fbpx
Ciekawe rozwiązania

Jak usunąć zadrapania z drewnianej podłogi?

• Zakładki: 9


Codzienne użytkowanie sprawia, że z czasem na drewnianych podłogach pojawiają się mniejsze lub większe rysy. Kontakt z psimi pazurami i nieumiejętne przesuwanie mebli mogą doprowadzić do wyżłobień. Jest wiele czynników, które wpływają na estetykę drewnianej podłogi. Czy z usuwaniem rys i innych uszkodzeń można poradzić sobie bez wzywania specjalisty i kosztownych napraw? Oczywiście! Na wybór metody usuwania zadrapań z drewnianej podłogi wpływ ma stopień jej uszkodzenia.

Zadbaj o czystość podłogi

Zanim zabierzesz się za usuwanie rys, zadbaj o to, by powierzchnia była czysta. Szczególnie kurz nie jest sprzymierzeńcem zadrapanej podłogi. Sprawia, że wszelkie skazy stają się bardziej widoczne.

Naturalne produkty na powierzchowne zadrapania

Jeśli podłoga doznała niewielkiego uszczerbku i zadrapania są powierzchowne, możesz użyć orzecha włoskiego. Choć możesz uważać to za średnio udany pomysł, metoda naprawdę działa. Intensywnie pocieraj rysy orzechem obranym ze skórki aż do momentu, gdy przestaną być widoczne. Być może będziesz musiał użyć kilku orzechów. Dlaczego to działa? Ze względu na olej obecny w orzechu. To właśnie on wypełnia powierzchowne zadrapania. Metoda będzie nieskuteczna w przypadku ciemnej podłogi i parkietu lakierowanego. Z drobnymi rysami poradzi sobie kolejny naturalny olej. Nałóż niewielką ilość oleju kokosowego na rysę i wcieraj tak długo, aż wniknie w drewno. Nadmiar usuń szmatką. Możesz również potraktować zadrapania domową mieszanką octu jabłkowego z oliwą z oliwek. Nałóż ją na rysy, odczekaj kilka minut, a następnie przetrzyj podłogę miękką szmatką. Użyj pasty do butów, by usunąć rysy z ciemnej podłogi. Pastę nieco ciemniejszą od koloru podłogi nałóż pędzelkiem na zadrapanie.  Gdy wyschnie, powierzchnię przetrzyj miękką szmatką.

Inne metody usuwania drobnych rys

  • Pisak do retuszu
  • Wosk retuszujący

Głębokie zadrapania/wyżłobienia

Z głębszymi zadrapaniami nie poradzą sobie produkty naturalne. Sięgnij po masę szpachlową do drewna, by wypełnić głębszą rysę. Masa poradzi sobie ze zniszczeniem, które objęło strukturę drewna mocniej, niż tylko na samej powierzchni. Przywraca jednolitość drewnu i czyni jego powierzchnię gładką. Gdy masa wyschnie, przeszlifuj powierzchnię, by ją wyrównać, a następnie pomaluj bejcą w odpowiednim kolorze. Możesz również użyć masy szpachlowej w kolorze, by móc pominąć etap bejcowania.

Wyraźne zużycie powierzchni

Jeśli cała podłoga jest pokryta zadrapaniami i wyżłobieniami, czeka cię więcej pracy. Na początek cyklinowanie. Używaj cykliniarki wzdłuż słojów drewna, przesuwając ją po podłodze najpierw w jedną stronę, a później w drugą. Zacznij od gruboziarnistego papieru ściernego, a po każdej rundzie obejmującej całe pomieszczenie zmieniaj go na drobniejszy.  Przy brzegach podłogi użyj szlifierki krawędziowej, a w rogach pomieszczenia – szlifierki narożnikowej. Stosuj tę samą granulację papieru dla równego efektu. Na końcu zadbaj o wykończenie podłogi wybranym środkiem.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
13 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *