fbpx
Rośliny w domu i w ogrodzie

Jak uprawiać bananowca w domu?

• Zakładki: 7


Choć wiele osób uważa, że banany rosną na drzewach, technicznie rzecz ujmując, są one gigantycznymi… ziołami! Wdech, wydech…Tak, wiemy, szokujące. Dobra wiadomość jest taka, że roślinę bananowca możesz – podobnie jak każde inne zioło – uprawiać w domu. Czego banany potrzebują do szczęścia? Jakie zapewnić im warunki? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Rośliny bananowca to wieloletnie zioła wyhodowane z dużego kłącza. Nowe liście zaczynają rosnąć pod ziemią. Przepychają się przez środek rośliny, by wyłonić się w koronie. Z kłącza wyrastają nowe odrosty, zwane także bulwami. Można je usunąć i sadzić w innym miejscu lub pozostawić w celu zastąpienia rośliny matecznej po owocowaniu. Choć bananowce mogą osiągać nawet 5 m wysokości (niezłe ziółka), odmiany domowe i ogrodowe zwykle mają od 2 do 4 metrów.

Jak uprawiać bananowca w domu?

Aby rosnąć zdrowo, czyli wydać owoce, tj. będące prawdziwą skarbnicą potasu banany, roślina bananowca potrzebuje odpowiednich warunków.

Donica i podłoże

Już wiesz, że masz do czynienia z okazałą rośliną.  Przygotuj obszerną donicę o średnicy nawet do 50 cm. Bananowiec toleruje wszystkie gleby oprócz piaszczystej. Najbardziej jednak lubi glebę przepuszczalną, żyzną z dodatkiem gliny. Bezpiecznym wyborem będzie podłoże dla roślin egzotycznych.

Nawóz

Banany potrzebują wielu składników odżywczych. Od wiosny do wczesnej jesieni stosuj wokół strefy korzeniowej nawóz wzbogacony potasem. Najlepiej co 8 tygodni.

Przycinanie

Gdy zbierzesz owoce, w ich miejsce pojawią się kolejne. Zbyt wiele odrostów zmniejsza wydajność rośliny. Cześć warto przesadzić do doniczek lub ogrodu. Usuwaj martwe lub uszkodzone liście, by zmniejszyć ryzyko infekcji grzybiczej.

Temperatura dla bananowca

Rośliny bananowca rozwijają się w klimacie tropikalnym lub subtropikalnym, jednak odpowiednio pielęgnowane poradą sobie w niższej temperaturze. Nie może być ona niższa niż 15°C.  Latem bananowiec preferuje temperaturę na poziomie 22-25°C, natomiast zimą 17-19°C. To dla niego czas przejścia w spoczynek.

Podlewanie

Gleba powinna być wilgotna, ale nigdy mokra. Bananowiec nie lubi zalewania. Nie lubi też mieć całkiem sucho. Latem dbaj o stały poziom wilgotności, zimą podlewaj umiarkowanie.

Światło dla bananowca

Bananowiec potrzebuje bardzo dużo światła przez cały rok. Znajdź w domu miejsce, które jest nasłonecznione przez przynajmniej 6 godzin dziennie.

Jak uprawiać bananowca w domu: owocowanie

Prawidłowo pielęgnowane bananowce wydadzą owoce po 4-7 latach uprawy. Nie będą one tak słodkie, jak te, które znamy z tropików, ale będą jadalne. Trud włożony w ich pielęgnację może sprawić, że w twoim odczuciu będzie to jeden z najsmaczniejszych owoców, które jadłeś.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
13 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *