlaka, wiesza się na ścianie nad jego łóżeczkiem. Ważne, żeby nie było tam kabli, gdyż w nie mogłoby się dziecko zaplątać. Kieszenie oraz organizery czy moskitiery nie powinny wisieć bezpośrednio nad łóżeczkiem. Ważne, aby ściana nad łóżeczkiem niemowlaka była czysta i nie miała zbędnych dodatków, podobnie zresztą, jak przestrzeń wokoło, czyli tam, gdzie dziecko ma dostęp.

Meble do pokoju dziecięcego w pokoju dla chłopca i dla dziewczynki

Pokój dziecięcy musi odpowiadać zasadom ergonomii, a jednocześnie powinien być zgodny z charakterem malucha. Wiele zabaw dziecięcych polega na zapoznawaniu się dziecka z rolami w życiu dorosłym – np. ról związanych z życiem rodzinnym, jak również z zawodami dorosłych. Forma oraz kształt wielu sprzętów dla dzieci może sprzyjać w łagodnym wejściu w role oraz wartości w świecia dorosłych. Często producenci mebli dla Pokój dziecięcy musi odpowiadać zasadom ergonomii, a jednocześnie powinien być zgodny z charakterem malucha. Wiele zabaw dziecięcych polega na zapoznawaniu się dziecka z rolami w życiu dorosłym – np. ról związanych z życiem rodzinnym, jak również z zawodami dorosłych. Forma oraz kształt wielu sprzętów dla dzieci może sprzyjać w łagodnym wejściu w role oraz wartości w świecie dorosłych. Często one rozróżniają role i zawody bardziej męskie i kobiece – stąd inne elementy dla chłopców, a inne dla dziewczynek. Często producenci mebli dla dzieci wprowadzają kolekcje, które naśladować mają różnorodne sprzęty, np. łóżeczka w formie samochodów, okrętów, szafy w formie domków, krzesełka serduszka lub ciasteczka. Ciekawe meble dziecięce znaleźć można np. w sklepach Agata Meble, IKEA czy Black Red White.

Meble do pokoju dziecięcego – dekoracje ścienne, praktyczne i oryginalne dodatki

Warto postawić na barwy spokojne, neutralne i pastelowe. Jasne kolory optycznie powiększają wnętrze, a do tego maja pozytywny charakter do pokoju dziecka. Dodatki szybko, tanio można zmienić wraz z rozwojem malucha i zmianą jego zainteresowań. Sprawdzą się np. naklejki ścienne z bohaterami i scenkami z bajek, ale także z radosnymi motywami dekoracyjnymi, jak np. kwiaty, słoneczka czy gwiazdki). Mogą to być też inspirujące napisy, literki czy cyferki, które połączą walory dekoracyjne z edukacyjnymi. Można też postawić na modne fototapety lub plakaty. Warto też sięgnąć po inspirujące detale, jak np. lampki nocne, pomysłowe wieszaczki czy też praktyczne kieszenie na drobiazgi, sprawdzą się też ciekawe pudła na zabawki.

Pomysły na meble do małego pokoju dziecięcego

W małym pokoju dziecięcym należy postawić na meble wielofunkcyjne, do tego pojemne, a przy tym lekkie optycznie. Powinniśmy unikać powierzchni szklanych, gdyż mogą one stwarzać zagrożenie dla dziecka. Jeżeli w tym samym malutkim pokoju mieszka rodzeństwo, warto postawić na biurko dwustronne. Obydwie strony zapewnią wygodne miejsce do nauki. Mają też pojemne schowki, a do tego miejsce na komputer oraz kontenerki na kołach, gdzie można pomieścić przybory szkolne.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
20 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *