fbpx
Aranżacja wnętrz

Jak wieszać obrazy? Sprawdź, czy robisz to dobrze

• Zakładki: 18


Odpowiednio wykorzystany potencjał dzieł sztuki przynosi same korzyści. Wprowadzając obrazy do wnętrza, a dokładniej na ścianę, należy zadbać o to, by nie zostały zdominowane przez inne elementy wystroju lub „mieszkające” po sąsiedzku sprzęty. Choć mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego niż powieszenie obrazu, a niewielki gwóźdź lub samoprzylepne taśmy do mocowania załatwią sprawę, nic bardziej mylnego. W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by prawidłowo rozmieścić obrazy.

Choć sztuka broni się sama, to nietrudno o zepsucie dobrego, pierwszego wrażenia. W przestrzeniach galeryjnych, osoby dbające o odpowiednią ekspozycję mają do dyspozycji pomieszczenie, w którym nic nie odwróci uwagi od tego, co najważniejsze, czyli dzieła, do tego specjalny system do wieszania obrazów i podkreślające walory dzieła światło. Czy z czymś takim w ogóle można konkurować? Jak wyeksponować ulubione dzieło w warunkach domowych, gdzie o uwagę krzyczy szafa z połyskującym frontem, ogromny telewizor i morze poduszek na sofie? Na starcie mamy już pewne utrudnienia, ale przy odrobinie wsparcia ze strony architektów, dekoratorów lub autorów dzieł oraz ich cennych wskazówek, efekt będzie więcej niż zadowalający. Zaczynamy!

Złap wspólny punkt

W pierwszej kolejności należy ocenić, z jakim układem aranżacyjnym wnętrza mamy do czynienia. Czy wnętrze jest symetryczne, czy może jednak przeważa w nim asymetria? Jest małe czy duże? Jeśli przestrzeń wyznaczają proste linie i kształty, złapanie wspólnego punktu nie będzie trudne. Może nim być górna linia drzwi lub szafy. W przypadku przestrzeni asymetrycznych samodzielne tworzenie awangardowych kompozycji może być nieco ryzykowne. Warto poprosić o pomoc kogoś nieco bardziej doświadczonego, z wyćwiczonym okiem i zmysłem przestrzennym.

Tło

Obraz musi pasować do wystroju wnętrza. Choć nie jest to żadne okrycie, czasami sentyment bierze górę, na ścianie lądują rzeczy, które nie powinny się tam znaleźć i efekt jest, delikatnie rzecz ujmując, oszczędnie miły dla oczu. Jeśli dzieło nie harmonizuje się z wnętrzem, to eksponowanie go jest bezcelowe. Każdy obraz lubi dobre, czyli godne siebie, towarzystwo, zyskuje, gdy odcina się od koloru ściany (bez przesadnego kontrastu), wprowadzając do pomieszczenia nieco dynamizmu, lub gdy tonuje wystrój, wtapiając się w otoczenie tak, jakby dane miejsce było przeznaczone dla niego od zawsze. 

Proporcje

Przed powieszeniem obrazu, należy przyjrzeć się jego najbliższemu otoczeniu, wziąć pod uwagę rodzaj mebla (sofa, łóżko, stół, komoda itp.), jego szerokość i odległość dzielącą od dzieła sztuki. Ramy obrazu i mebla, nad którym zawiśnie obraz, powinny stworzyć wybrany przez nas kształt geometryczny, dzięki czemu galeria nie będzie sprawiać wrażenia obcej.  Zwolennicy minimalizmu najczęściej stawiają na prostokąt lub kwadrat. W takim układzie możemy zestawić ze sobą zarówno dwa, trzy, jak i wiele więcej dzieł. Jeżeli chcemy powiesić tylko jeden obraz, musimy umieścić go na środku mebla, który znajduje się pod nim. Z kolei środek obrazu powinien znaleźć się na wysokości naszego wzroku, a ściślej rzecz ujmując, na wysokości 145 centymetrów, licząc od podłogi.  Do takiego wniosku doszli amerykańscy styliści (tym razem nie naukowcy), przyjmując zasadę „57 inch to the center”. W przypadku wieszania kilku obrazów galeria powinna zostać zgrupowana, a jej szerokość może być nieznacznie szersza niż szerokość mebla. 

Bezpieczna symetria

Obrazy w różnych formatach wieszamy w jednej linii, wyrównując do górnej lub dolnej krawędzi. Jeśli chcemy, by nasza domowa galeria prezentowała się niemalże profesjonalnie, nie stosujmy zasady od najmniejszej do największej ramki. To zły pomysł. Wymieszanie wielkości pozwoli na uzyskanie lepszego efektu. Jeśli wyznaczymy sobie skrajne granice zbioru obrazów (np. stosując jedną ramę z miejscem dla wielu obrazów) i pomiędzy nimi wyeksponujemy mniejsze obrazy w ramkach, uzyskamy efekt obrazu w obrazie.

Układy asymetryczne

Asymetryczna przestrzeń narzuca niesymetryczne układy. Przykładem może być ściana pod schodami. Wieszanie w jednej linii nie znajdzie tutaj zastosowania. Ta przestrzeń aż krzyczy o pełne dopasowanie, czyli wieszanie po skosie, a co za tym idzie rezygnację z wieszania na wysokości wzroku. Przy takim układzie mocowanie obrazu niemal nad podłogą jest w pełni dozwolone i zasadne. Pozwoli na stworzenie kompozycji o funkcji nawigacyjnej – wzrok będzie podążał za kolejnymi obrazami. W przypadku tworzenia kompozycji z obrazów o różnej wielkości, po wymieszaniu ich należy zawiesić prostopadle do podłogi i schodów (stopni), czyli według osi przebiegającej przez środek obrazów równolegle do kąta nachylenia schodów.

Jeszcze raz o proporcjach

Lepszy jeden duży obraz niż kilka mniejszych. Dlaczego? Powód jest oczywisty. Duży obraz wprowadza do wnętrza nowy wymiar, pogłębiając przestrzeń. Nie oznacza to, że musimy zrezygnować z ulubionych dzieł w wersji mini i odkładać pieniądze na zakup czegoś bardziej okazałego. Wystarczy zastosować zasadę „każdemu według potrzeb”. Duże i puste ściany – duże obrazy, małe (wąskie) ściany – małe obrazy. Nie należy zapominać o tym, że poziome układy obrazów optycznie poszerzą pomieszczenie, z kolei pionowe podwyższają.

Miniściąga

By złe rozmieszczenie obrazów nie zepsuło harmonii wnętrza, należy przestrzegać kilku zasad.

  • Kompozycja wieloobrazowa może wychodzić poza obręb mebla. Nie powinna jednak zajmować mniej niż 1/3 długości mebla, nad którym wisi. Z kolei jeden obraz powinien zmieścić się w obrębie mebla, nie wychodząc poza jego granice.
  • Warto powiesić obraz lub grupę obrazów 20-30 cm nad krawędzią mebla. Nie ograniczy to funkcjonalności mebla, a kompozycja będzie odbierana jako integralna z meblem. W pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu lepiej trzymać się wspomnianej w tym artykule zasady „57 inch to the center”.
  • Mając do czynienia z pracami wykonanymi różnymi technikami, ich ramy powinny być utrzymane w jednym stylu.
  • Szersze passe-partout lub rama to pomysł na optyczne powiększenie obrazu.
  • Obrazy prostokątne, panoramiczne i poziome tryptyki poszerzają pomieszczenie. Obrazu pionowe dodają wysokości i zwężają.
  • Aby powiesić obrazy w niskim pomieszczeniu, wystarczy znaleźć punkt wyznaczający połowę wysokości ściany i dokładnie tam przymocować obraz.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
67 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *