fbpx
Aranżacja wnętrz

Jak urządzić pokój młodzieżowy w stylu japońskim?

• Zakładki: 23


Kultura Japonii jest bardzo ciekawa i bogata, co sprawia, że stanowi dla nas inspirację w wielu dziedzinach życia. Również przy aranżowaniu wnętrz można czerpać z niej garściami. W idącym wraz z nią stylu minimalistycznym odnaleźć można mnóstwo szacunku dla natury, a także filozofię kupowania tylko i wyłącznie tego, co jest faktycznie niezbędne.

Rodzicom natomiast zapewne spodoba się fakt, iż styl japoński umożliwi zaprowadzenie w pokojach dzieci harmonię oraz porządek. Podpowiadamy, jak urządzić pokój dla nastolatka, inspirując się w aranżacji stylem japońskim?

Pokój młodzieżowy w stylu japońskim – czym się charakteryzuje?

Aby opisać styl japoński w aranżacji wnętrz jednym tylko określeniem, można śmiało stwierdzić, że jest to styl minimalistyczny. Ma on mnóstwo charakterystycznych elementów, jak np. ścianki shoji oraz maty Tatami, lecz nawet nie posiadając tych rzeczy, można urządzić piękne wnętrze, które zainspirowane będzie kulturą japońską. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy.

Przede wszystkim harmonia

W pokoju młodzieżowym urządzonym w stylu japońskim nie może być przestrzeni na chaos. Japońskie nurty aranżacji wnętrz czerpią w dużej mierze ze starochińskiej sztuki feng shui, której zadaniem jest tak organizować przestrzeń, ażeby pozytywnie wpływała ona na jakość życia. To wszystko, co tę poukładaną przestrzeń mogłoby zaburzać, nie jest mile widziane. W związku z tym aranżacje wnętrz – w tym także pokoju dla nastolatka – w stylu japońskim, stawiają głównie na harmonię oraz ład. Warto podkreślić, iż nawet pokój dla nastolatka może być bardzo minimalistyczny oraz optycznie lekki.

„To coś” można też znaleźć w stylu skandynawskim

Połączenie stylu japońskiego oraz jednego z najbardziej popularnych w Europie i nie tylko nurtów wnętrzarskich – stylu skandynawskiego, zaowocowało całkiem nowym kierunkiem aranżacji wnętrz – stylem japandi. Jest w nim wszystko to, co najlepsze i najkorzystniejsze z stylu skandynawskim, lecz przeniesione jest w realia nieco bardziej azjatyckie – japońskie. Oba te style wyróżniają się zamiłowaniem do prostoty oraz bezpretensjonalności, a przy tym hołdują jasnym przestrzeniom.

Spójna, a czasem monochromatyczna aranżacja wnętrz

Japońskie wnętrza wyróżniają się też kolorystyką. Nie ma tam przestrzeni na szaleństwa czy też niczym nieskrępowane łączenie kolorów. A wszystko to po to, aby uzyskać jak najbardziej harmonijny efekt, to sprawi, że nastolatek będzie mieć w swym pokoju przestrzeń do odpoczynku oraz ładowania baterii. Japoński minimalizm, prostota zakłada w tym przypadku białe albo beżowe ściany, a do tego drewniane meble, wszystko z jasnymi dodatkami.

Życie toczy się na poziomie podłogi

Ale nas Europejczyków może to początkowo brzmieć dziwnie, lecz w tradycyjnym stylu i życiu japońskim tak się dzieje. Podłoga jest bardzo wykorzystywaną przestrzenią i wiele bardziej funkcjonalną, niż w naszej kulturze. Przy urządzaniu pokoju młodzieżowego dla nastolatka stanowi to dużą pomoc, ponieważ pozwala na tworzenie przestrzeni w stylu nowoczesnym z japońskim akcentem – poduszki spełnią tu funkcję siedzisk na podłodze, a ponadto można na niej zastosować charakterystyczne maty.

Jak urządzić japoński pokój młodzieżowy?

Japoński minimalizm i prostota w większości wnętrz sprawdzają się znakomicie. W przypadku pokoju młodzieżowego należy go jednak w pewien sposób oswoić, ażeby charakterystyczna dla niego harmonia nie zaburzyły funkcjonalności. Przy zastosowaniu się do kilku zasad będzie to bardzo proste. Należy zatem podzielić pokój na strefy – jest to tym samym pierwszy krok do porządku.

Strefa wypoczynku

Jest ona niezbędna w każdej sypialni, będzie tworzyć młodemu człowiekowi miejsce, gdzie zregeneruje on siły. Japońskie inspiracje stosują łóżka, które w ciągu dnia daje się zwinąć, aby nie zaburzały przestrzeni. Lecz nie będąc aż tak radykalnym, a przy tym wprowadzając prostotę drobnymi krokami, można np. postawić na drewniane łóżko z klasyczną bryłą. Drewno to bardzo wskazany materiał w japońskich inspiracjach. A dodatkowo łatwo dopasować można do niego inne elementy aranżacyjne.

Strefa do nauki i odrabiania lekcji

Konieczność odrabiania lekcji oraz przygotowywania się do zajęć szkolnych sprawiają, że pokój młodzieżowy dla nastolatka musi być koniecznie wyposażony w biurko. Hołdując zasadzie, że mniej znaczy więcej, warto zdecydować się na taki sam materiał, który jest ramą łóżka. Dobrze, aby nie mieszać w tym stylu dwóch kolorów, a tym samym pozwolić pokojowi zachować łagodną i delikatną dla oczu monochromatyczność. Warto podkreślić, iż kolor mebli w pokoju w stylu japońskim stanowią najczęściej naturalne odcienie drewna, połączone z bielą.

Strefa przechowywania

W pokoju dla nastolatka nie może zabraknąć szafy albo komody. Nadal utrzymać trzeba jednokolorowy trend, połączyć np. białe biurko z białą szafą oraz białym łóżkiem. Jeżeli zaś stawiamy na wykorzystania drewna i bieli, można postawić na meble, do których użyte zostały oba te materiały.

Pokój w stylu japońskim dla nastolatka – ciekawe aranżacje

W stronę klasyki: biel i beż

Jest to najwdzięczniejsze połączenie kolorystyczne – buduje ono niesamowity japoński klimat. Żeby całe pomieszczenie zyskało na przestronności, a przy tym udało się w nim uniknąć zagracania – warto postawić na szuflady pod łóżko. Pozostałe meble mogą pójść w stronę bieli. Nie można zapomnieć ładnym dywanie wykonanym z naturalnych materiałów, czy o roślinach! Zieleń jest bardzo wskazana, a w dodatku jej obecność bardzo pomoże nastolatkowi w skupieniu się oraz wyciszeniu.

Monochromatycznie w stronę brązu

Ciekawie zaprezentuje się też aranżacja, gdzie biel jest tylko dodatkiem, zaś brąz albo beż motywem przewodnim. Ten kierunek sprawdzi się, przy urządzaniu pokoju dla młodego mężczyzny. Należy jednak pamiętać, żeby nie zdominować go ciemną kolorystyką, warto więc dobierać wyłącznie jasnobeżowe dodatki, np. dywan i zasłony. Nie można zapominać również o zieleni!

Meble do pokoju młodzieżowego w stylu japońskim znajdziesz w sklepach meblowych – stacjonarnych i online. Warto zajrzeć do marketów np. IKEA, Bleck Red White czy Agata Meble.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
34 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *