fbpx
Aranżacja wnętrz

Jak wybrać dywan lub wykładzinę w pokoju dziecięcym?

• Zakładki: 34


Aranżacja pokoju dla dziecka wielu rodziców sprawia niemały kłopot. Ideą jest wykreowanie ergonomicznej i przytulnej przestrzeni. Chodzi o taką przestrzeń, którą nasza pociecha polubi. Niekiedy wiąże się to z wykorzystaniem detali wykończenia czy wyposażenia, które nie koniecznie będą odpowiadać nam – dorosłym.

Jednak przy wystroju tego często najbardziej wymagającego wnętrza mieszkania, dziecko powinno mieć swój duży udział. Nie tylko dowartościowanie to naszego brzdąca i sprawi, że poczuje się potraktowany po partnersku, lecz ma też pozwolić na utworzenie miejsca w pełni osobistego oraz ciepłego – takiego, które będzie dla niego bezpiecznym azylem.

Od czego zacząć wybór dywanu lub wykładziny w pokoju dziecka?

Choć podłogi układa się ją na koniec remontu, to od jej projektu rozpoczyna się aranżację wnętrz mieszkań. Do pokoju dziecięcego zazwyczaj planuje się podłogę gładką, a to z oczywistych względów praktycznych. Panele laminowane, winylowe lub deskę naturalną, o wiele łatwiej jest utrzymać w nienagannej czystości higienie. Natomiast dywan lub wykładzina, są idealnym środowiskiem dla rozwoju roztoczy. To odchody tych pajęczaków są źródłem uczuleń. W zasadzie w pokoju alergika czy astmatyka nie powinno być innej opcji niż podłoga gładka.

Jeżeli u dziecka nie stwierdzono tego typu dolegliwości, rodzice i tak wolą dmuchać na zimne i stosują podłogę gładką. Ten sposób ułatwiają sobie przy okazji życie, gdyż nie ma tu obawy o poplamienie wykładziny, problemu z czasochłonnym, bezwzględnie koniecznym, częstym i dokładnym odkurzaniem. Z drugiej jednak strony, jeśli nasza pociecha aż tak bardzo chce mieć dywan lub wykładzinę, ponieważ to ją akurat uszczęśliwi, warunkowo pozwólmy jej na to, w końcu nie będzie to wybór nieracjonalny, wręcz przeciwnie.

Względy praktyczne – dywan i wykładzina w pokoju dziecka

Zarówno wykładzina, jak i dywan w pokoju dziecięcym powinny mieć gęste i nie za długie runo. Bardzo ważne, aby wyprodukowane były z materiałów nie powodujących uczuleń, mogą to być np.:

  • miękki poliamid
  • welur;
  • akryl;
  • silikon;
  • produkt heat set – przędza polipropylenowa o wysokim włosiu i bardzo gęstym runie, które dają efekt puszystości, włókna mają właściwości antyelektrostatyczne, nie elektryzują, wykładzina albo dywan wizualnie i w dotyku do złudzenia przypominają dywan z wełny;
  • heat set frise – przędza frise tworzy wrażenie niemalże ręcznie tkanego kobierca.

Kiedy wykładzina w pokoju dziecięcym?

Wiele w tym przypadku zależy od wieku naszej pociechy. W pokoju raczkującego dziecka i do około 4-6 roku życia, z pewnością sensowniejsza będzie wykładzina. Jest ona na stałe przymocowana do podłoża, na całej powierzchni podłogi pokoju, poza tym nie można się o nią potknąć, o co nietrudno na krawędzi dywanu.

Zarazem celować należy w produkty w wersji odpornej na ugniatanie, z powłoką o cechach antyalergicznych, co przejawia się minimalizowaniem wtłaczania brudu i alergenów w runo oraz wzbijania się kurzu podczas chodzenia. Parametr odporności na trwałe poplamienie też będzie istotny oraz możliwość odkurzania z użyciem wody i detergentów (najlepiej o naturalnym pochodzeniu).

Część firm wytwarzających wykładziny dywanowe oferują je w wersji nasączonej środkiem, który zabija wszelkie mikroorganizmy, jakkolwiek nie ma chemicznego sposobu na unicestwienie i degradację odchodów roztoczy. Pod wykładzinę dywanową dostępne są dedykowane do tego materiału specjalne podkłady poprawiające kwestię amortyzacji i miękkości. Dzięki temu wydatnie podnoszą komfort użytkowania.

Kiedy sprawdzi się dywan w pokoju dla dziecka?

Dywan natomiast przeznaczony będzie do pokoju nieco starszego dziecka, już o stabilniejszej motoryce chodzenia. Nada pokojowi lekkości i elegancji, większego splendoru i prestiżu niż wykładzina. Nie będzie zakrywać całej podłogi. Większe dzieci bardziej lubują się w zmianach w wystroju, a dywan jest względnie mobilny. Toteż można go w miarę dowolnie przesuwać, kreując coraz to nowszą aranżację wnętrza.

Może być kluczowym elementem wystroju i wykończenia, tworząc ciepły klimat, z uwagi na głębszą teksturę i jej skonfrontowanie z gładką podłogą. Mocniej wpłynie na design poprzez wysmakowany i wyrazisty kontrast tekstur. Dywan zawsze lepiej i estetyczniej „ubierze” podłogę niż wykładzina.
Wersje dla dzieci są niezwykle kolorowe.

Dywan ma tę zaletę w opozycji do umocowanej na stałe wykładziny, że można go w każdej chwili zwinąć, dać do profesjonalnego prania albo wymienić na nowy, gdy się znudzi, Nie musimy wówczas wymieniać listew przypodłogowych, przenosić wszystkich mebli czy najmować firmy remontowej w branży.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
29 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *