fbpx
Różne

Jak wybrać filtry do rekuperacji? Praktyczny poradnik.

• Zakładki: 45


Coraz częściej wybieranym rodzajem wentylacji do domów jest rekuperacja. Ta nowoczesna mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła zapewnia świeże powietrze we wnętrzu domu przez całą dobę, a do tego pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania. Żeby instalacja w odpowiedni sposób, niezbędne są specjalistyczne filtry do rekuperacji. To właśnie przez system filtrujący zostaje przepuszczone powietrze. Dzięki takiemu rozwiązaniu do wnętrza budynku trafia oczyszczone powietrze, pozbawione zanieczyszczeń, alergenów i smogu. Jednak to, ile i jakiego rodzaju zanieczyszczenia zostaną usunięte z powietrza, uwarunkowane jest rodzajem filtra, jaki zastosowany jest w instalacji. Dziś podpowiemy, czym różnią się od siebie rodzaje filtrów i jak wybrać najlepszy.

Dlaczego używanie filtrów w rekuperacji jest takie ważne?

Używanie filtrów w rekuperatorze jest obligatoryjne. Brak filtrów nie tylko nie oczyści powietrza, które trafi do naszego domu, ale także może być przyczyną awarii rekuperatora. Niestosownie filtra, lub  używanie rekuperatora z silnie zabrudzonym filtrem, może być przyczyną uszkodzenia elementów urządzenia i wiązać się z koniecznością przeprowadzenia profesjonalnego serwisu. Warto też wiedzieć, że urządzenie, w którym filtr nie jest regularnie wymieniany, są znacznie mniej wydajne w swoim działaniu.

Rodzaje filtrów do rekuperatora

Wybierając filtr do rekuperatora, warto postawić na sprawdzone rozwiązania i zakupić filtr renomowanego producenta, dedykowany do naszego modelu rekuperatora. Dostępne są filtry do rekuperatora różnej klasy:

  • filtry G4 – filtry kieszeniowe, w które urządzenie najczęściej jest wyposażone. Można określić je filtrem wstępnym
  • filtr F5 – dość podstawowy filtr, który najczęściej stosowany jest jako filtr uzupełniający wraz z filtrem G4 lub jako filtr wstępny w przypadku stosowania filtrów wyższej klasy
  • filtr F7 – jeden z dokładniejszych filtrów. Zatrzymuje do 95% pyłów zawieszonych PM10, a także inne zanieczyszczenia
  • filtry dokładne, specjalistyczne – filtry te zazwyczaj posiadają wkład z filtra węglowego lub jonizatory i umieszczane są w kanale nawiewnym. Ich zadaniem jest wychwytywanie znacznej części zanieczyszczeń, pyłów PM2.5, PM10, a także alergenów.

Istotny jest nie tylko rodzaj filtra, ale również jego systematyczna wymiana. Jak często wymieniać filtry? To zależy od kilku czynników – pory roku, jakości powietrza na zewnątrz, rodzaju rekuperatora i sposobu jego użytkowania. Na szczęście wiele modeli informuje o konieczności wymiany filtra, co znacznie ułatwia użytkowanie. 

Artykuł powstał przy współpracy z CRsklep.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
43 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *