fbpx
Rośliny w domu i w ogrodzie

Jak uprawiać pomidory w doniczkach? Poznaj 10 wskazówek

• Zakładki: 9


Nie musisz mieć ogrodu, by móc uprawiać soczyste pomidory. Wiele rodzajów pomidorów możesz hodować w doniczkach lub skrzynkach w warunkach domowych. Choć wymaga to nieco więcej pracy niż w przypadku pomidorów ogrodowych, ich smak wynagrodzi ci wszelkie trudy. Przedstawiamy 10 wskazówek, dzięki którym uprawianie pomidorów w doniczkach zakończy się sukcesem.

Posadź pomidora tarasowego lub krzaczastego

Tarasowe lub krzewiaste odmiany pomidora to najlepszy wybór do hodowli doniczkowej. Mała roślina, osiągająca od 20 do 60 cm, produkuje mnóstwo owoców (tak na marginesie, z naukowego punktu widzenia pomidor to owoc, ponieważ powstaje z kwiatów i zawiera nasiona).

Wybierz dużą doniczkę

Musisz wiedzieć o tym, że pomidory mają szeroki system korzeniowy. Żeby roślina mogła się dobrze rozwijać, potrzebuje dużej doniczki. Niech cię nie zwiedzie niewielki rozmiar owocującego pomidora. Doniczka musi pomieścić ok. 20 kilogramów ziemi.

Drenaż to podstawa

Doniczka bez otworów drenażowych jest po prostu bezużyteczna. Musisz zadbać o odprowadzenie nadmiaru wody. W przeciwnym razie pomidor zgnije.

Użyj mieszanki doniczkowej

Ziemia z ogrodu nie jest w stanie wystarczająco nasycić doniczkowej odmiany pomidora. Bardziej „smakują” mu zakupiona w sklepie mieszkanka doniczkowa, czyli miks ziemi kompostowej i torfu z odżywczymi dodatkami.

Jak uprawiać pomidory w doniczkach? Dostarczaj składników odżywczych

Tak jak my potrzebujemy witamin, tak wzrost pomidora napędzany jest przez składniki odżywcze. Poszukaj przeznaczonego specjalnie do uprawy warzyw nawozu o powolnym uwalnianiu składników. Pierwszą dawkę zaserwuj pomidorowi w momencie sadzenia. Drugą po ok. 4-6 tygodniach.

Zapewnij dużo światła słonecznego

Pomidory potrzebują co najmniej 8 godzin światła słonecznego, aby rosnąć zdrowo i owocować. Umieść doniczki na parapecie od południowej lub zachodniej stronie budynku.

Jak uprawiać pomidory w doniczkach? Codziennie podlewaj

Pomidory doniczkowe wiecznie suszy. Potrzebują podlewania przynajmniej raz dziennie – najlepiej rano. W upalne dni zaserwuj im dodatkową dawkę wody późnym popołudniem. Nie żałuj wody. Podlewaj tak długo, aż zobaczysz nadmiar wilgoci wypływającej przez otwory drenażowe.

Nie mocz liści

Jeśli chcesz, aby twoja roślina była zdrowa, podlewaj roślinę u podstawy, dbając o to, by liście były suche.

Jak uprawiać pomidory w doniczkach? Zapewnij przepływ powietrza

Dobra cyrkulacja powietrza pomaga zapobiegać chorobom. Ułóż doniczki w taki sposób, by powietrze mogło swobodnie między nimi przepływać. Liście nie powinny opierać się o ściany. Pomidor nie powinien dotykać innych roślin.

Nie zapomnij o podpórce

W miarę dojrzewania owoce pomidora stają się coraz ciężkie, więc mogą doprowadzić do zgięcia lub złamania rośliny. Z tym problemem poradzi sobie kratka do doniczki lub palik.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
42 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *