fbpx
Dodatki i akcesoria

Jak wybrać idealny materac w zależności od pozycji snu?

• Zakładki: 17


Sen jest momentem, w którym organizm każdego z nas ma chwilę na regenerację i wypoczynek. Oczywiście istnieje wiele powodów, dla którego sen może zostać zakłócony. Mogą na to wpływać przeżycia dnia codziennego, a nawet i nieodpowiednia temperatura pomieszczenia. Jednak zdecydowanie najczęstszym problemem jest materac, który nie został dobrany idealnie do pozycji snu. Jak więc materac sprawdzi się podczas spania na plecach, a jaki podczas spania na boku?

Dlaczego ważne jest dobranie materaca do pozycji snu?

Wiele osób, podczas wyboru materaca, kieruje się jedynie jego twardością. Co więcej, jedni preferują materace piankowe, a inni typowo sprężynowe. Na finalny wybór wpływ ma także cena, a coraz częściej także i producent materaca. Rzadko kiedy zwracamy uwagę na to, że materac powinien się idealnie dopasować do pozycji w której śpimy. Wynika to z faktu, że podpierając naturalne krzywizny ciała, można zapewnić sobie zdrowy i spokojny sen, przez całą noc. Obecnie, wybór materaców na rynku jest niezwykle szeroki. Można znaleźć modele z różnych materiałów, z różnym wypełnieniem, a także z innymi, dodatkowymi funkcjonalnościami. Powinniśmy jednak mieć na uwadze to, że nieodpowiednio dobrany materac do pozycji snu spowoduje pogorszenie samopoczucia, niewyspanie czy chroniczne bóle głowy. Chcąc się przed tymi przypadłościami ochronić, warto na ten kluczowy aspekt zwrócić większą uwagę.

Jak dobrać materac do pozycji snu? Praktycznie wskazówki!

Każdy z nas śpi w określonej pozycji. Oczywiście podczas nocnego wypoczynku kilkukrotnie będziemy ją zmieniać, jednak zawsze powrócimy do pierwotnego ułożenia ciała. Ulubiona pozycja snu wymaga tego, by dopasować do niej odpowiedni materac. Jak można więc to zrobić? Oto kilka wskazówek:

  • jeśli śpimy na boku – wybierzmy materac o mniejszej twardości, będziemy się w nim „zatapiać”, a naturalne krzywizny ciała zostaną odpowiednio podparte. Zaleca się materace o twardościH2, które dodatkowo mogą mieć termoplastyczną powłokę.
  • jeśli śpimy na plecach – w tym momencie, najlepszym rozwiązaniem okaże się materac stosunkowo twardy jak chociażby modele H3 i H4. Wynika to z faktu, że plecy wymagają stałego podparcia. Pamiętajmy jednak, by w tym wypadku uwzględnić także masę ciała.
  • jeśli śpimy na brzuchu – w tym przypadku, sen na brzuchu znacznie obciąża miednicę. Ważne jest zapewnienie jej odpowiedniego podparcia. Łatwo więc można się domyślić, że lepszym rozwiązaniem będzie tu twardszy materac.

Pamiętajmy, że zarówno twarde jak i miękkie materace muszą zostać idealnie dopasowane do wagi. Tylko i wyłącznie wtedy będą one spełniać swoją rolę i zapewnią odpowiednie podparcie poszczególnych krzywizn ciała.

Jakie dodatkowe funkcje może spełniać materac?

Dobierając materac do pozycji snu nie możemy zapomnieć o tym, że może spełniać on wiele, dodatkowych funkcji. W sprzedaży dostępne są tzw. materace do zadań specjalnych. Dzięki nim można np. ograniczyć nadmierną potliwość w nocy, zredukować problemy w obrębie kręgów szyjnych czy nawet zapobiegać reakcji alergicznej. Jak więc widać, nie sama pozycja snu jest w tym wypadku ważna, ale także do głosu dochodzą inne priorytety. Jeśli borykamy się z problemami natury zdrowotnej, wówczas warto skupić się na wyborze odpowiedniego materaca.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
35 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *