fbpx
Aranżacja wnętrz

Jak urządzić małą sypialnię? Wskazówki projektantów

• Zakładki: 9


Mała przestrzeń wiąże się z trudnymi wyborami. Funkcjonalność zawsze jest priorytetem, ale ciężko zrezygnować z estetyki, która buduje klimat.  W sypialni, która ma być naszą strefą relaksu i regeneracji, jest on szczególnie ważny. Jak urządzić małą sypialnię? Skorzystaj ze wskazówek projektantów.

Jak urządzić małą sypialnię? Przyciągaj wzrok

W sypialni, szczególnie tej niewielkich rozmiarów, należy unikać rozpraszaczy. Zamiast wieszania wielu obrazów, ramek do zdjęć czy też innego typu dekoracji, stwórz jeden punkt wizualny, przyciągający wzrok w konkretnie miejsce na ścianie. Na co się zdecydujesz, zależy wyłącznie od twoich upodobań estetycznych. Dzięki takiemu zabiegowi sprawisz, że przestrzeń wyda się większa.  Jeśli w sypialni znajduje się jedno okno lub też nie ma go w ogóle, zadbaj o doświetlenie pomieszczania, pamiętając, że światło lubi układać się warstwami.

Jak urządzić małą sypialnię? Wprowadź dywaniki

Nie blokuj meblami drzwi i okien, które wpuszczają do wnętrza światło. Wyznacz jasne ścieżki, które ułatwiają poruszanie się po przestrzeni. Z pomocą przyjdą chodniki dywanowe.

Jak urządzić małą sypialnię? Wykorzystaj wielofunkcyjne meble

Nie jest tajemnicą, że pomieszczeniu, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota, meble wielofunkcyjne są prawdziwym wybawieniem. Wykorzystaj łóżko ze schowkiem, by schować tyle rzeczy, ile tylko się da. Nie pomijaj przestrzeni pionowej. Używaj wiszących mebli, w szafach aż po sufit zamontuj dodatkowe organizery, pomyśl o półkach, koszach na rośliny. Dbaj o warstwowanie przestrzeni. Jeśli wszystko będzie znajdowało się na podłodze (fotek, rośliny, łóżko, komoda itp.), przestrzeń może wydawać się zagracona. 

Jak urządzić małą sypialnię? Meble z wąskimi ramami

Mała przestrzeń nie oznacza rezygnacji z dużych mebli. Po prostu wybieraj meble z wąskimi ramami, o mniejszej głębokości, by wprowadzić do wnętrza nieco więcej oddechu. Niech meble pną się w górę, zamiast rozpychać się łokciami.

Jak urządzić małą sypialnię? Neutralna paleta barw

Sypialnia uzbrojona w jasny kolor wydaje się większa. Zadbaj o równowagę między meblami a kolorem ścian. Tym razem odpuść działanie kontrastem. Zbyt ciemne meble kontrastujące z jasną ścianą sprawią, że przestrzeń wyda się ciasna, a tego przecież nie chcesz.

Jak urządzić małą sypialnię? Odbijaj światło

Rozszerz swoją małą sypialnię przy pomocy lustra. Umieść je naprzeciw okna, by słońce odbijało się od lustrzanej powierzchni, rozświetlając wnętrze. Jeśli nie masz okna, odpowiednio umieszczone lampy pomogą uzyskać ten sam efekt.

Jak urządzić małą sypialnię? Nie spiesz się!

Aby stworzyć zrównoważoną przestrzeń, nie wprowadzaj do niej zbyt wielu przedmiotów jednocześnie. Dekoruj powoli. W końcu i tak w twojej sypialni znajdzie się wszystko to, co sprawia ci przyjemność, jest dla ciebie ważne.

M.Ś.  

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
57 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *