fbpx
Różne

Jak w naturalny sposób usunąć rdzę z metalowych elementów?

• Zakładki: 9


Gdy rdza przejmuje kontrolę, możesz sięgnąć po środki chemiczne i szybko rozprawić się z rudobrązową warstwą. Robisz to jednak na własną odpowiedzialność, gdyż bardzo często odrdzewiacze mają w składzie toksyczne substancje.  Tak naprawdę w ogóle ich nie potrzebujesz. Naturalnych pogromców rdzy masz we własnym domu. Jak usunąć rdzę z narzędzi i innych artykułów gospodarstwa domowego bez chemikaliów? Dowiesz się z artykułu.

Czym jest rdza?

Rdza, inaczej zwana korozją, to efekt utleniania żelaza oraz jego stopów.  Z uwagi na czynnik korodujący wyróżnia się dwa rodzaje korozji: chemiczną i elektrochemiczną. Pierwsza zachodzi pod wpływem powietrza.  Tlen zawarty w powietrzu sukcesywnie doprowadza do utleniania warstwy metalu, co powoduje, że pokrywa się ona tlenkami metali.  Druga rozwija się na skutek obecności wody. Prowadzi ona do powstania uwodnionego tlenku żelaza (III), z którego w dużym stopniu składa się rdza. Najlepszym sposobem radzenia sobie z rdzą jest zapobieganie jej, co w praktyce oznacza utrzymywanie metalowych powierzchni w stanie suchym. Niestety nie zawsze jest to możliwe.

Mechaniczne usuwanie rdzy

Gdy masz do czynienia z niewielką korozją, zapewne w jej początkowym stadium, możesz usunąć ją mechanicznie. Po prostu przetrzyj zardzewiałą powierzchnię papierem ściernym, szczotką drucianą, zmiętą kulką folii aluminiowej lub wełną stalową. W przypadku większych powierzchni pokrytych rdzą użyj szlifierki ze specjalną drucianą końcówką.

Jak usunąć rdzę w naturalny sposób?

Na ratunek niezawodna soda

Chyba każdy spodziewał się, że to właśnie wodorowęglan sodu otworzy zestawienie naturalnych pogromców rdzy. Soda oczyszczona jest nieocenionym produktem! Wymieszaj sodę z wodą,  powstałą pastę nałóż na skorodowaną powierzchnię, a następnie zacznij szorować metal. Czym? Na przykład szczoteczką do zębów. Po kilkunastu minutach po rdzy nie powinno być śladu.

Jak usunąć rdzę przy pomocy octu?

Zanurzając w nim pokryty rdzą przedmiot i zostawiając go w octowej kąpieli na 24 godziny. Po upływie tego czasu przedmiot należy przetrzeć drucianą szczotką. Gotowe! Możesz zamienić ocet na kwasek cytrynowy, o ile nie próbujesz usunąć rdzy z malowanej powierzchni. Kwasek lubi dobierać się do warstwy farby.

Na ratunek… ziemniak

Z pokrytymi rdzą nożami, garnkami i patelniami poradzi sobie surowy ziemniak. Ten pogromca rdzy lubi działać w duecie z płynem do mycia naczyń (ewentualnie solą kuchenną). Polej płynem zardzewiałą powierzchnię (lub posyp solą) i zacznij pocierać ją przekrojonym ziemniakiem. Kwas szczawiowy zawarty w ziemniakach rozpuści rdzę.

Czy cola naprawdę usuwa rdzę?

Cola zawiera duże ilości kwasu ortofosforowego (składnik kupowanych w sklepach produktów do usuwania rdzy), więc możesz jej użyć do usuwania rdzy z drobnych przedmiotów typu nakrętki, śruby sztućce. Przedmioty zamocz w coli na godzinę lub dwie. Będą jak nowe!

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
18 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *