fbpx
Aranżacja wnętrz

Jak wybrać idealną sofę? Poznaj 7 wskazówek projektantów

• Zakładki: 8


Choć często wydaje się nam, że wiemy, jak powinna wyglądać nasza sofa, po jakimś czasie użytkowania mebla przychodzi rozczarowanie. Nic dziwnego. Tak jak ładna miska jeść nie daje, tak najładniejsza sofa nie będzie odpowiedzią na nasze potrzeby, jeśli przy jej wyborze w ogóle nie zwracaliśmy uwagi na rozwiązania konstrukcyjne.  Jak wybrać idealną sofę?  Mamy dla was 7 wskazówek projektantów.

Jak wybrać idealną sofę: poznaj swoje potrzeby

Sofa to mebel codziennego użytku, więc aby dobrze nam służył przynajmniej przez kilka lat, musimy zastanowić się, czego tak naprawdę oczekujemy. Wybierając kanapę, musimy wziąć pod uwagę styl życia, wielkość rodziny, posiadanie czworonożnych pupili, stan naszego zdrowia. W przypadku licznej rodziny sprawdzi się sofa modułowa lub rozkładana. Jeśli w domu mieszkają zwierzaki, trzeba przyjrzeć się tapicerkom odpornym na plamy. Osobom wykonującym pracę biurową polecamy rozkładaną sofę elektryczną. 

Jak wybrać idealną sofę: określ orientację sofy

Kolejny krok to zastanowienie się, gdzie postawić sofę. Większość aranżacji bazuje na meblu ustawionym pod ścianą, bo dzięki temu zyskuje się sporo wolnej przestrzeni. Może okazać się, że twoje potrzeby zaspokoi segment narożny.  Warto taką sofę ustawić tak, aby dłuższym bokiem przylegała do jednej ze ścian. Gdy będziesz wiedzieć, czego potrzebujesz, od razu wyeliminujesz sofy, które nie spełniają twoich wymagań. 

Jak wybrać idealną sofę: pomiary

Na etapie mierzenia na ogół popełnia się wiele błędów. Jeśli nie chcesz wracać do sklepu, wypełniać formularzy zwrotu, to kilka razy zmierz długość, wysokość, szerokość mebla, a także drzwi i szerokość korytarza. Sofa może wejdzie do salonu, ale najpierw musi zmieścić się przed drzwi prowadzące do klatki, a dalej drzwi do mieszkania.

Jak wybrać idealną sofę: postaw na jakość

By mieć pewność, że sofa posłuży Ci przez długie lata, musisz zadbać o to, aby była wykonana z trwałych elementów. Tę pewność daje rama z litego drewna.

Jak wybrać idealną sofę: wybór tkaniny obiciowej

Na żywotność sofy i wygodę mebla wpłynie wybór tkaniny obiciowej lub rodzaju skóry. Naprawdę ważne parametry, na które musisz zwrócić uwagę podczas zakupów, to odporność na ścieranie, plamy, łatwość czyszczenia i hydrofobowość.

Jak wybrać idealną sofę: kolor

Kupując sofę, na ogół planujemy związać się z nią na kilka lub kilkanaście lat. Właśnie z tego powodu często decydujemy się na kolory zachowawcze. Prawdziwy potencjał drzemie jednak w wyrazistych barwach. Pozwalają na stworzenie wyróżniającej się strefy odpoczynku. Pytanie, czy się odważysz? Nawet na etapie myślenia o kolorze warto korzystać z koła barw. Znajdziesz tam podpowiedzi dotyczące łączenia poszczególnych odcieni.

Jak wybrać idealną sofę: wybierz styl, który pasuje do twojej przestrzeni

Sofa musi pasować do pozostałych elementów aranżacji wnętrza. Jeśli twój salon jest urządzony, a nowa sofa ma jedynie odświeżyć wnętrze, sprawa jest prosta. Musisz znaleźć taką, która wpisuje się w założenia danego stylu. Jeśli dopiero zaczynasz wypełniać przestrzeń, warto zdecydować się na styl współczesny lub tradycyjny. Możesz modyfikować go dodatkami. Podążanie za aktualnymi trendami jest zgubne. One przychodzą i odchodzą, czasami już nawet po jednym sezonie.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
18 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *