fbpx
Aranżacja wnętrz

Jak wprowadzić czerń do wnętrz?

• Zakładki: 16


Czarny to nie kolor, to siła. Skutecznie łączy i dzieli. Ma tylu samo zwolenników, co przeciwników. Mimo że pierwsze skojarzenia z czernią to śmierć i żałoba, a drugie zło i bunt, w świecie wnętrz i marketingu kolor ten odbierany jest pozytywnie i kojarzy się z luksusem, ponadczasową i wyszukaną elegancją. Nie bez przyczyny dominuje w kolorystyce oficjalnych ubrań, zakładanych na specjalne okazje. Czerń coraz częściej pojawia się w naszych mieszkaniach, zaglądając do każdego z pomieszczeń. Na pytanie, jak wprowadzić ją do środka, można nieco przekornie odpowiedzieć, że tylnymi drzwiami. Powinna stać się gościem, który nie narzuca swej obecności, choć jest ona wyraźnie wyczuwalna.

Jeśli coś się nie starzeje, to właśnie czerń i biel. Tak jak mała czarna i klasyczny garnitur pasują do każdej okazji, tak czarne elementy w mieszkaniu ożywią aranżację, wprowadzając ciekawy klimat. Sprawdzą się zarówno w nowoczesnym, jak i klasycznym wnętrzu. Jeśli wizja czarnej ściany sprawia, że w głowie nagle pojawia się kultowy cytat z Seksmisji: „Ciemność! Widzę ciemność. Ciemność widzę…”, to znak, że trzeba zacząć od czegoś mniejszego, oswoić „wroga”. Może czarna lampa na początek pięknej przyjaźni? Sprawdzi się w dużej i jasnej kuchni, łazience skąpanej w bieli lub jednym z intensywnych kolorów i w salonie, będącym krainą jasnego drewna.

Czerń jest wszędzie

Aranżacja wnętrz z wykorzystaniem ponadczasowej czerni nie stanowi dzisiaj żadnego problemu. Na rynku dostępne są czarne ramy okien, szyby, drzwi, klamki o geometrycznych kształtach, listy przypodłogowe, meble, uchwyty meblowe, lampy, włączniki świateł, baterie kuchenne i łazienkowe, lustra w czarnych ramach, tekstylia oraz wiele innych elementów wyposażenia. Innymi słowy, dla każdego coś miłego. Czerń jest sposobem na urozmaicenie aranżacji, szybką metamorfozę wnętrza i dodanie tak zwanego pazura. Czarny kolor sprawdzi się w każdej przestrzeni, pod warunkiem, że zachowamy umiar. Minimalizm połączony ze zdrowym rozsądkiem z dużą ilością wolności w tle (zero przytłaczania) to recepta na nowy blask nawet przy niewielkim metrażu. Wprowadzanie czerni czas zacząć. Poniżej pomysły typu, jakby to mogło wyglądać.

Czerń w sypialni

Od czarnej ściany zestawionej z bielą, beżami, szarościami lub też butelkową zielenią albo nawet indygo, poprzez pomalowany na czarno sufit, który optycznie obniży go, fronty szafek z czarnego szkła, malowany proszkowo stoliczek z metalu, na nawiązującej do stylistyki industrialnej lampie skończywszy. Możliwości wprowadzenia czerni do sypialni jest naprawdę dużo. Jeśli jednak należysz  do osób z ograniczonym zaufaniem, możesz postawić na czarne poduszki, okienną ramę lub uchwyty do szaf. Zestresowanym początkującym polecamy czarne ramy do obrazów lub ramki do zdjęć.

Czerń na salonach

Jasne lub kolorowe meble, a także niecodzienne dywany i bogata kolekcja dzieł sztuki na ścianach potrzebują zarówno odpowiedniej oprawy, jak i mocnego akcentu, który nada wnętrzu nowoczesnego szlifu. W tej roli czarna podłoga. W zależności od stylu wnętrza możemy postawić na malowane drewno, płytki lub żywicę. Prologiem do czerni w danym pomieszczeniu mogą być drzwi w takim kolorze. A jako że one same najlepiej prezentują się w otoczeniu czarnych dodatków, warto rozważyć zakup czarnych list przypodłogowych. Mimo iż będą kontrastować z podłogą i ścianą, pięknie scalą aranżację pomieszczenia. Czarna podłoga, drzwi i listwy w czerni w jednym miejscu (pomieszczeniu) to jednak za dużo. Skąpane w mroku wnętrze automatycznie zatraci przypisaną czerni elegancję, a nie o taki efekt nam chodziło.

Czarny kolor w kuchni

Kosze, koszyki, organizery, tekstylia – to na dobry początek, dla tych mniej odważnych. Lampy, zlewozmywak i drzwi z czarnym przeszkleniem dla tych coraz bardziej wkręconych w czerń. Wreszcie szafki kuchenne, blat i okap dla wytrawnych amatorów najbardziej luksusowego koloru. Czarna kuchnia już dawno przestała być ekstrawagancją. Jedyne czego się nie poleca, czy nawet wręcz zabrania, to tak zwany total black look. Czarne, wyraziste akcesoria nadają pomieszczeniom zdecydowanego charakteru. Tak jak kota można zagłaskać na śmierć, tak i z charakterem można przesadzić. Receptą na umiar będą jasne drewno, biel i intensywne, ożywiające kolory. Poza tym, jeśli czegoś nie można, a bardzo się chce, to można. Pani Buka nie może się mylić.

Łazienkowy szyk

W przypadku tego wnętrza możemy sobie pozwolić na naprawdę odważne rozwiązania i niebezpieczne zbliżanie się zakazanego total black look.  Stąd ta zmiana? W ciągu dnia nie spędzamy w łazience tak dużo czasu, jak w innych wnętrzach, więc nawet spora ilość czerni, nie będzie w stanie nas przytłoczyć. Z kolei czerń wieczorową, skąpana w blasku świateł, to szyk sam w sobie. Jak wprowadzić kolor czarny do łazienki? Najlepiej zamknąć go w czarnych płytkach, umywalce, baterii i szklanym prysznicu z czarnymi profilami lub kabiną.  Do tego jaśniejsze tło pozostałych elementów wyposażenia łazienki i od razu powietrze pachnie Chanel N⁰5.

Dziecięcy pokój z czernią w tle

Nie należy bać się czerni w pokoju dziecka. Czarno-białe aranżacje, dla których naturalne tło stanowią kolorowe zabawki, prezentują się wręcz znakomicie. Na przełamanie lodów z czernią, warto sobie podać dłoń, a właściwie w dłoń chwycić puszkę farby tablicowej. Pozwoli ona w niezwykle łatwy sposób (znajdziesz o tym artykuł w dziale aranżacja wnętrz) stworzyć ścianę do rozwijania talentu plastycznego dziecka. 

Podsumowanie

Czerń to kolor do śmiałych połączeń, podkreślający nowoczesny charakter wnętrz. Stosowana z rozwagą, przełamana jaśniejszymi dodatkami i odpowiednio oświetlona czerń odwdzięczy się tym, co ma w sobie najlepsze – mocą sprawiania, że coś, w tym przypadku wnętrze, staje się wyjątkowe.

M.Ś.  

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
32 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *