fbpx
Ciekawe rozwiązania

Jak usunąć wosk z obrusów i twardych powierzchni? Poznaj 3 sprawdzone metody

• Zakładki: 13


Usuwanie rozlanego wosku z obrusów lub twardych powierzchni wcale nie musi być żmudne. Poznaj sposoby na bezpieczne usuwanie wosku za pomocą ciepła i zimna. Dobór metody zależy od miejsca, w którym rozlał się wosk.

Obecnie do wyrobu świec stosuje się parafinę lub stearynę. Pierwsza jest tłusta w dotyku i nie rozpuszcza się w wodzie i etanolu, a ponadto jest odporna na działanie kwasów i zasad. Druga produkowana jest z tłuszczów zwierzęcych lub olejów roślinnych, więc również nie rozpuszcza się w wodzie, reagując jednak na alkohol i eter. Większość plam powstałych po kontakcie z tymi substancjami możesz usunąć domowymi sposobami. W niektórych przypadkach trzeba będzie skorzystać z usług pralni chemicznej.  

Jak usunąć wosk za pomocą suszarki?

Włącz suszarkę, zaczynając od najniższych ustawień temperatury i przepływu powietrza, i skieruj ją na plamę. Zadbaj o to, aby nie dotykała zastygłego wosku. W razie konieczności możesz zwiększyć moc. Twoim zadaniem jest rozpuszczenie wosku. Gdy to już nastąpi, użyj ręczników papierowych, aby płynny wosk. Powtarzaj ogrzewanie i wycieranie aż do skutku.

Jak usunąć wosk żelazkiem?

Inną opartą na cieple metodą czyszczenia rozlanego wosku jest użycie żelazka, aby ponownie podgrzać wosk. Jak się do tego zabrać? Pod plamę i bezpośrednio na nią połóż papier do pakowania, a następnie umieść gorące żelazko na papierze. Ciepło stopi wosk, a brązowy papier go wchłonie. W razie potrzeby zwiększ moc żelazka i wymień papier, gdyby przestał wchłaniać wosk.

Jak usunąć wosk za pomocą zimna?

Prostym sposobem na pozbycie się wosku z obrusu, ubrania lub innego drobnego przedmiotu jest zamrożenie go. Włóż poplamiony przedmiot do zamrażarki i pozwól jej działać.  Kiedy wosk zamarza, kurczy się, co ułatwia odrywanie go od powierzchni, do której przywarł. Jeśli nie masz miejsca w zamrażalce lub polany woskiem przedmiot jest zbyt duży, by się w niej zmieścić, użyj kostek lodu. Najpierw włóż je do foliowego woreczka, a następnie połóż na plamę.

Aby usunąć tłustą plamę pozostawioną przez wosk, musisz wyprać tkaninę w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku do prania lub odrobiny szarego mydła. Z nieestetycznym problemem poradzi sobie również  mydło galasowe.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
16 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *