fbpx
Aranżacja wnętrz

Jak urządzić wnętrze w stylu folkowym?

• Zakładki: 9


Sztuka ludowa nie tylko inspiruje branżę wnętrzarską, ale i jest promowana przez producentów tapet, tkanin, dywanów, a także płytek łazienkowych. Powstało wiele eklektycznych kolekcji, które z powodzeniem łączą rodzimą sztukę ludową ze światową. Choć folk design nie jest jednym z trendów, które będą panować w 2023 roku, mocno nawiązuje do promowanej autentyczności i upiększania przestrzeni przedmiotami z drugiej ręki. Jeśli chcesz urządzić wnętrze w stylu folkowym o romantycznym uroku lub też wprowadzić ludowe elementy do swojego domu, zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Czym charakteryzuje się wnętrze w stylu folkowym?

Tkanina i kolor – to właśnie serce sztuki ludowej. Jeśli zatem chcesz zaaranżować wnętrze w stylu folkowym, zadbaj o naturalne kolory o neutralnym lub radosnym usposobieniu, które można spotkać w naturze. Przez wiele lat farby i barwniki były pozyskiwane wyłącznie z roślin. Nie znano żywych i granicznych kolorów. Złamana biel, kremy, jasne brązy, energetyzujące zielenie, musztardowe żółcie, jagodowe czerwienie staną się sposobem na rozbicie elementów istniejącej już aranżacji. Myśląc o tkaninach, które odzwierciedlają sztukę ludową, na pewno musisz skreślić z listy aksamit. Utożsamiano go z bogatą warstwą społeczną. Folkową pieczątką mają bawełna, wełna i len. Styl folkowy pozwala ci na mieszanie kontrastujących tekstyliów o różnych wzorach i kolorach.

Wnętrze w stylu folkowym: motywy roślinne i zwierzęce

Sztuka ludowa uwielbia motywy roślinne i zwierzęce. Znajdziesz tutaj wiele drzew i liści, a także zwierząt występujących w lasach. Nieco rzadszym motywem są zwierzęta udomowione. Nie ograniczaj się do wyboru poduszek z zielonymi motywami. Firany, tkaniny obiciowe, tapety – choć folk lubi rozmach, nigdy nie bywa panoszący się czy wręcz przytłaczający.  Chyba że świadomie przesadzisz.

Wnętrze w stylu folkowym: uchwyć nastrój

Ważną cechą stylu ludowego jest podejście do życia. Chodzi o uprzyjemnianie go, chwytanie nastroju i celebrowanie ważnych chwil. Folk jest przytulny i gościnny. Tworzy przestrzeń, w której można naprawdę odpocząć. Myśląc o stylu folkowym, pomyśl o wygodnym siedzisku przy oknie i kocie Bonifacym wylegującym się na piecu. Stosy poduszek, etniczne wzory, wazony ze świeżymi kwiatami – to wszystko przybliża cię do stylu folkowego. 

Wnętrze w stylu folkowym: pod rękę ze stylem vintage

Styl folk podobnie jak vintage lubi przedmioty poddane recyklingowi, które zyskały drugie życie. Chętnie przygarnia przedmioty znalezione lub po prostu opuszczone. Jeśli przyprawisz swoje minimalistycznie lub też nowocześnie urządzone wnętrze całą gamą ręcznie wykonanych przedmiotów – od szydełkowanych narzut, przez ceramikę, na rzeźbach skończywszy – uzyskasz ekscytujący design z duszą, miejsce, w którym czuć obecność minionych pokoleń.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
15 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *