fbpx
Aranżacja wnętrz

Jak urządzić pokój od strony północnej?

• Zakładki: 7


Wiele osób uważa, że pokoje od strony północnej są zimne i ciemne, a przez to mało zachęcające do przebywania w nich. Mimo braku bezpośredniego dostępu do światła słonecznego można wprowadzić do takiego wnętrza ciepłą, otulającą wręcz atmosferę i sprawić, że pokój od strony północnej stanie się twoim ulubionym miejscem w całym domu. Jak to zrobić?

Skąd masz wiedzieć, że pokój jest od strony północnej?

Nie musisz wyciągać kompasu, by to sprawdzić. Pomieszczenia usytuowane od strony północnej nie mają bezpośredniego dostępu do światła. Promienie słońca nie obudzą cię rano, przyjemnie ogrzewając twarz. W takim pokoju światło pada na całą powierzchnię równomiernie. Pokoje od strony północnej nie kierują światła, a jedynie je odbijają.  Zimą w takim pomieszczeniu będzie chłodniej. Z kolei podczas upalnego lata wręcz idealnie. Nie ma szans na przegrzanie takiego miejsca.

Jak urządzić pokój od strony północnej?

Okna wychodzące na północ wprowadzają do pomieszczenia chłodniejsze światło, które przez wiele osób może być odbierane jako nieprzyjemne. Na brak ciepełka trzeba odpowiedzieć ciepełkiem. Proste, prawda?  W praktyce oznacza to nieskupianie się na górnym oświetleniu. Stawiaj na lampy podłogowe oraz stołowe wyposażone w żarówki ledowe emitujące bardziej miękkie, żółtawe światło.

Jak urządzić pokój od strony północnej? Kolor

Wpływ na postrzeganie koloru ma światło. W pokoju od strony północnej chłodne odcienie niebieskiego będą wydawać się bardziej niebieskie i jaśniejsze, a czerwienie i pomarańcze mroczniejsze, zupełnie jakby zwracały się w stronę czerni. Jeśli zatem chcesz rozjaśnić pokój, używaj chłodniejszych barw. Chcąc wprowadzić więcej ciepła, postaw na neutralne kolory z ciepłą tonacją bazową. Rozważ użycie głębszych tonów. A jeśli marzysz o nieco bardziej dramatycznym efekcie, używaj kontrastujących kolorów i tekstur.


Jak urządzić pokój od strony północnej?  Zrezygnuj z zasłon i żaluzji

W pokoju od strony północnej nie możesz obniżać poziomu światła. Jeśli koniecznie musisz mieć zasłony, to zadbaj o to, by w ciągu dnia były one maksymalnie rozsunięte. Decydując się na rolety rzymskie, zamontuj je na ścianie nad ramą okna (nie we wnęce).

Jak urządzić pokój od strony północnej? Nie rezygnuj z roślin doniczkowych

Powszechnie wiadomo, że rośliny kochają światło, potrzebują go do wzrostu. Czy to oznacza, że mając pokój od strony północnej, musisz o nich zapomnieć? Nic z tych rzeczy. Pięknie ożywią twoje wnętrze, o ile upewnisz się, że wybrałeś gatunki, które nie są wybitnie światłolubne. Na dobry początek polecamy paprocie i lilie pokojowe.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
16 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *