fbpx
Kuchnia

Jak usunąć kamień z czajnika?

• Zakładki: 14


Niezależnie od tego, z jakim rodzajem czajnika masz do czynienia, sprzęt wymaga regularnego czyszczenia. Osadzający się na dnie naczynia kamień, z czasem zaczyna wpływać na smak i jakość wody,  doprowadzając do szybszego zużywania się sprzętu. Jak usunąć kamień domowymi sposobami? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Jak usunąć kamień z czajnika?

Z pomocą przychodzą środki, które masz w swojej kuchni. Oczywiście, jeśli nie jesteś zwolennikiem korzystania z tego, co masz pod ręką, możesz sięgnąć po gotowe preparaty, które znajdziesz w sklepach z chemią lub też sprzętem AGD.

Ocet

Aby usunąć kamień z czajnika przy pomocy octu, wystarczy wlać do naczynia szklankę octu, zmieszaną z połową szklanki wody, a następnie włączyć czajnik. Zagotowaną miksturę pozostaw w czajniku przez godzinę. Wylej wodę wraz z rozpuszczonym kamieniem, dokładnie wyczyść wnętrze czajnika, a następnie kilkukrotnie zagotuj czystą wodę, by w ten sposób pozbyć się zapachu octu.

Kwasek cytrynowy

Wsyp zawartość saszetki z kwaskiem do czajnika, zalej go wodą i zagotuj. Po odczekaniu 60 minut ponownie zagotuj zawartość czajnika, a następnie wylej płyn. Gotowanie i usuwanie wody powtórz kilkukrotnie.

Sok z cytryny

Z kamieniem na dnie czajnika poradzi sobie również cytryna. Szklankę soku z cytryny wlej do czajnika i pozostaw na godzinę. Soku nie trzeba zagotowywać. Po prostu pozwól mu działać samoczynnie.  Po upływie 60 minut dokładnie wyczyść wnętrze czajnika. Przed ponownym użyciem sprzętu nie musisz kilkukrotnie zaparzać i wylewać wody, gdyż sok z cytryny nie pozostawia przykrego zapachu.

Proszek do pieczenia

Z kamieniem poradzi sobie również proszek do pieczenia. Wsyp kilka łyżeczek proszku do czajnika pełnego wody i wymieszaj. Pozostaw ten roztwór na całą noc. Rano doprowadź mieszankę do wrzenia i pozostaw w czajniku jeszcze przez około 30 minut. Całość wylej, czajnik opłucz pod bieżącą wodą i gotowe.

Soda oczyszczona

W zestawieniu naturalnych pogromców kamienia nie mogło zabraknąć sody. Wsyp 3-4 łyżki stołowe sody do około 1,5 l wody i zagotuj. Gdy woda już się zagotuje, odczekaj godzinę, by móc ją wylać z naczynia.  Gotowanie i wylewanie wody, tym razem bez sody, powtórz jeszcze 2-3 razy.

Obierki ziemniaków

Ciekawym sposobem walki z kamieniem jest wypełnienie czajnika obierkami ziemniaków, zalanie ich wodą i doprowadzenie wody do wrzenia. Całość zostawiamy na 30 minut, a następnie usuwamy zawartość czajnika, czyścimy jego wnętrze i ponownie zagotowujemy wodę, tym razem bez obierek.

Cola

Choć wielu z nas często ulega słodkiej pokusie i sięga po niezbyt zdrową colę, nie brakuje też osób, które z popularnego napoju uczyniły pomocnika  kuchenno-łazienkowego. By odkamienić czajnik przy użyciu coli,  po prostu wlej ją do czajnika, dolej trochę wody i zagotuj. Odczekaj 15-25 minut i ponownie zagotuj mieszankę. Następnie wylej ją z czajnika i ciesz się czystym sprzętem. Nie musisz ponownie zagotowywać czystej wody. Przed właściwym użyciem czajnika przepłucz go wodą.  

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
46 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *