fbpx
Rośliny w domu i w ogrodzie

Jak uprawiać rozmaryn w domu?

• Zakładki: 15


Rozmaryn to niezwykłe zioło, którego właściwości wykorzystuje się zarówno w kuchni, jak i w medycynie, aromaterapii oraz kosmetologii. Jeśli chcesz uprawiać rozmaryn w swoim domu, choćby na kuchennym parapecie, zapoznaj się ze wskazówkami dotyczącymi uprawy.

Przesadzaj

Najprostszym sposobem na rozpoczęcie uprawy rozmarynu w pomieszczeniu jest zakup młodych roślin doniczkowych. Umieść je w pojemnikach o jeden lub dwa rozmiary większych niż pojemniki, w których przywiozłeś roślinę ze sklepu. Możesz również sięgnąć po zioła, które przez całe lato rosły na zewnątrz i posadzić je w domu. W ten sposób przedłużysz ich sezon wegetacyjny. Sięgaj po rozmaryn z ogrodu, zanim temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 5°C. Nie musisz zapraszać w swoje progi całej rośliny. Wytnij 10-centymentrowy odcinek rośliny, mierzony od czubka do łodygi, usuń liście z dolnej części łodygi (ok. 2,5 cm od dołu), a następnie umieść łodygę w wilgotnej, żyznej i przepuszczalnej ziemi doniczkowej.

Doniczka/pojemnik z drenażem

Sadź rozmaryn w doniczce, która ma otwory w dnie. Umożliwiają one odpływ wody, której roślina nie jest w stanie wypić. Gromadzi się ona na spodku pod doniczką i należy ją regularnie usuwać, aby zapobiec gniciu korzeni. Doniczka powinna być na tyle duża, by umożliwiać swobodny wzrost korzeni.

Zwróć uwagę na mieszankę doniczkową

Sięgnij po ziemię uniwersalną, która zawiera dużą ilość humusu. Zapewnia on roślinom właściwe warunki do wzrostu.

Podlewaj rozmaryn, gdy gleba wyschnie

Wiosną i latem podlewaj rozmaryn, gdy górna warstwa gleby wyschnie. Jesienią i zimą utrzymuj glebę lekko wilgotną. Pozwól glebie wysychać między podlewaniami.

Zadbaj o dużo światła

Rozmaryn musi znajdować się ciepłym miejscu latem i nieco chłodniejszym, ale jasnym miejscu zimą. Dobrym wyborem będzie parapet kuchenny z ekspozycją południową. Obracaj roślinę co tydzień, aby wszystkie strony zioła mogły korzystać z 6-8 godzin bezpośredniego światła słonecznego. Jeśli w twoim domu nie ma wystarczającej ilości światła słonecznego, umieść rozmaryn pod lampami do doświetlania roślin na 12-14 godzin każdego dnia.

Reguluj temperaturę w domu

Najlepsze warunki do uprawy rozmarynu w pomieszczeniu to 15-21°C w ciągu dnia i 10-15°C w ciągu nocy.

Zwiększ cyrkulację powietrza

Jeśli zauważysz choroby grzybowe na swojej roślinie, np. mączysty nalot, będzie to znak, że wilgotność jest zbyt wysoka. Problem powinien rozwiązać mały wentylator umieszczony wokół rośliny. Sprawi, że powietrze będzie się delikatnie poruszać.

Dostarczaj składniki odżywcze

Raz w tygodniu dostarczaj roślinie składniki odżywcze, serwując mu ekologiczny nawóz uniwersalny lub wyciąg z pokrzywy.

Ostrożnie przycinaj

Wiosną przycinaj łodygi o 1/3 ich długości, aby roślina pięknie się rozrastała. Wykonuj cięcia tuż nad liśćmi na łodydze. Usuwaj martwe elementy.

Zbierz tylko górne 5 cm każdej dojrzałej łodygi

Najbardziej delikatne i aromatyczne liście występują na górnych 5 cm łodygi. W celu zasuszenia zioła najlepiej dokonać zbioru tuż przed zakwitnięciem rośliny.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
20 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *