fbpx
Meble

Jak uszczelnić drzwi od spodu?

• Zakładki: 5


Problem nieszczelności pojawia się w zarówno starych, jak i nowych drzwiach. Niezależnie od tego, czy spowodowany jest wypaczeniem drzwi, niepoprawnie zamontowanym progiem, czy też niedopasowaniem drzwi do futryny, jest to sytuacja, która naraża nas na straty ciepła, a co się z tym wiąże wyższe rachunki. Podpowiadamy, jak uszczelnić drzwi od spodu.

Test szczelności

Dokładnie zamknij i zarygluj drzwi.  Po zamknięciu szczelne drzwi nie powinny przepuszczać żadnych przeciągów, a dźwięk z zewnątrz powinien być stłumiony. Jeżeli tak nie jest, to sprawdź, czy guma uszczelniająca nie zużyła się lub nie uszkodziła. Możesz również przytrzasnąć drzwiami kartkę papieru. Jeżeli wyciągniesz ją bez najmniejszego problemu, to znak, że należy już wymienić gumową uszczelkę.

Metody uszczelnienia drzwi

Wysoki poziom szczelności zapewniają uszczelki. Od ich kształtu, grubości i rodzaju zależy odpowiednie zabezpieczenie przed chłodem i hałasem z zewnątrz.

Jak uszczelnić drzwi od dołu? Osłona uszczelniająca

Ułóż pod drzwiami osłony uszczelniające, zwane również osłonami przeciwwiatrowymi. Możesz zdecydować się zarówno na osłonę piankową lub gumową, jak i z tworzyw sztucznych. Choć metoda jest sprawdzona, może być dosyć uciążliwa podczas otwierania i zamykania drzwi, więc należy ją traktować w kategorii rozwiązania tymczasowego.

Jak uszczelnić drzwi wejściowe od spodu? Uszczelki szczotkowe

Skutecznym i prostym w montażu rozwiązaniem są uszczelki szczotkowe. Po prostu przyklej do dolnej części skrzydła i gotowe. Oczywiście wcześniej musisz dopasować profil uszczelki do szerokości drzwi. System szczotkowy chroni posadzkę przed zarysowaniami, nawet gdy skrzydło jest lekko obniżone. Dodatkowo tworzy barierę dla kurzu i zanieczyszczeń w progu. Ten typ uszczelnienie sprawdzi się zarówno w przypadku nowych, jak i nieco wysłużonych drzwi.

Jak dobrze uszczelnić drzwi zewnętrzne? Uszczelki gumowe

Jeśli masz do czynienia z wąską szczeliną, nie większą nim 5 mm, postaw na uszczelki gumowe. Sprawdzą się w przypadku szczelin pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą.  W przypadku niejednorodnej szczeliny, o różnej szerokości, użycie uszczelek gumowych może utrudnić zamykanie skrzydła.

Jak uszczelnić drzwi wewnętrzne? Uszczelka piankowa

Z szerszymi szczelinami – do 2 cm – poradzi sobie uszczelka piankowa. Zapobiega przenikaniu chłodu, zapachów i chroni przed hałasem. Ten rodzaj uszczelki występuje w różnych wersjach. W pierwszej kolejności sprawdź, czy zakupiłeś dobry wariant. Na rynku występują uszczelki do drzwi zewnętrznych, wewnętrznych, przesuwnych, drewnianych lub metalowych, a także balkonowych.

Kauczuk silikonowy

Do uszczelniania drzwi wejściowych znakomicie nadaje się kauczuk silikonowy. Świetnie przylega do szkła i metalu. To najlepszy wybór do drzwi wykonanych z tych materiałów.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
389 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *