fbpx
Różne

Jak usunąć z dywanu plamę z kawy? 3 proste metody

• Zakładki: 2


Gdy przez przypadek wylejesz kawę na dywan, nie daj Boże jasny, przerażenie natychmiast pojawia się w twoich oczach. Spokojnie, nie musisz biec do sklepu z dywanami po nowy egzemplarz. W wielu przypadkach możesz usunąć z dywanu nawet stare plamy z kawy. Potrzebujesz do tego tylko 3 artykułów gospodarstwa domowego – sody oczyszczonej, octu i nadtlenku wodoru, lepiej znanego jako woda utleniona.

Zanim zaczniesz usuwanie plamy z kawy…

Przypomnij sobie, jaki rodzaj kawy wylądował na dywanie. Jeśli była to kawa ze śmietanką lub mlekiem, sięgnij po enzymatyczny środek czyszczący lub jakiś detergent. Te środki do czyszczenia rozkładają białko w śmietanie i mleku, więc zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Spłucz dywan, wytrzyj do sucha i zabierz się za doczyszczanie powierzchni. Na dobry początek przetestuj dowolny środek czyszczący lub odplamiacz na niewielkim skrawku dywanu, aby upewnić się, że nie uszkodzi on koloru.

Jak usunąć z dywanu plamę z kawy za pomocą octu?

Za pomocą czystej ściereczki zbierz tyle kawy, ile się da. Dociskaj szmatkę do kawowej plamy tak długo, aż przestanie wchłaniać ciecz. Zawsze zaczynaj usuwanie od zewnętrznej strony plamy, kierując się do środka. Dzięki temu zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się zabrudzenia.  Rozcieńcz plamę niewielką ilością zimnej wody.  Zetrzyj płyn za pomocą nowej, czystej szmatki. Być może pojawi się konieczność powtórzenia procesu. Wszystko zależy od tego, ile kawy wylądowało na dywanie. Czas na mieszankę octu (łyżeczka), płynu do naczyń (łyżeczka) i ciepłej wody (2 szklanki). Dobrze wymieszaj składniki, a następnie zanurz w płynie kolejną czystą szmatkę i wytrzyj nią plamę po kawie. Czyszczenie kontynuuj aż do całkowitego usunięcia brązowego zacieku. Pozostaw dywan do całkowitego wyschnięcia, a następnie odkurz go.

Jak usunąć z dywanu plamę z kawy za pomocą nadtlenku wodoru (wody utlenionej)?

Postępuj dokładnie tak samo, jak w przypadku metody z użyciem octu. Najpierw usuń rozlaną kawę szmatką, a później rozcieńcz plamę zimną wodę.  Przygotuj płyn do zacierania. Będziesz potrzebować szklankę wody utlenionej i pół łyżeczki płynu do mycia naczyń. Mieszankę nałóż na plamę za pomocą czystej szmatki. Pozostaw na 10 minut, a następnie przetrzyj zabrudzony obszar szmatką zmoczoną w czystej wodzie. Dobrze spłucz i osusz, a następnie odkurz dywan, by podnieść jego włókna. 

Jak usunąć z dywanu plamę z kawy za pomocą sody oczyszczonej?

Początek procesu usuwania plamy przebiega tak samo, jak w przypadku wcześniej wymienionych metod. Aby przygotować pastę czyszczącą, zmieszaj ¾ szklanki wody z opakowaniem sody oczyszczonej.  Dobrze wymieszaną pastę nałóż na dywan, oczywiście za pomocą czystej szmatki. Pozostaw na ok.  20 minut. Wysuszoną pastę wciągnij odkurzaczem. Gotowe!

M.Ś.  

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
12 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.