fbpx
Aranżacja wnętrz

Jak wybrać kran do kuchni? Podpowiedzi

• Zakładki: 12


Idealna bateria kuchenna jest funkcjonalna, praktyczna i bezawaryjna, a do tego stanowi stylistyczne dopełnienie zlewozmywaka. Jakimi czynnikami należy kierować się przy urządzaniu strefy zmywania?

Bateria kuchenna – najważniejsze parametry i funkcje

Kuchnia to miejsce, w którym każdy sprzęt i element wyposażenia wnętrza pełni określoną funkcję. Bateria kuchenna powinna nie tylko pozwalać na pobieranie bieżącej wody, opłukiwanie produktów spożywczych czy mycie naczyń – może także być prawdziwą ozdobą pomieszczenia.

Baterie do kuchni dzielimy na różne rodzaje – w sprzedaży znajdziemy modele z wyciąganą wylewką, składane, elastyczne, ścienne, z filtrem. Podstawowy podział wyróżnia baterie sztorcowe oraz naścienne. Pierwsze są mocowane na blacie lub brzegu zlewozmywaka, a mechanizm doprowadzający wodę zostaje umieszczony w szafce. Inaczej działają baterie ścienne – instalacja jest ukryta w ścianie.

Ważny jest również materiał, z którego została wykonana bateria. W sprzedaży są dostępne modele ze stali i mosiądzu, o chromowanym wykończeniu, granitowe, ceramiczne lub ze specjalną powłoką PVD – wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką – jak działa?

Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką to popularne rozwiązanie, które bardzo ułatwia pracę w kuchni. Długi wąż i ruchoma głowica z możliwością natrysku pozwala nie tylko napełnić naczynie stojące np. na kuchennym blacie, ale także dokładnie opłukać warzywa lub inne produkty umieszczone w zlewozmywaku.

Bateria kuchenna wyciągana z reguły jest wyposażona w wężyk o długości od 100 do 150 cm, a zwijanie przewodu ułatwia specjalny mechanizm z obciążnikiem, dzięki któremu głowica błyskawicznie wraca do wyjściowej pozycji. Na rynku znajdziemy baterie sprężynowe lub w formie tradycyjnego węża.

Bateria kuchenna ścienna – czym się charakteryzuje?

Modele tego typu powoli odchodziły w zapomnienie i kojarzyły się z czasami PRL-u oraz starym budownictwem. Wcale jednak nie muszą być utożsamiane się z reliktem przeszłości. Obecnie bateria kuchenna ścienna może prezentować się bardzo oryginalnie – producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferują nowoczesne modele, np. z elastyczną wylewką, w kolorze czarnym, z dwoma uchwytami.

Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Bateria naścienna może być dobrym wyjściem, jeśli mieszkamy w starym domu i nie mamy czasu lub funduszy na modernizację instalacji doprowadzającej wodę do kuchni.

Bateria kuchenna stojąca – jak wybrać jej najlepszy model?

Wybór odpowiedniej baterii nie jest prosty – trzeba uwzględnić wiele parametrów i funkcji, zastanowić się nad konstrukcją wylewki, a także przemyśleć lokalizację zlewozmywaka. Wśród dostępnych na rynku baterii kuchennych stojących mamy modele jedno- i dwuuchwytowe.

W pierwszym przypadku do sterowania temperaturą oraz strumieniem wody służy tylko jeden uchwyt, w drugim – mamy dwa: do ciepłej i do zimnej wody. Zanim wybierzemy baterię, zastanówmy się również nad wysokością wylewki – wysoka pozwoli nam swobodnie napełniać duże garnki, będzie zatem bardziej wygodna w użytkowaniu niż niska.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
20 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *