fbpx
Aranżacja wnętrz

Jak urządzić jadalnię w otwartej przestrzeni? Mądrze!

• Zakładki: 64 • Komentarz: 1


We współczesnych wnętrzach określenie jadalnia niekoniecznie odnosi się do osobnego pomieszczenia ze stołem jadalnianym i krzesłami. Dziś definicja jadalni nieco się zmieniła. Jadalnię urządzamy przy salonie lub przy kuchni. Rzadko kiedy adaptujemy osobne pomieszczenie na prawdziwą salę jadalnianą. Dlaczego? W ostatnich 10 latach znacząco zmieniliśmy podejście do aranżacji wnętrz. Coraz częściej sięgamy po porady projektantów, którzy funkcjonalność stawiają na pierwszym miejscu. Jak się okazało, już mało komu potrzebna jest oddzielna jadalnia z wielkim stołem.

jak urządzić jadalnię

Jak urządzić jadalnię w otwartej przestrzeni?

Większość współczesnych mieszkań i domów bazuje na projektach otwartej przestrzeni. Salon łączy się z kuchnią i jadalnią. Stanowią spójną całość. Rodzinny stół dobierany jest odpowiednio do wielkości rodziny i planowanych spotkań.

jak urządzić jadalnię

Jeśli domownicy mają sporo rodzeństwa i duże rodziny, stół powinien dawać możliwość ugoszczenia większości z nich. Jeśli jednak domownicy nie utrzymują kontaktów z rodziną lub rzadko organizują przyjęcia – nie ma co na siłę wstawiać wielkiego stołu, który będzie tylko zbierał kurz. Na szczęście mamy duży wybór w kwestii stołów, możemy wybrać stół, który po rozłożeniu zwiększy się ponad dwukrotnie!

jak urządzić jadalnię

Stół dla rodziny z dziećmi powinien stanowić centralny punkt domu. To przy stole celebrujemy rodzinne chwile – wspólne śniadania, obiady i kolacje. Tego rodzaju stół powinien stanąć pomiędzy kuchnią a salonem. Przestrzeń jadalniana powinna być oddzielona od reszty otwartej przestrzeni za pomocą światła. Pozytywną energię kącika jadalnianego zapewniłoby naturalne światło, warto więc wykorzystać ewentualne okno, by przy nim ustawić stół. Jeśli to niemożliwe, należy bardzo dobrze przemyśleć kwestię oświetlenia.

Jak urządzić jadalnię – mobilne ścianki działowe

Ciekawym pomysłem na aranżację jadalni jest ustawienie mobilnych ścianek działowych, np. półprzeźroczystych parawanów, które wyraźnie i elegancko oddzielą przestrzeń jadalnianą od salonu. To dobre rozwiązanie dla osób ceniących sobie intymność i preferujących wyraźne stawianie granic w przestrzeni.

jak urządzić jadalnię

Jadalnia połączona z kuchnią może w którymś momencie stracić swoją tożsamość jadalnianą i stół może stać się dodatkowym blatem kuchennym. Przestrzegamy przed tym, ponieważ stół w domu rodzinnym pełni bardzo ważną funkcję jednoczenia domowników.

rodzinna jadalnia - jak urządzić jadalnię

Jak urządzić jadalnię? Przede wszystkim funkcjonalnie i wygodnie. Należy docenić rolę stołu w rodzinie, oszacować potrzeby domowników i plany rozwoju rodziny. Dzięki oświetleniu lub mobilnym ściankom działowym możemy stworzyć kącik jadalniany mający własny charakter i styl. Warto dłużej pomyśleć o aranżacji jadalni, by stała się ona centralnym punktem życia rodziny.

Tagi: jak urządzić jadalnię, aranżacja jadalni, przestrzeń jadalniana, stół w jadalni, jak urządzić jadalnię w otwartej przestrzeni

comments icon1 komentarz
1 komentarze
138 wyświetleń
bookmark icon

1 thoughts on “Jak urządzić jadalnię w otwartej przestrzeni? Mądrze!

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *