fbpx
Ekologia OZE

Jak wybrać magazyn energii do domu jednorodzinnego?

• Zakładki: 42


Magazyny energii wyraźnie zwiększają funkcjonalność instalacji fotowoltaicznej i umożliwiają optymalizację pozyskanej przez nią energii. Wydajne i niezawodne akumulatory budzą coraz większe zainteresowanie właścicieli domów jednorodzinnych. Dziś sprawdzamy, jak działają magazyny energii i co decyduje o ich jakości.

Jak działają magazyny energii?

Problematyka magazynowania energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną pojawia się już od dawna. Pomimo tego niewielu potencjalnych inwestorów potrafi wskazać, jak działają wykorzystywane w tym celu akumulatory. Tymczasem podstawowa wiedza w zakresie funkcjonowania magazynów energii pozwala uniknąć kosztów związanych z przechowywaniem nadwyżek w zakładzie energetycznym. Niewykorzystana energia może więc pozostać w obrębie przydomowej elektrowni i być wykorzystana w sytuacji awarii sieci.

5 cech magazynu energii, na które warto zwrócić uwagę

Gromadząc energię we własnym akumulatorze, nie oddajesz nadwyżki zakładom energetycznym. To jednak nie jedyna zaleta takiego rozwiązania. Magazyny energii, oferowane między innymi przez TAURONA, pozwalają osiągnąć niezależność energetyczną i korzystać z własnego zasilania również w sytuacji awarii sieci. Jakie cechy urządzenia należy wziąć pod uwagę, wybierając magazyn energii do domu jednorodzinnego?

1. Kluczowym parametrem jest moc pojemnościowa domowego magazynu energii. Urządzenie o zbyt małej pojemności nie będzie w pełni wydajnie współpracować z instalacją fotowoltaiczną. W praktyce oznacza to, że akumulator nie zaspokoi zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa. Zbyt duża moc także nie jest pożądana – najczęściej wiąże się ze stratą pieniędzy i opóźnia lub uniemożliwia zwrot inwestycji. Optymalnym rozwiązaniem w gospodarstwie jednorodzinnym okaże się magazyn energii o konstrukcji modułowej, umożliwiającej swobodne rozszerzanie mocy pojemnościowej akumulatora.

2. Ważnym aspektem jest technologia, w jakiej został wyprodukowany domowy magazyn energii. Obecnie za najbardziej wydajną, bezpieczną i trwałą uznaje się technologię litowo-żelazowo-fosforanową. Charakteryzuje się ona dużą głębokością rozładowania i żywotnością do 8 tysięcy cykli ładowań i rozładowań.

3. Pamiętaj, że korzystanie z domowego magazynu musi być komfortowe. Warto zatem zwrócić uwagę na poziom bezpieczeństwa, charakterystyczny dla urządzenia i zdecydować się na to, które otrzymało niezbędne certyfikaty, a także – posiada wbudowany system zapobiegający przegrzewaniu się. Wówczas będziesz mieć pewność, że magazynowanie energii nie będzie wiązało się z ryzykiem wystąpienia pożaru.

4. Przy wyborze magazynu energii, warto zwrócić uwagę na design i sposób montażu urządzenia – zwłaszcza jeśli ma stanowić część nowoczesnej aranżacji. Obecne trendy sprzyjają inwestorom, a na rynku są dostępne akumulatory zwracające uwagę futurystycznym wzornictwem.

5. Kiedy decydujesz się na domowy magazyn energii, pamiętaj, że to inwestycja długofalowa. Warto zdecydować się na urządzenie proponowane przez renomowanego producenta, który zapewnia długi okres gwarancji.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
140 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *